Prenájom auta na dovolenke: Ktoré veci dokážu nepríjemne prekvapiť?

Auto na dovolenke

Pred zapožičaním auta si všetko dobre naštuduj (Zdroj: GettyImages)

#Plánuješ si letnú dovolenku a rád by si vo svojej destinácii objavil čo najviac zaujímavých zákutí a pekných miest? Potom možno rozmýšľaš nad tým, že by si si prenajal auto, ktoré ti dá úplnú slobodu a ušetrí veľa času pri presunoch. Prenájom vozidla na dovolenke má množstvo výhod, no keď podceníš niektoré veci, dokáže ti spraviť veľa vrások na čele.

Na čo si máš dávať pozor pri prenajímaní auta v zahraničí a akým chybám sa vyhýbať? Pripravili sme si pre teba niekoľko praktických tipov.

Ponuky si porovnaj vopred

Než sa prepravíš do svojej dovolenkovej destinácie, dopredu si zisti, aké autopožičovne sú v danom meste. V dnešnej dobe už má väčšina požičovní webstránku, takže si vieš vopred pozrieť, koľko stojí zapožičanie auta, aké vozidlá sú k dispozícii a s akými podmienkami musíš počítať.

Naša rada: Ponuky viacerých autopožičovní v danej lokalite si vieš celkom jednoducho porovnať cez veľké portály ako Kayak, Rentalcars alebo HolidayAutos.

Obvykle platí, že požičovne, ktoré sú priamo na letisku, majú o niečo drahšie ponuky ako menšie požičovne ďalej od letiska. Najlepšie je zarezervovať si vozidlo vopred – online. Vyhneš sa tak riziku, že auto, ktoré si si vyhliadol, nebude dostupné a budeš si musieť požičať nejaké drahšie.

Poriadne si prečítaj podmienky

Mnohí dovolenkári sa tak tešia na najbližšie dni, že zmluvu o prenájme auta si vôbec nečítajú a len ju v rýchlosti podpíšu. Nerob túto chybu. Samozrejme, nemusíš ju čítať celú, ale pozri sa na najdôležitejšie podmienky. Napríklad, koľko kilometrov môžeš maximálne najazdiť za deň a aký je príplatok za každý kilometer nad tento limit.

podpis zmluvy prenájom auta
Pri podpise zmluvy si pozorne prečítaj podmienky (Zdroj: GettyImages)

Taktiež si pozri, dokedy presne musíš auto vrátiť naspäť. Mnohé požičovne si za omeškanie pýtajú vysoké poplatky. Plus, nezabudni si zistiť, aké ďalšie obmedzenia sa vzťahujú na zapožičanie, napríklad, kto môže šoférovať auto, či s ním vieš ísť aj do inej krajiny a podobne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš najväčšie plážové unikáty? Piesok ani kamene nečakaj, tieto ponúkajú iný level zážitku!

Aké poistenie sa oplatí najviac?

Poistenie je pri prenajímaných autách veľmi častou témou. Mnohé požičovne ponúkajú dva balíky poistenia – základné a rozšírené. Základná poistka zvyčajne kryje len väčšie škody spôsobené na vozidle, napríklad, nad 3000 eur.

Ak auto len jemne oškrieš alebo do teba niekto narazí na parkovisku a ujde, škody si budeš musieť zaplatiť sám. Z tohto dôvodu pri základnom poistení autopožičovne väčšinou vyžadujú vyšší depozit.

Rozšírené poistenie štandardne kryje všetky možné poškodenia na aute. Výhodou je, že depozit je len veľmi malý, niekedy dokonca nemusíš platiť žiaden. A môžeš pokojne jazdiť, bez obáv, že od teba bude auto požičovňa vymáhať peniaze za poškodenia.

Počítaj však s tým, že takáto poistka ti dokáže dosť predražiť zapožičanie auta. Je tak len na tebe, ktorá možnosť ti bude viac vyhovovať.

Skontroluj poškodenia na karosérii

Pri preberaní auta by ti mala dať požičovňa protokol, kde sú zaznamenané všetky existujúce poškodenia. Poriadne skontroluj celý lak a disky kolies, či náhodou niekde ešte nie sú nedostatky, ktoré neboli zaevidované. Pozornosť tiež venuj prípadným prasklinám na čelnom skle. Rovnako ako exteriér si pozri aj interiér. Ak nájdeš nejaké poškodenia, upozorni na nich pracovníka požičovne ešte predtým, ako s autom odídeš.

Cesta autom
Pri zapožičaní auta je dôležitá aj poistka (Zdroj: Pixabay/Tekhnika)

Dobré je tiež otvoriť kapotu a v rýchlosti sa pozrieť, či majú všetky prevádzkové kvapaliny správnu hladinu. Vyhneš sa tak prípadným nemilým prekvapeniam pri jazde.

Pred odovzdaním auto dotankuj

Väčšina požičovní ti dá auto s plnou nádržou a v rovnakom stave by si ho mal aj vrátiť. Ak ho donesieš nedotankované, naúčtujú ti poplatok, ktorý nebýva práve malý. Takže pred vrátením vozidlo radšej sám dotankuj, aby si sa vyhol dodatočným nákladom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kompletný prehľad miest na Slovensku, kde si môžeš zahrať paintball: Ktorá aréna je najväčšia?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame