Prečo je J. Cole braný za jedného z najlepších rapových lyrikov na svete?

J. Cole

Je J. Cole najlepší svetový lyrik? (Zdroj: nypost.com)

#V rapovej hudbe, kde slová majú často väčšiu silu, než v prípade iných žánrov, býva príbeh skladby  vyjadrený prostredníctvom skutočne silných rýmov a metafor. Existuje však jedna špecifická skupina raperov, ktorí excelujú v umení vytvárať silné a pôsobivé texty.

Sú to lyrickí géniovia, ktorí svojou autenticitou a lyrickou výraznosťou zanechávajú hlboký dojem na poslucháčoch. Medzi takýchto ikonických silných lyrikov patria napríklad Nas, Kendrick Lamar, Eminem a mnoho ďalších. V tomto článku sa však pozrieme konkrétne na J. Colea, jedného z najvýznamnejších a najobdivovanejších raperov (z hľadiska lyriky, ale aj celkovo), ktorý je považovaný za jedného z najlepších lyrikov vo svetovom raperovom spektre. A to je aká vetička, povedz ty…

Kto je to J. Cole?

J. Cole, vlastným menom Jermaine Lamarr Cole, sa preslávil svojou schopnosťou vytvárať texty plné nielen rapu o rape, ale aj hĺbky a autentických emócií. Jeho slová majú schopnosť takpovediac prenikať do duše (hlbočina) a prenáša tak naozaj hodnoverne svoje osobné skúsenosti.

Ale nezabúda ani na spoločenské témy.

Jeho kritické myslenie, technika rýmov a hlboké introspektívne texty ho vystavujú na oprávnený piedestál silných lyrikov. Svojou autenticitou a umeleckou integritou si získal obrovskú popularitu a rešpekt nielen medzi fanúšikmi, ale aj medzi kolegami umelcami.

Masívne lyrické schopnosti

Jedným z najvýraznejších aspektov J. Coleovej hudobnej tvorby sú práve tieto spomínané silné texty, ktoré v sebe nesú skutočné príbehy, sociálne komentáre, ale  hĺbku jeho vlastných emócií. Jeho tracky ako „Lost Ones“, „Love Yourz“ a „No Role Modelz“ reflektujú fakt skutočné životné situácie a sú plné autenticity, súcitu… Proste keď sa skutočne do tých textov započúvaš, tak ti môžu vybehnúť zimomriavky.

Proste sa vie fakt vyhrať s metaforami, podať veľa významu pomocou málo slov… Čo všetko z neho robí jedinečného umelca v rámci rapového žánru. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mega M, Tomáš Botló a Prince Marock sa spojili na rapovej balade pre ženu

Hity a úspechy

J. Cole svojimi albumami a hitmi dokázal získať veľkú popularitu a komerčný úspech, pričom si ale zachoval aj tú svoju silnú lyrickú identitu. Jeho albumy 2014 Forest Hills Drive a KOD získali platinu a tiež aj široké uznanie od fans i kritikov.

Coleove hity ako „Work Out“, „Middle Child“ a „No Role Modelz“ sa stali ikonickými v rapovej hudbe a ukázali jeho schopnosť kombinovať silné texty s chytľavými melódiami.

Svojou hudbou a lyrickým talentom dokázal J. Cole bez debaty inšpirovať a ovplyvniť mladú generáciu. Jeho schopnosť odovzdať hlboký odkaz sa stala príkladom aj pre nových umelcov, ktorí sa tiež snažia vyjadriť svoje hlbšie myšlienky a pocity prostredníctvom textov. Coleov vplyv je cítiť aj v textoch a štýle mnohých súčasných rapových talentov.

Ale iba málokto sa jeho lyrickým schopnostiam skutočne približuje…

Záverečné zhrnutie

J. Cole je bezpochyby jedným z najlepších lyrikovrapovej muziky. Jeho schopnosť písať silné a hlboké texty ho oprávňuje stáť na významnom mieste v rámci svetového rapu. J. Cole nie je len raperom, ale v určitom smere aj hudobným vizionárom, ktorý prostredníctvom svojich slov dokáže ovplyvniť a inšpirovať masy.

A to sa v dnešnej (často) pokrivenej dobe cení…

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame