Andrea stojí za úspešnou značkou, ktorá prerástla naše hranice: Slováci si na výzor potrpia, hovorí

Andrea Zahurancová (foto: Katarina Slesar, instagram: @katarinaslesar)

#Je mladá, krásna a stojí za značkou optiky, ktorá má u Slovákov nemalý úspech a postupne prerastá naše hranice. Andrea Zahurancová sa preslávila najmä po tom, čo sa objavila vo videu Follow me to Slovakia. To sa stalo populárnym virálom a dodnes má takmer pol milióna zhliadnutí. Vášnivú cestovateľku sme vyspovedali v rozhovore, v ktorom okrem iného prezradila, aká krajina ju nadchla najmenej, alebo aj to, že Slováci radi míňajú na kvalitné a značkové okuliare.

Začneme zhurta. Ako sa mladé dievča dostane k jednému z najlepších e-shopov s optikou na Slovensku?

S eyerim sme začali, keď som mala 21 a študovala vo Viedni medzinárodné podnikanie. Akurát som sa obzerala po nejakej stáži v Ázii, keď mi zavolal brat z Malajzie, kde v tom čase žil a pracoval v e-commerce. Predostrel jeho nápad – vrátiť sa do Európy a spustiť e-shop s okuliarmi. Ideálny timing! Bola som hneď in, druhý deň som zakladala firmu.

Prečo práve optika a v čom je iná oproti ostatným?

Zachytili sme skvelý moment – transformáciu predaja očnej optiky do online sveta. Pred pár rokmi to bolo pre ľudí nepredstaviteľné. Pomaly sa však do virtuálneho prostredia dostávajú. A my sme tu boli hneď v úvode tohto trendu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Neboja sa ľudia nakupovať okuliare cez internet? Predsa len, treba vyskúšať, komu aké sadnú.

Ako ktorí. Ale áno, stále sa toho mnohí obávajú. Aj preto máme možnosť vrátenia produktu až do 30 dní odo dňa doručenia a takisto máme Magic Mirror, ktorý výber značne uľahčuje. Je to skvelý nástroj, okuliare si môžeš skúšať cez webkameru z pohodlia domova. Ľudia si ho veľmi pochvaľujú!

Čo preferujú Slováci v oblasti slnečných okuliarov? Potrpia si na značky? 

Pamätám si, ako som v začiatkoch eyerim bola prekvapená, koľko peňazí sú Slováci schopní míňať na okuliare. Myslím, že našinci si na fashion kúsky a výzor potrpia viac, ako napríklad Rakúšania. Porovnávam to s nimi, lebo práve tam som päť rokov žila. Aj z tohto nášho nesprávneho odhadu sme sa v úvode zameriavali na Škandináviu, až neskôr sme pocítili silu slovenského trhu a chuť míňať vysoké čiastky na takéto záležitosti. Na Slovensku nám najlepšie ide Ray-Ban a Oakley, také tie najznámejšie klasiky. Tohtoročné trendy sú jednoliate šošovky, oválne a úzke, takzvané tiny okuliare.

Ty sa okrem toho aktívne venuješ cestovaniu, čo pre mnohých môže vyzerať ako život snov. Kedy sa u teba rozvinula dobrodružná vášeň? Aká bola prvá krajina, ktorú si navštívila?

Od detstva ma cestovanie fascinovalo. Rodičia to vždy podporovali a sami veľa cestovali, už keď som bola maličká. Ako prvý trip vôbec bolo Turecko, keď som mala cca rok. Lety som prespala pod sedačkou lietadla. Spoko!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Zrejme nie si zástancom cestovkového spôsobu. V čom je lepšie, ak si dovolenku riešiš a plánuješ sama?

V slobode. Neplánujem si cesty do detailov, spontánne si idem, kam chcem. Čo ma zaujme, tam sa pristavím a keď uznám za vhodné, ostanem dlhšie. Nikomu sa neprispôsobujem a som takto najspokojnejšia. Cestujem veľmi dobrodružne a mnohokrát mimo komfortnú zónu viacerých ľudí, tak aspoň nikoho neobmedzujem.

Andrea Zahurancová (foto: Katarina Slesar, instagram: @katarinaslesar)

Ktorá krajina je podľa teba zbytočne preceňovaná a naopak, ktorá podceňovaná?

Uf, myslím si, že je to veľmi subjektívne. Mne sa nepáčilo Bali, lebo stráca autentickosť návalom turistov. Bála som sa, že Srí Lanka bude podobná, ale tá ma neskutočne pozitívne prekvapila. Zbožňujem napríklad Irán či Maroko – krajiny, ktoré má mnoho ľudí zafixované ako nebezpečné a nepriateľské. A potom prídete a cítite sa najviac vítaní.

Máš nejaký dream zoznam, kam sa chceš ísť ešte pozrieť?

Je to celá južná Amerika. Tú si totiž odkladám na veľký niekoľkomesačný trip, počas ktorého by som chcela prebrázdiť všetky krajiny – od severu na juh, od západu na východ. Potom ma veľmi berie aj Aljaška, Nový Zéland, Papua Nová Guinea… a vlastne všetko.

Kam ťa to naopak vôbec neláka?

