Chladiace poťahy, deflektory či clona do auta: Tieto praktické doplnky ti spríjemnia každú letnú jazdu

cestovanie autom v lete

Vďaka niektorým doplnkom do auta môže byť cestovanie príjemnejšie (Zdroj: GettyImages)

#Možno to poznáš aj ty. Keď počas leta sadneš do auta, nemôžeš sa poriadne ani dotknúť volantu, po jazde vystupuješ so spoteným chrbtom a nápoje máš už po pár desiatkach minút také teplé, že sa nedajú piť. Na všetky tieto problémy spojené s jazdením počas horúcich dní však existujú celkom jednoduché riešenia – praktické auto doplnky, ktoré ti spríjemnia každú cestu. Týchto päť určite oceníš aj ty!

Clona do auta

Ako zabrániť tomu, aby ti slnečné lúče prehrievali interiér a znepríjemňovali cestu? Na zadné sklá si môžeš nechať nalepiť fólie. Tie sú fajn, no keď otvoríš okno, veľmi ti nepomôžu. A práve tu sa k slovu dostávajú protislnečné clony do auta, ktoré sa montujú na zadné okná.

Slnečná clona do auta
Protislnečné clony sa montujú na zadné okná auta (Zdroj: GettyImages)

Clona do auta je v podstate tmavá sieťka, ktorá znižuje prenikanie slnečných lúčov a UV žiarenia do interiéru. Zároveň však cez ňu dobre vidíš smerom von, podobne ako cez fólie. Výhodou je, že clony do auta fungujú aj v prípade, že máš otvorené zadné okná. Navyše, zabránia tomu, aby ti do auta vleteli muchy, komáre či iné druhy otravného hmyzu, sú cenovo dostupné a nainštaluješ ich v priebehu niekoľkých minút.

Deflektory na okná

Keď už sme pri oknách, super doplnkom na leto sú aj deflektory – tmavé lišty, ktoré sa montujú nad predné alebo zadné okná. Ich úlohou je upravovať prúdenie vzduchu. Vieš tak pohodlne jazdiť s pootvoreným oknom aj pri vyšších rýchlostiach a v interiéri nebudeš počuť nepríjemné dunenie alebo svišťanie vzduchu. Plus, môžeš vetrať pri daždi a nenaprší ti do auta.

Chladiace poťahy

Niektoré moderné autá sú vybavené sedačkami s ventiláciou, ktoré zabraňujú poteniu chrbta a zadku. Ak túto vítanú funkciu tvoje vozidlo nemá, vyskúšať môžeš špeciálne chladiace poťahy na sedadlá. Tie obsahujú malý ventilátor, ktorý fúka chladný vzduch na oblasť chrbta a zadku, vďaka čomu bude pre teba cestovanie oveľa príjemnejšie. Chladiace poťahy sa pripájajú do 12 V zásuvky a sú cenovo dostupné – niektoré kúpiš aj za menej ako 50 eur.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Dávid Hancko? Talentovaný Slovák mieri k futbalovým výšinám, bijú sa zaňho aj fanúšikovia!
Sedadlá s chladiacim poťahom
S chladiacim poťahom nebudeš po jazde spotený (Zdroj: Unsplash/Alex Jumper)

Clona na čelné sklo

Aj tebe prekáža, že keď prídeš v lete do auta, celá prístrojová doska vrátane volantu je extrémne horúca a nemôžeš sa jej ani dotknúť, lebo by si sa popálil? Na tento problém existuje celkom jednoduché riešenie – stačí si dať na čelné sklo špeciálnu nepriehľadnú clonu, ktorá zabraňuje prechodu slnečných lúčov do interiéru.

Naša rada: Namiesto clony na čelné sklo si môžeš zakúpiť prikrývku na palubnú dosku, ktorá tiež zabráni jej prehrievaniu, keď je auto zaparkované na slnku.  

Chladiaci box alebo vak

Voziť jedlo a nápoje v aute je počas leta často problém. Mnohé potraviny sa pokazia alebo jednoducho roztopia. Nápoj sa ti zas rýchlo zohreje a následne sa nedá piť. Aby si tomu zabránil, daj si do kufra malý chladiaci box. Existujú boxy, ktoré sa pripoja do 12 V zásuvky a následne aktívne chladia. Využiť však môžeš aj jednoduchší box alebo vak s dobrou izoláciou, ktorý udrží teplotu jedla alebo nápojov aj viac ako 10 hodín a nemusíš ho pripájať do elektriny.

Chladiaci box
Chladiaci box udrží nápoje aj potraviny dlho svieže (Zdroj: GettyImges)

Držiak nápojov na výduchy ventilácie

Nemáš vo svojom aute chladiacu priehradku? Žiaden problém! Ak chceš svoje nápoje udržať dlho chladné aj počas najhorúcejších dní, zaobstaraj si držiak, ktorý sa montuje na výduchy ventilácie. Stojí len pár eur, no dokáže ti veľmi spríjemniť život.

Odpadkový kôš do auta

Ak počas leta často chodievaš na výlety a dovolenky autom, v interiéri sa ti celkom rýchlo nahromadí odpad – obaly z jedla, fľašky, vreckovky či staré parkovacie lístky. Aby sa ti len tak nepovaľovali po zemi alebo v odkladacích priestoroch, kúp si praktický odpadkový kôš, ktorý môžeš namontovať napríklad do dverí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako ochrániť auto pred hrdzavením? Vďaka týmto tipom bude aj po rokoch vyzerať ako nové!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame