Poznáme laureátov Nobelovej ceny za rok 2022: Kto sú a čím si cenu zaslúžili?

Nobelova cena

Nobelova cena sa prvýkrát odovzdávala už v roku 1901 (commons.wikimedia.org/ ProtoplasmaKid)

#Nobelovu cenu každoročne získavajú jednotlivci či organizácie, ktoré sa vyznamne prispeli k rozvoju určitej oblasti. V priebehu tohto týždňa sme sa postupne dozvedeli mená držiteľov Nobelovej ceny za medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a za mier. 10. novembra sa dozvieme meno držiteľa Nobelovej ceny v oblasti ekonomiky, informuje The New York Times.

Ocenenie za rekonštrukciu DNA neandertálca

Nobelova cena sa prvýkrát odovzdávala už v roku 1901. Mená laureátov komisia predstavuje v októbri a slávnostné odovzdávanie ocenení prebieha vždy 10. decembra, na výročie smrti Alfreda Nobela. Väčšina cien sa odovzdáva v Štokholme, len cena za mier je odovzdaná v Osle. Pôvodne sa Nobelova cena odovzdávala len v piatich kategóriách. Cenu za ekonómiu založila až v roku 1968 Švédska národná banka. Víťazi Nobelovej ceny získajú okrem medaile aj diplom a tiež finančnú odmenu vo výške desať miliónov švédskych korún. To je v prepočte takmer milión eur.

V pondelok bolo zverejnené meno držiteľa Nobelovej ceny v oblasti fyziológie a medicíny. Stal sa ním švédsky odborník na evolučnú genetiku, Svante Pääbo. Ocenený bol za dvojvýskum týkajúci sa ľudskej evolúcie a genómov vyhynutých predchodcov človeka. Vďaka genetickým údajom zo 40 000 rokov starých kostí dokázal rekonštruovať DNA neandertálca. Umožnil tým vznik novej vedeckej disciplíny, ktorá sa venuje výskumu DNA vyhynutých druhov.

Nové základy kvantovej vedy a spájanie molekúl

Nobelovou cenou za fyziku boli ocenení Alain Aspect, John F. Clauser a Anton Zeilinger. Trojica vedcov cenu dostala za svoju prácu v oblasti kvantovej mechaniky. Experimentovali s použitím kvantového prepojenia, pri ktorom sa dve častice správajú rovnako, aj keď sú od seba oddelené. Vedci svojim výskumom položili základy nového obdobia v oblasti kvantovej vedy.

Cena v oblasti chémie sa takisto rozdelila medzi trojicu vedcov. Získali ju Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal  a K. Barry Sharpless za objav revolučného spôsobu spájania molekúl. Ten by sa dal využiť napríklad aj pri vývoji lieku proti rakovine. Carolyn R. Bertozzi sa stala ôsmou ženou, ktorá získala cenu v tejto kategórii a Sharpless je celkovo piatym vedcom, ktorý sa stal držiteľom dvoch Nobelových cien.

Ocenený boj za ľudské práva

Vo štvrtok sme sa dozvedeli aj meno držiteľky Nobelovej ceny za literatúru. Stala sa ňou francúzska spisovateľka Annie Ernaux, ktorá sa venuje prevažne písaniu autobiografických diel. Celosvetový úspech mala napríklad jej kniha Roky. Akadémia ocenila najmä jej odvahu a precíznosť, s ktorou skúma ľudskú pamäť.

Ako posledná bola v piatok vyhlásená Nobelova cena za mier. Tú si rozdelia momentálne zadržaný bieloruský aktivista Ales Bialiatski a dve ľudsko-právne organizácie: Memorial z Ruska a ukrajinské Centrum pre občianske slobody. „Laureáti Nobelovej ceny za mier reprezentujú občiansku spoločnosť vo svojich krajinách. Už mnoho rokov presadzujú právo kritizovať moc a bránia základné práva obyvateľov. Vynaložili mimoriadne úsilie na to, aby zdokumentovali vojnové zločiny, porušovanie ľudských práv a zneužívanie moci. Spoločne preukazujú dôležitosť občianskej spoločnosti pre mier a demokraciu,“ uvádza Nobelov výbor.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, nytimes.com
Odporúčame