Láka ma to naozaj všade. Pozrela by som sa do každej krajiny, nech si urobím názor. Nemôžem nejaké miesto zhodnotiť, ak som tam nebola. Realita vie veľmi prekvapiť. Je však pravdou, že komerčné miesta plné ľudí, rezortov a jednoducho turistické destinácie sú menším lákadlom.

Aký najhorší a najlepší zážitok sa ti stal počas cestovania?

Na žiaden sa nepozerám ako na najhorší. Aj keď boli nepríjemné okamihy, vždy na ne rada spomínam. A tých pekných je mnoho, napríklad zbožňujem každý západ slnka.

Foto: Andrea Zahurancová

Slováci častokrát podceňujú a zavrhujú našu vlastnú krajinu. Dá sa podľa teba stráviť plnohodnotná dovolenka aj na Slovensku? Ak áno, čo by si im odporučila?

Jednoznačne áno! Najmä posledné letá, kedy ich máme pekelne horúce, za počasím cestovať netreba. Kúpať sa máme kde, hory máme takisto prekrásne, históriu bohatú a mestá majú čo ponúknuť. Slovensko je nádherná krajina a čím viac cestujem, tým viac si to uvedomujem.

Poznajú cudzinci v zahraničí našu krajinu? Ako ju vnímajú? 

Záleží od krajiny, v ktorej Slovensko spomeniem. Vo väčšine prípadov netušia, mnohokrát v mysli vylovia Československo a ešte častejšie spomínajú Slovinsko. Našťastie mám vždy v mobile pár fotiek našej krajiny a tie vždy zaujmú.

Čo si vážiš doma viac, keď to porovnáš s inými krajinami? A naopak, čo by sa dalo zlepšiť?

Neuveriteľne si vážim našu krajinu, zlepšiť by sa mal štát.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Viacerí sa ťa určite pýtajú, ako sa dá stále cestovať a najmä za čo. Čo im na to hovoríš?

Pýta sa to každý a mala by som na to mať asi pripravenú univerzálnu odpoveď. Necestujem stále a keď, tak za to, čo si zarobím. Nevlastním toho veľa, nemíňam na zbytočnosti, nepotrpím si na materiálnych a drahých veciach. Nechcem hypotéky, nechcem nič splácať, viazať sa, zaťažovať sa. Investujem do zážitkov a spomienok a tie získavam cestovaním. Takže pre mňa najlepšie investované peniaze.

Koľko stála tvoja najdrahšia dovolenka? A spomenieš si aj na tú najlacnejšiu?

Na klasické dovolenky nechodím a už vôbec nie na tie drahé. Sú lokality, ktoré sú drahšie, ako napríklad Faerské ostrovy – pochopiteľne, sú to izolované ostrovy uprostred Atlantiku. A potom sú tie lacné, ázijské – kde precestujete 200 km vlakom za 40 centov. Nerátam si to však. Myslím, že výška nákladov k danej krajine patria a definujú ju a jej ekonomicko-politický status.

Na čo pri cestovaní míňaš najviac peňazí?

Nič špeciálne si nekupujem, iba nevyhnutné veci, ktoré mi zabezpečia vidieť krásy krajiny. Napríklad auto, ubytko, jedlo. A tu sa ceny líšia v závislosti od lokality, takže univerzálnu odpoveď ti žiaľ dať neviem.

Nosíš si z ciest aj nejaké suveníry? Ak áno, čo to je?

Nie, snažím sa mať doma čo najmenej vecí. Posielam známym pohľadnice a občas náramky, ak majú za sebou nejaký zaujímavý príbeh. Sebe nosievam čosi málokedy.

Cestovala si už niekedy aj sama? Nebála si sa?

Iba na malých tripoch. Na väčší a dlhší sólo trip sa už dlhšie chystám a veľmi sa na to teším. Priznávam, že mám aj rešpekt. Posledné mesiace je internet plný smutných správ o zmiznutých, zastrelených či znásilnených sólo cestovateľoch.

Foto: Andrea Zahurancová

Keď nie sama, s kým najradšej cestuješ?

S Patrikom Paulínyim, ktorý si ide podobné veci ako ja. Pokojné miesta s atmosférou, fotogenické miesta, výhľady, malé dedinky. Žiadne preplnené pláže. Rozumieme si.

Partneri sa na dovolenke zvyknú pohádať. Máš nejaký recept na to, aby prešla v absolútnej pohode?

Haha, ja som veľmi medziľudské vzťahy ešte nerozlúskla. Určite je to o kompromisoch a rešpektovaní sa. Nebyť sebecký a uvedomovať si, že každý má iné preferencie a že hádať sa pri cestovaní, ktoré je radostná záležitosť, je maximálne absurdné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Na Instagrame máš 55-tisíc followerov. Ako sa ti podarilo dať dokopy takéto číslo?

Začalo to videom Follow me to Slovakia, v ktorom sme obehli celé Slovensko. Veľmi jednoduchý koncept, vôbec sme nečakali, že ľudí tak zaujme.

Aké sú tvoje plány na najbližšie mesiace?

Plánujem byť cez leto doma, pobehať hory, festivaly a byť s blízkymi. Veľa pracovať, až kým sa neprepracujem a nebudem nútená odísť na psychohygienický trip (smiech). Letá zvyknem tráviť na Slovensku. A tak je mi dobre…

Odporúčame