Fascinácia psychopatmi je úplne pochopiteľná, ale zároveň tiež neúmerne prehnaná. Viac o nich prezradí zaujímavá prednáška

Joker

V Bratislave sa uskutoční zaujímavá prednáška na tému Psychopati (Zdroj: Pixabay.com)

Sú majstri manipulácie, nezlomní egoisti a neprežívajú emócie. Pohybujú sa medzi nami, ovplyvňujú náš život, a my pritom o tom často ani nevieme. Ako možno takých psychopatov spoznať? A čo sa vlastne skrýva pod týmto pojmom? Ako na nás títo ľudia vplývajú a dá sa s nimi spolu žiť či spolupracovať? Vie súčasná medicína liečiť psychopatov a akí sú tí, ktorých diagnóza priviedla k porušeniu zákona? Odpovede prinesie v pondelok 21. septembra v Ateliéri Babylon prednáška psychológa Jaromíra Škodu.

Jared Leto ako Joker
(Zdroj: Tlačová správa)

“Kriminálne príbehy majú spoločné to, že sa venujú príťažlivo poburujúcim témam. Teda predovšetkým inteligentným “psychopatom”. V realite ale inteligencia a psychopatia nemajú mnoho spoločného. Ostatne, to žiadna osobnostná porucha,” približuje Jaromír Škoda, podľa ktorého sa táto porucha dá liečiť len vo veľmi špecifických podmienkach. “Ale tu je správne použiť slovo liečiť, lebo vyliečiť totiž nie. Rovnako, ako nejde vyliečiť väčšinu osobnostných porúch. Čo dokážeme je – a ako hovorím, len vo veľmi špecializovanom prostredí s tímom odborníkov – upraviť správanie a znížiť nebezpečnosť. Podstatu osobnosti však zmeniť nedokáže nikto.” Podľa neho je veľmi ťažké sa psychopatom v bežnom živote, či už v súkromnom alebo pracovnom, brániť. “Väčšina závažných variant psychopatie si vyžaduje značne pokročilé znalosti psychodiagnostických postupov. Rozhovor a pocit rozhodne nepostačí. Odpoveď teda znie, že časť odhalíte a časti tej časti sa je možné brániť. O väčšine sa však nedozviete. Spoločnosť má ale prirodzené mechanizmy, ako sa psychopatov zbavovať. Takže s výnimkou niektorých spoločenských oblastí, kde sú ich schopnosti vítané, sa so závažnými variantami týchto osobnostných porúch nestretnete.”

Psychopat v lese
(Zdroj: Tlačová správa)

Najčastejšou reakciou ľudí, o ktorých možno povedať, že sú psychopatmi je pokoj, posmešný úškľabok alebo radostný záujem. “Takmer magické slovíčko psychopat je predsa len i medzi poruchami osobností spojené s istou exkluzívnou prestížou. Zvlášť narcistické osobnosti sú potom vyložene šťastné, pretože sa “prifúkne” ich falošným sebahodnotám a majú pocit, že patria do extra klubu,” hovorí Jaromír Škoda, ktorý v Bratislave priblíži aj to, prečo sa už slovo psychopat v odbornom slovníku nepoužíva, respektíve, ako sa vlastne používa v 21. storočí. “Iste by tiež stálo za to krátko hovoriť o tom, kto teda ten psychopat je, ale predovšetkým, kto ním nie je. K tomu poslúžia skúsenosti z vlastnej praxe. Cieľom mojej prednášky je do značnej miery tiež demystifikácia. Moja práca ma tiež presvedčila, že fascinácia psychopatmi je úplne pochopiteľná, ale zároveň tiež neúmerne prehnaná. Aby človek pochopil, čo tým mienim, prehovorím o psychickej biede, v ktorej títo ľudia od narodenia žijú,” prezrádza na záver.

 

Bratislava, KC Dunaj

  1. 9. (pondelok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/Psychopat2109

Event: https://www.facebook.com/events/706435923455846/

Zdroj: Tlačová Správa
Odporúčame