NÁZOR Na mesiac som vyskúšala prerušované hladovanie: Ako sa zmenil môj život?

Jedlo v miske

Počas prerušovaného hladovania môžeš jesť všetko, čo máš rád (Zdroj: Unsplash)

#Metóda prerušovaného hladovania je veľmi obľúbená. Za krátku dobu si našla veľa prívržencov. Pravdepodobne to bude preto, že sľubuje výsledky, aj keď budeš jesť všetko, čo máš rád. Kľúč je len v tom, kedy. Tento spôsob diéty ma zaujal, tak som sa ho rozhodla na mesiac vyskúšať aj ja. Ako som dopadla?

O čo vlastne ide

Prerušované hladovanie, známe v angličtine ako intermittent fasting, je metóda, ktorá popisuje časové obmedzovanie jedla. Tajomstvo tkvie v tom, že tým, že ješ kratšiu dobu z dňa, vynecháš jedno jedlo. Vďaka tomu znížiš svoj kalorický príjem. Striedajú sa tu okná pôstu a jedla. Ak si v období jedenia, tak si môžeš dať takmer čokoľvek. Keď si však v čase pôstu, tak si nemôžeš dať takmer nič.

Nezabudni na dostatočný prísun tekutín, aby sa nestalo, že skončíš dehydratovaný. Ideálna je čistá voda. Vyhýbaj sa sladeným nápojom, ktoré majú vysoké množstvo kalórií. Existuje viac druhov týchto hladoviek:

  • 14/10 – Jednoduchší typ, ktorý sa odporúča skôr pre ženy. Treba ale myslieť na to, že môže priniesť menšie výsledky. Pre začiatok to ale stačí.
  • 16/8 – Najobľúbenejší typ, ktorý som vyskúšala aj ja, kedy musíš bez jedla vydržať 16 hodín.
  • 20/4 – Diéta bojovníka, ktorú naozaj nezvládne len tak niekto. Chce to veľký kus sebazaprenia.
  • 5:2 – 5 dní ješ úplne normálne, no ďalšie 2 dni v týždni môžeš prijať dokopy iba 600 kalórií (ženy 500). Poznáme to aj pod názvom rýchla diéta.
  • Eat-stop-eat – Princíp je veľmi jednoduchý. Stále ješ normálne, ale raz-dvakrát do týždňa si dopraješ 24 hodinovú hladovku.
  • Existuje aj viac druhov, ktoré napríklad vynechávajú vždy jedno jedlo denne, alebo nejedia každý druhý deň. To, aký druh ti vyhovuje najviac, musíš zistiť sám.
Zápisník a hrnček na stole
Na ideálny druh diéty musí prísť každý sám (Zdroj: Unsplash)

Rapídne chudnutie a balansovanie medzi životom a smrťou: Dojímavý ROZHOVOR s Karolínou, ktorá porazila anorexiu


Očakávať môžeš aj tieto zmeny

Zníženie hmotnosti: Práve kvôli tomuto dôvodu ľudia najčastejšie volia prerušované hladovanie. Naozaj zaberá, ale aby fungovalo, človek sa nemôže počas zvyšných hodín prejedať a snažiť sa všetko rýchlo dohnať. Chudneš vďaka tomu, že si vynechal jedno jedlo a tým sa znížil tvoj kalorický príjem. Výskumy hovoria, že sa zrýchlil aj metabolizmus. Výhodou je, že odstraňuje telesný tuk, ale zachováva svalovú hmotu.

Reguluje cukor v krvi: Pokiaľ máš problémy so zvýšeným cukrom, aj toto môže byť cesta, ako si ho znížiť. Za vyskúšanie predsa nič nedáš. Pokiaľ máš cukrovku, bude dobré, ak sa poriadíš s lekárom.

Podporuje produkciu rastového hormónu: Prečo je pre nás tento hormón tak dôležitý? Pretože pomáha nielen pri raste, ale aj pri budovaní svalovej hmoty, odburavaní tukov a zrýchľovaní metabolizmu.

Pomáha správnej činnosti srdca: Ak budeš dodržiavať pôst po dobu aspoň 3 týždňov, je veľmi pravdepodobné, že sa ti zníži krvný tlak a upravia hodnoty inzulínu. Pamätaj na to, že problémy so srdcom sú v mnohých prípadoch odpoveďou na zlý životný štýl.

Jedlo na tanieri
Prerušované hladovanie prináša množstvo benefitov. Treba si však dať aj pozor, nie je vhodné pre každého (Zdroj: Unsplash)

Z vlastnej skúsenosti

Prečo som si vybrala rovno plán 16/8 a nezačala ľahším 14/10? Odpoveď je jednoduchá. Už aj bez plánu som nejedla bežne 13 hodín, tým pádom by bolo 14 hodín bez jedla úplne minimálnou zmenou. Vždy je potrebné vynechať jedno jedlo denne, a preto som bola postavená pred otázku, či sa vzdám raňajok alebo večere.

Úprimne, ani jedného som sa vzdať nedokázala. Keďže som však tieto dni doma a mohla som si pospať dlhšie ako bežne (vďaka tomu sa plán plnil ľahšie), tak som si povedala, že sa vzdám raňajok. Nahradila som si ich skorým obedom. Bola som zvyknutá jesť hneď po prebudení, preto som si musela nájsť inú činnosť, aby som na jedlo nemyslela.

Na raňajky pohyb

Namiesto raňajok som si zacvičila a to hneď skrátilo moje čakanie. Niekedy som nemala vôbec pocit, že som hladná a deň som prežila bez toho, aby som si všimla, že nejakú diétu vôbec držím. Boli tu však aj dni, kedy som odpočítavala minúty, aby som sa mohla najesť znovu, keďže mi v bruchu vyhrávali muzikanti. Všetko sa dalo zvládnuť, keď som sa zaprela.

Nie je to nič náročné a keď vydržíš chvíľku nejesť, môžeš si dať, čo len chceš bez väčšieho obmedzovania. Toto ma niekedy zvádzalo na prejedanie sa počas 8 hodín. Musela som si uvedomiť, že takto svoj cieľ nedosiahnem. Stále som sa vyhýbala mastnému jedlu aj sladkostiam.

Ak mám povedať pravdu, väčšie zmeny na váhe som po 4 týždňoch nepocítila. Boli tam, ale nič radikálne ako napríklad pri nízkosacharidovej diete. Na páse to boli 2 cm, ale to bolo v kombinácii s tréningom. Začala som s tým kvôli redukcii váhy, ale nakoniec ma príjemne prekvapili skôr iné benefity.

žena sediaca na karimatke s nápojom v ruke, vedľa nej sú položené činky
Vynechanie raňajok bolo pre mňa najjednoduchším riešením (Zdroj: Unsplash)

Navrátená energia

Cez deň som bývala často veľmi unavená a bez energie. Rozdiel, ktorý nastal po pár dňoch ma šokoval. Únava zmizla a ja som sa dokázala viac koncentrovať a cez deň som toho stihla viac. Taktiež som sa cítila ľahšia. Nemala som plný žalúdok a necítila som sa prejedene, či nafúknuto.

Je to zaujímavý spôsob stravovania, ktorý plánujem dodržiavať aj naďalej. V kombinácii so zdravou stravou a tréningom sa dajú dosiahnuť zmeny a získaš aj zdravotné benefity. S dodržiavaním ti môžu pomôcť rôzne aplikácie ako napríklad Zero, Fastic či Window. Každé telo je však iné, preto sa treba zamyslieť, či je toto tou správnou formou pre teba. Zvážiť treba plusy aj mínusy.

 

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame