Prečo DMS nemá skladby zamerané na politiku? Lebo.

Zoskupenie DMS patrí na slovenskej, ale aj českej rapovej scéne medzi najpopulárnejšie. Raperi Separ a Dame spolu s DJ-om Smartom už neraz dokázali, že patria k absolútnej špičke. Najnovšie vydali dvojtrack, v ktorom sa zamerali na svojho tvorcu hudieb Smarta aka Laca a taktiež na problematiku politiky v rape.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, dvojtrack pripájame hneď na úvod, a aby vám zvyšok textu dal zmysel, tak si ho popri čítaní rozhodne pustite. I keď, je dosť reálne, že ste ho už k dnešnému dňu počuli.

Viackrát bola vedená diskusia o tom, či má mať politika a všeobecne geopolitické a demografické problémy miesto v rape či v hudbe. Rozhodne áno, veď nech si každý robí texty o tom, o čom chce. Avšak, aby niekomu bolo vyčítané, že sa tej či onej problematiky nevenujú, to je pravdepodobne cez čiaru.

Tak to vinia členovia skupiny DMS. Neraz im totiž bolo vyčítané, že vzhľadom na to, aký majú na Slovensku vplyv, ho využívajú veľmi-veľmi málo k tomu, aby takpovediac posunuli spoločnosť vpred. Menovite sa vyjadrujú vo svojej skladbe aj Vecovi a Tonovi S, ktorí im adresovali odkazy k tejto tématike.

Nie sme často svedkami toho, že niekto skritizuje či osočí Veca, neoficiálneho otca hip-hopu a rapu na Slovensku. DMS však vždy veci hovorilo na rovinu a nezáležalo na tom, koho názor sa ich dotkol či nepáčil. Keď mali niečo na srdci, tak to povedali. Rovnaké to je aj teraz.

Separ, Dame a Smart jednoducho cítia, že nie je fér, keď ich niekto obviňuje z toho, že nerapujú o politike ako napríklad Strapo, ktorý sa tomu venuje v pomerne slušnom množstve. Chalani hovoria, že sa snažia žiť tak, aby im bolo jedno, kto sedí v NRSR a rozhoduje o tom, kam bude smerovať Slovenská republika.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vychádza kniha o českom rape: O čo sa jedná? (VIDEO)

Aj keby sme s tým nesúhlasili, tejto skupine nemáme čo vyčítať. A ani nechceme. V momente, kedy by im niekto začal hovoriť do toho, o čom písať alebo nepísať, čo dávať do popredia alebo čo nedávať, by samotná podstata rapu išla do úzadia.

Áno, DMS sa politike nevenuje. To sa zrejme nezmení, je to ich vec. A netreba zabúdať na to, že Separ bol súčasťou projektu BAŠTRNG, kde napríklad rapoval o povinnom diele zo slovenského jazyka Nebrebudený či o o tom, ako správne dať prvú pomoc.

Laco a zároveň Adam

Druhá skladba dáva dokopy mená Adama (Dameho) a Laca (Smarta). Je odľahčenejšia ako prvá spomínaná a nepochybujeme o tom, že viacerých z vás aj pobaví. Laco a zároveň Adam je podobne znejúci názov ako Zlatí a zároveň kanál, a teda skladba, ktorá sa objavila na doposiaľ poslednom albume DMS – Prepáčte, ktorý vyšiel koncom roka 2018.

 

Odporúčame