Prečo Valve finančne podporuje viac Dotu ako Counter-Strike?

Dota 2 CS:GO Counter-Striek e-šport hry Steam Valve

Dve populárne hry dostávajú diametrálne odlišné finančné dotácie (Zdroj: vlastná tvorba)

#Mnoho CS fanúšikov si denne pokladá túto otázku. A ako by aj nie, veď Counter-Strike jednoznačne patrí medzi najhranejšie aj najsledovanejšie hry už niekoľko rokov, no akoby si to vo Valve vôbec neuvedomovali a tlačia peniaze len do Doty. Alebo je v tom niečo iné?

Úplne prvá verzia Counter-Strike uzrela svetlo sveta dňa 9. novembra 2000. My sa však v tomto článku zameriame skôr na tú „najnovšiu” verziu, ktorou je Counter-Strike: Global Offensive, a ten si porovnáme so strategickou hrou DOTA 2, ktorá tiež spadá pod krídla Valve.

Ako prvé, z dvoch menovaných, vyšlo práve CS:GO a to 21. augusta 2012. Dota 2 prišla na svet skoro za rok, konkrétne 9. júla 2013. Po vydaní, obe tieto hry hneď obsadili prvé miesta v hrateľnosti! Počet aktívnych hráčov sa pohyboval okolo čísla 1,3 milióna, čo je naozaj krásne. A takéto čísla si držia dodnes, teda aspoň jedna z menovaných.

Counter-Strike vlani dominoval

Dnes už vieme štatistiky pre rok 2021 a tie jasne dokazujú, že v minulom roku malo CS:GO jednoznačne navrch! V TOP 10 najhranejších hrách sa umiestnilo na 6. mieste s 1,2 milióna hráčov, zatiaľ čo Dota 2 skončila na 8. mieste, s počtom hráčov 648 875. To je extrémny rozdiel, keď si porovnáme, aké peniaze putujú do Doty.

Čo sa týka minuloročnej sledovanosti, tam Counter-Strike taktiež dominoval! Konkrétne je reč o tých najväčších eventoch, ktoré podporuje Valve. V Dote je to The International 10, ktoré dosiahlo 2 741 514 divákov a v CS:GO to bol PGL Major Stockholm, ktorý mal 2 748 434 divákov. Ten rozdiel je tu síce minimálny, avšak stále je to viac ako Dota, takže je jasné, že mnohí CS fanúšikovia očakávajú vyššie dotácie od Valve a väčší záujem o samotnú hru, ako je fixovanie bugov, pridávanie nových vecí a pod.

Ak sa teda pozrieme na finančné dotácie pre jednotlivé hry, jednoznačne vyhráva Dota, keď však ide o počet profesionálnych hráčov a počet turnajov, tak je jasné, že záujem o CS:GO je stále obrovský.

najhranejšie hry 2021 dota 2 counter-strike cs:go
Najhranejšie hry v roku 2021 (Zdroj: esportsearnings.com/history/2021/games)

Viac finančných dotácii získala Dota

Aj napriek tomu, že sa v CS:GO konalo o 408 viac oficiálnych turnajov ako v Dote, podiel odmien – prizepoolu – za všetky turnaje je aj tak obrovský! Nasledujúci graf to krásne znázorňuje. Aby sme boli konkrétni, tak za minulý rok bol celkový prizepool pre Dotu $ 277 198 000,65, zatiaľ čo pre CS:GO to bolo $ 128 897 184,01!

hry prizepool graf dota 2 counter-strike cs:go
Hry s najvyšším prizepoolom (Zdroj: esportsearnings.com/games)

Viac ako polovica týchto peňazí pre Dota 2 prizepool bola dodaná samotným Valve, zatiaľ čo pri CS:GO išlo cca 80 % od sponzorov či organizátorov samotných eventov.

Faktom taktiež je, že v Dote sa robí len jeden obrovský event a práve ten organizuje samotné Valve. Ide o event s názvom The International. Je to niečo ako Major v CS:GO, avšak práve v Counter-Strike tie Major turnaje neorganizuje Valve, ale necháva ich tretím stranám, teda organizáciám, ako sú ESL, DreamHack, Blast. Žiaľ, záujem zo strany Valve o ich vlastný Major turnaj zatiaľ nebol. Či je to len z lenivosti, keďže im tretie strany dokážu zarobiť peniaze a oni nemusia ani pohnúť prstom, alebo jednoducho nie je záujem z ich strany o CS:GO, je otázne.

gabe newell the international e-šport
Gabe Newell rozpráva k divákom na The International 2019 (Zdroj: news.cgtn.com)

Ako je vidieť na fotke vyššie, spoluzakladateľ Valve, Gabe Newell, sa zúčastňuje aj na Dota 2 offline akcii, ktorou je The International. Na Counter-Strike Majore bol len raz a to v roku 2011. V tom čase sa ešte hralo CS 1.6 a Natus Vincere vyhrali svoj štvrtý Major za sebou.

Dôvodov môže byť viac

V rôznych Counter-Strike skupinách sa to už riešilo a niektorí predpokladajú, že za celým problémom stoja nákupy v hre. Hráči Doty jednoducho viac utrácajú za skiny. Dota 2 však bola od vydania Free-to-play, zatiaľ čo Counter-Strike: Global Offensive ste si museli kúpiť a v čase jeho vydania bolo mnoho pôvodných CS hráčov proti tejto novej verzii. Dokonca je dosť možné, že keby na CS:GO neprešli mnohé profesionálne organizácie, zrejme by sa CS 1.6 hrávalo dodnes.

Ďalšou možnou teóriou je, že chce Valve s Dotou pokoriť League of Legends a preto tlačia prizepool k astronomickým čiastkam, ako tá minuloročná s hodnotou 40 miliónov dolárov!

Niektorí si však myslia, že sa Valve obáva „boostiť” hru, ktorá je na tému terorizmu. Policajti proti teroristom, ktorí behajú s AK-47 a snažia sa umiestniť a odpáliť bombu. V dnešnej dobe je to veľmi citlivá téma. Avšak nesmieme zabúdať na to, že táto skvelá hra je na svete už viac ako 21 rokov. A stále je to iba hra.

Zostáva len dúfať, že minuloročné štatistiky pohnú s Valve a konečne sa odhodlajú investovať aj do nášho milovaného CS:GO.

Zdroj: Hashtag.sk, Dominika “Rybka” Skočková, esportsheaven.com, esportsearnings.com
Odporúčame