Kto je Greta Thunberg? 16-ročné dievča zmobilizovalo celý svet, môže dostať aj Nobelovku

Foto: Európsky parlament/Wikimedia Commons

#Leto roku 2018 patrilo vo Švédsku medzi najsuchšie letá, za posledných 262 rokov. Vtedy 15-ročná Greta Thunberg nevedela, ako prebudiť hluchých dospelákov, ktorí si neuvedomovali dosah klimatických zmien na planéte. Školáčka nabrala odvahu a začala konať. Toto je jej príbeh.

Greta, mladá školáčka zo Štokholmu, sa pre mnohých stala synonymom odvahy. V dobe, keď všetci len hovoria o zmene, sa nebála ju naozaj aj uskutočniť. Minulý rok na jeseň sa rozhodla uliať sa zo školy a postavila sa pred švédsky parlament. A jej protesty trvajú dodnes a rozšírili sa aj mimo jej rodnej krajiny.

Dieťa slávnych rodičov

Zatiaľ čo pre okolitý svet sú Gretiní rodičia pomerne neznámi, v Švédsku niečo znamenajú. Jej mama, Malena Ernmanová je opernou speváčkou, otec Svante Thunberg herec. A nielen to. Medzi predkov tohoto šikovného dievčaťa patrí aj Svante Arrhenius, vedec, ktorý sa stal laureátom Nobelovej ceny za chémiu, konkrétne za vypočítanie dôsledkov skleníkových plynov v atmosfére. Vidno, že Greta dostala do vienka zaujímavé gény, odvahu a chuť niečo v živote dosiahnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Fotografia mladej školáčky s transparentom Skolstrejk för klimatet (Školský štrajk za klímu) obletela celý svet. A vtedy sa konečne začali diať prvé kroky smerom k zmene. Greta si ale užila kadečo. Mnohí ju označovali za rebelantku, ktorá netuší, čo si počať s voľným časom.

Greta hovorí, že má pocit, ako by umierala, keď neprotestuje. Zároveň priznala, že prvý raz počula o globálnom otepovaní, keď mala osem rokov a nedokázala pochopiť, prečo sa pre záchranu planéty nič nerobí. O tri roky neskôr bojovala s depresiou a prestala na nejaký čas celkom hovoriť.

Označovali ju za narušenú, pretože jej bol diagnostikovaný Aspergerov synrdróm. Švédka však aj túto diagnózu vníma ako dar, vďaka ktorému vie skôr vycítiť slová politikov. Mnohé jej výroky tnú do živého a ukazujú, že (ne)obyčajná školáčka má neraz viac rozumu ako dospelí. Svoje rozhodnutie stáť pred švédskym parlamentom, zdôvodnila mrazivými slovami: Robím to preto, lebo vy, dospelí, kašlete na moju budúcnosť.“ 

Sám sa staň zmenou, po ktorej túžiš

Greta protestovala pred parlamentom každý piatok, a napriek tomu, že jej rodičia s tým najprv nesúhlasili, neskôr sami pochopili, že činy tejto aktivistky majú zmysel. Gretine protesty však prekročili švédske hranice. Podarilo sa jej vystúpiť pred Európskym parlamentom v Bruseli, ako aj na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Thunberg je dôkazom, že ak chceš zmenu, musíš konať hneď. Netreba čakať, kým vyrastieš. Toto mladé žieňa spustilo vlnu, ktorá sa šíri ďalej. K jej iniciatíve sa pripájajú ďalší študenti, ktorí bijú na poplach. Pretože podľa Gretinych slov, ktoré uviedla pre denník Guardian, už je najvyšší čas: Ak sa majú zastaviť klimatické zmeny, tak ich musíme zastaviť my. Je to čierne alebo biele – nie sú sivé zóny, keď ide o prežitie. Buď budeme pokračovať ako civilizácia, alebo nebudeme.“

Za svoju aktivitu Greta tento rok nominovali na Nobelovu cenu a vo Švédsku dostala ocenenie Žena roka. Je autorkou výzvy Fridays For Future (Piatky za budúcnosť). Zúčastňujú sa jej ľudia z celého sveta, ktorí práve v piatky organizujú štrajk. Ich cieľom je upozorniť na prudké klimatické zmeny na našej planéte. Slovensko sa k ním pripojilo 15. marca v Bratislave a v Košiciach.

Gretin príbeh rozhodne nie je prvoplánový a bude mať svoje pokračovanie. Toto, na prvý pohľad obyčajné dievča, ktoré sa nelíči a nesnaží sa primárne zaujať vonkajškom, rozhodne vie, čo je dôležité.

Možno aj ty chceš niečo zmeniť, no máš pocit, že si len kvapkou v mori. Avšak práve z takýchto kvapiek je zložený celý oceán.

Odporúčame