Svetoznáma značka je ropný odpad: Vynálezca ju testoval na vlastnej koži!

Vaseline

Svetoznáma značka Vaseline ponúka zaujímavé benefity (Zdroj: Flickr.com/bettybl)

#Vynálezca Robert Chesebrough sa pri prvých testoch označil za morča, ktorému po porezaní, opálení či poleptaní následne na ranu naniesol svoju úžasnú masť. Po neúspešných pokusoch uchytiť sa na trhu, úspech nakoniec prišiel. V nasledujúcom článku sa dozvieš aj to, akými výhodami Vaseline disponuje a prečo sa ho oplatí kúpiť!

Za vznik môže hustý tmavý maz

Robert Chesebrough bol anglickým dodávateľom oleja. Počas svojho života však zistil, že pri obchodovaní s ropou môže zarobiť omnoho viac. V roku 1859, keď dovŕšil 22 rokov, minul svoje celoživotné úspory na lístok do Titusville v Pensylvánii, aby sa mohol stretnúť s ropnými barónmi. Pri prehliadke ropných polí si všimol pracovníka, ktorý škrabal hustý tmavý maz z kĺbu olejového čerpadla. Robil tak preto, lebo tento voskovitý odpad mal tendenciu prichádzať s ropou a zhromažďovať sa na konštrukcii. Ak by sa to pravidelne neudržiavalo, znehodnocovalo by to správny chod samotného procesu.

Zaujímavým je však fakt, že niektorí ľudia si ktovie prečo začali myslieť, že tento tmavý maz pomáha rýchlejšiemu hojeniu rán. Robertovi tento nápad neprišiel vôbec hlúpy a predstava, že by s tým mohol začať podnikať, mu vysvietila znaky dolárov v očiach.

Vaseline
(Zdroj: Wikimedia.org/Fæ)

Zodvihol hodenú rukavicu

Ako skúsený chemik Chesebrough vedel, že tento obyčajný vosk je sám o sebe naozaj bezcenný. Zároveň však tušil, že na ňom dokáže zbohatnúť. A tak sa rýchlo pustil do jeho úprav a vylepšení. Trvalo mu 10 rokov, kým vyrobil bezfarebný gél bez zápachu, na aký sme dnes zvyknutí. Prvé testy praktizoval výlučne len na sebe.

Prvú továreň na vazelínu otvoril v roku 1870 a patent na tento výrobok získal o dva roky neskôr. Nedarilo sa mu však svoje produkty predávať. Farmaceuti nemali záujem, ani keď im v rôznych fázach liečenia ukazoval svoje rany, ktoré si spôsobil sám. Rozhodol sa preto vybrať na trošku netradičnú pracovnú cestu. Počas nej predvádzal svoje masochistické experimenty, pri ktorých využíval spomínanú masť.

Vaseline wagon
(Zdroj: Wikipedia.org/SkincareScientist)

Jeho demonštrácia napokon ľudí zaujala natoľko, aby išli k svojim lekárnikom a túto masť si vypýtali. Lekárnici ju, samozrejme, nemali, pretože ju predtým zavrhli. Húfne ju však začali objednávať. Prvým veľkým úspechom masti bolo označenie za liek. Je to však zároveň veľmi ironické, pretože sa neskôr ukázalo, že masť nemá vôbec žiadne liečivé účinky⁠⁠. Jedinou výhodou pri jej použití bola skutočnosť, že pokryla ranu, a tak vytvorila akúsi bariéru na ochranu pred nečistotami a baktériami.

Aj keď sa z vazelíny nikdy nestal revolučný vynález, ktorý by mal rekordné predaje po celom svete, svoje využitie si našla. Časom totiž ľudia objavili rôzne spôsoby, ako a na čo ju používať. Ani jeden z nich však nemá nič spoločné s medicínou.


Svetoznáma značka Quiksilver zmenila názov! Aké ďalšie zaujímavosti ti doteraz unikali?


V prípade, že Vaseline použiješ na tvár

  • Odstraňuje očný make-up, pretože produkt je založený na báze ropy a preto jemne a jednoducho rozpúšťa takmer akýkoľvek druh make-upu. Obzvlášť účinná je pri odstraňovaní vodeodolnej maskary.
  • Chráni popraskané pery a citlivú pokožku okolo úst. Vaseline je bez príchutí a parfumov, takže sa nemusíš obávať alergickej reakcie.
  • Udržuje hydratovanú pleť, najmä vtedy, ak vrstvu masti nanesieš na tvár pred spánkom, môže obnoviť prirodzenú úroveň vlhkosti a mäkkosti tvojej tváre.
  • Upravuje vzhľad obočia. Stačí použiť tenkú vrstvu, aby chĺpky zaujali svoje miesto a zostali pokope.

Vaseline však nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú akné. Taktiež je neúčinná pri starostlivosti po opaľovaní. Obsahuje totiž olej, ktorý môže pôsobiť tepelne a ešte viac zhoršiť príznaky.

(Zdroj: Unsplash.com/kevin laminto)

Na čo ďalšie ju môžeš použiť?

Nevýhodou vazelíny je, že môže byť ťažká, lepkavá či až príliš mastná. Preto sa možno jej použitiu na tvári budeš chcieť vyhnúť. Máš však aj ďalšie možnosti, ako ju môžeš využiť inak:

  • Dokonalá domáca manikúra – pred lakovaním nechtov si okolo nechtov nanes masť. Vznikne z nej „obal kože“, takže ak urobíš akúkoľvek chybu, nemusíš sa báť, že sa lakom zamažeš.
  • Ochrana pokožky hlavy pri farbení vlasov – aplikuj Vaseline pozdĺž línie vlasov, vrcholov uší a zadnej časti krku tak, aby vytvorila ochrannú vrstvu pred aplikáciou farby. Vyhneš sa tomu, aby sa ti farba dostala na celú pokožku.
  • Dlhšia doba účinku tvoje obľúbenej vône – stačí, ak predtým nanesieš malé množstvo masti na pulzné body, ktorými sú napr. zápästia, uši, kolená či dokonca aj členky.
  • „Oživí“ ošúchané topánky – pomocou menšieho množstva Vaseline jednoducho vyleštíš lakované topánky, ktoré budú potom vyzerať ako nové.
Vyleštené topánky
(Zdroj: Unsplash.com/Radek Skrzypczak)

A vedel si, že?

  • Keď bol Robert Chesebrough na dne so záchvatom pleurisy, prikázal si zaliať hornú časť nôh jeho masťou a čoskoro sa vzchopil.
  • Vynálezca tiež krátko pred smrťou tvrdil, že niekoľko rokov jedol lyžicu vazelíny denne.
  • Rovnako ako majonéza, tak aj Vaseline je domácim prostriedkom proti všiam a dokáže spoľahlivo zabiť dospelé vši.
  • Ak si dáš na päty trochu masti pred behom, môžeš zabrániť odieraniu a samotnému vzniku pľuzgierov.
  • Mastná vrstva Vaseline chráni chodidlá domácich miláčikov pred chladom a pred soľou na chodníkoch.
Pes na posteli
(Zdroj: Unsplash.com/Ruby Schmank)
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame