Ako sa zbaviť stresu? Vyskúšaj overené techniky, každá zaberie maximálne 2 minúty!

ako sa zbaviť stresu

(Zdroj: Pexels/Nataliya)

#Alfou a omegou zvládania akejkoľvek povinnosti je správny time management. Pojem, s ktorým majú mnohí z nás problémy. Ak sa chceš pohnúť z miesta, je dôležité uvedomiť si, že čas je komodita, ktorú neobnovíš. Preto skús rozvážne narábať s každou minútou. Aj počas dvoch minút toho stihneš fakt veľa. Napríklad vytvoriť si nadhľad, zhlboka sa nadýchnuť a urobiť dostatočné opatrenie na to, aby si si neurobil hromozvod z blízkeho človeka. Prinášame ti 6 efektívnych dvojminútoviek, vďaka ktorým sa ti bude žiť určite jednoduchšie. Samozrejme, len vtedy, ak ich aplikuješ do praxe.

#1 Vypíš sa

Písanie vlastných myšlienok dokáže hotové zázraky. Máš z niečo strach? Nahneval ťa sused či frajerka? Skús všetok ten bordel, ktorý ti prechádza hlavou, vyliať na papier. Neublíži to nikomu a tebe sa uľaví. A možno zistíš, že tvoj hnev je v podstate neopodstatnený. Písanie ti nezaberie viac než dve minúty. Keď vypustíš paru, nezabudni list zničiť. Inak sa môže dostať do nepovolaných rúk. A to by bolelo.

Taktiež môžeš naplno využívať diár. Ušetrí ti množstvo času. Miesto toho, aby si si neustále v hlave pripomínal zoznam všetkých povinností, ktoré máš urobiť, napíš si ich do diára alebo do aplikácie.

Vypíš sa (Zdroj: Pexels/Lisa Fotios)

#2 Vychutnaj si hudbu naplno

Určite si zistil na vlastnej koži, ako hudba dokáže výrazne ovplyvňovať náladu. Cítiš sa pod psa? Radšej sa vyhni smutným baladám, ktorými sa zakopeš pod čiernu zem. Pusti si naplno hudbu. Ak máš susedov, daj si do uší slúchadlá. Niekedy aj jedna obľúbená pesnička dokáže viac, ako hodiny psychoterapie.

#3 Pomaznaj sa

Dotyk je liečivý. Pokiaľ cítiš, že ti problémy, stres a nekonečný zoznam povinností prerastajú cez hlavu, pritúľ sa k človeku, ktorého miluješ. Ani v prípade, že si sám ako kôl v plote, nič nie je stratené. Pohladkaj mačku či psa, ktorý priam baží po tvojej pozornosti. Nemáš domáceho miláčika? Nevadí. Vybehni do záhrady a objím aspoň strom.

#4 Pričuchni si

Oplatí sa mať doma v zásobe pár obľúbených esenciálnych olejov. Keď dáš do aromatickej lampy len niekoľko kvapiek, postaráš sa o vôňu, ktorá nie je agresívna a príjemne ťa naladí. Vyskúšaj levanduľový, eukalyptový alebo citrusový olej. Čuch je dôležitým zmyslom, ktorý treba z času na čas potešiť. Ak vonné oleje až tak nemusíš, privoňaj aspoň k obľúbenej kvetine. Teda, ak nie si alergik.

#5 Zacvič si

Aj dve minúty stačia na základný strečing. Vyskúšaj plank, urob zopár drepov, alebo sa poskladaj do jogovej asány. Na webe nájdeš množstvo inšpirácií, z ktorých si môžeš vybrať to, čo ti bude najviac vyhovovať.

Zdroj: Photo by Elly Fairytale from Pexels

#6 Zhlboka sa nadýchni

Určite si o tom počul snáď tisíckrát. Teraz je najvyšší čas overiť si to na vlastnej koži. Nech sa deje čokoľvek, vždy máš dostatok času zhlboka sa nadýchnuť. Stačí 5 – 6 nádychov a výdychov, na ktoré sa budeš plne sústrediť. Hlboké dýchanie zlepší koncentráciu, upokojí emócie a ty sa môžeš sústrediť na to, čo je skutočne dôležité.

Zdroj: hashtag.sk, livestrong.com
Odporúčame