Zmena je život, alebo čo je to roleswap: Príbehy dvoch hráčov League of Legends, ktorým sa vyplatilo zariskovať

Trofej Summoner’s Cup v League of Legends

SHANGHAI, CHINA- October 31st: The League of Legends 2020 Worlds Finals on October 31, 2020 in Shanghai, China. (Photo by David Lee/Riot Games)

#Roleswapom označujeme v MOBA hrách (hlavne League of Legends) zmenu pozície hráča v hre. Napríklad, hráč hrá celú svoju kariéru midlane a buď z vlastného, alebo tímového rozhodnutia, prejde na rolu ADC. Musí sa zohrať so svojím novým parťákom na bot lane, naučiť sa hrať nových šampiónov, naučiť sa novú dynamiku svojej linky, je toho veľa.

Preto sú roleswapy vzácne a tých podarených je ešte menej. Kariéry profesionálnych hráčov sú totiž väčšinou krátke, málokto chce riskovať roleswap a radšej zostanú pri tom, čo dobre poznajú. Poďme sa však pozrieť na príbehy dvoch hráčov, ktorým sa roleswap nielen vydaril, ale vystrelil ich vyššie, než si ktokoľvek dokázal predstaviť.


Pretaví sa e-šport vždy v zisk? Turnaj v League of Legends nie je ani po 10 rokoch v pluse


Ambition a jeho príbeh ako z filmu

Kang „Ambition“ Chan-yong je svetový šampión z roku 2017, ktorý však už ukončil svoju kariéru. Jeho najznámejší angažmán bol v Kórejskom tíme Samsung Galaxy. Ambition pôvodne hral mid lane, kde bol uznávaný ako najlepší hráč na svete. Toto obdobie bolo v prvých rokoch LoL e-športu, vtedy ešte svet nepoznal Fakera. Dnes je Faker označovaný prakticky všetkými za najlepšieho hráča všetkých čias, ale v roku 2013 to bol iba chlapec. Tento chlapec zo solo que však zobral Ambitionovi jeho trón a jeho slávu. Ambition proti Fakerovi nedokázal nikdy vyhrať nič signifikantné, Faker mal vždy navrch.

Zrodila sa teda myšlienka, že by Ambition mohol zmeniť rolu. A tak v roku 2014 sa presunul do jungle. Aj keď veľa ľudí pochybovalo o jeho schopnostiach, jeho to nezaujímalo. „Ambície“ vyhrať svetový titul boli silnejšie. V roku 2016 sa dostal do finále Worlds a takmer sa mu podarilo otočiť sériu práve proti Fakerovi. Nakoniec však jeho tím v piatej hre prehral.

Jeho príbeh však nebol na konci, ako by ho napísal filmový scenárista. O rok neskôr sa totiž dostal na rovnaké miesto, proti tomu istému súperovi. A pre fanúšikov športu, finále sa hralo v rovnakom štadióne v Pekingu, kde sa začínala tohtoročná olympiáda. Tentokrát sa však do piatej hry nešlo, pretože Ambition tentokrát Fakera absolútne zničil. Vzal si svoju odvetu a svoj titul, uzavrel svoj príbeh a zapísal sa do pamätí všetkých fanúšikov e-športu.

Tím Samsung Galaxy vyhrávajú svetový šampionát v League od Legends 2017
Samsung Galaxy vyhrávajú svetový šampionát 2017, Ambition úplne vľavo (Zdroj: media.esportsedition.com)

Oddaný tímový hráč Perkz

Luka „Pekrz“ Perkovič je chorvátsky mid laner a držiteľ najviac európskych titulov zo všetkých hráčov. Od svojho príchodu do najvyššej európskej ligy s tímom G2 v roku 2016 patril k najlepším midarom a postupne sa v očiach mnohých dostal na úplne prvé miesto. Tím Fnatic, ktorý je dlhodobým rivalom G2, však v roku 2017 podpísal sedemnásťročného dánskeho mladíka, ktorý hral pod prezývkou Caps.

Ten začal postupne preberať Perkzovu korunu, keď ho dokázal opakovane porážať v dôležitých zápasoch. V roku 2018 sa dokonca Capsovi podarilo prebojovať do finále svetového šampionátu. Tam však Fnatic vyhoreli, a tak prišiel čas na zmeny. Perkz vyhlásil, že je ochotný odísť z mid lane, pokiaľ do jeho tímu príde niekto lepší ako on. No a podľa Perkza to bol buď Caps alebo Faker.

Do roku 2019 pripravil tím G2 všetkým fanúšikom League of Legends veľké prekvapenie – podpísali Capsa. No a Perkz sa naozaj ukázal ako tímový hráč, veril totiž, že Caps bude na midu lepší ako on a presunul sa na rolu ADC. Stavil všetko na tento tím a jeho úspech, urobil pre víťazstvo všetko, čo mohol.

Perkz v Európskej lige LEC.
Perkz v Európskej lige LEC (Zdroj: cdn1.dotesports.com)

Spoločne s Capsom podpísali G2 aj supporta Mikyx, ktorý bol na ďalšie 2 roky Perkzovým parťákom na bot lane. No a na úspechy tím nemusel dlho čakať. Domácu ligu prešli raketovou rýchlosťou, keď si v najkratšej finálovej sérii poradili s tímom OG. Pokračovali však aj na medzinárodnej scéne, ako prvý európsky tím dokázali vyhrať MSI. Letný split domácej ligy bol síce zložitejší, ale G2 ho aj napriek tomu vyhrali.

Pred nimi stála tá najväčšia skúška – svetový šampionát. Bez väčších problémov sa dostali do play-off, tam vyradili Fakera a jeho našliapaný tím. Do finále nastupovali ako favoriti a dodnes si väčšina ľudí myslí, že sériu mali vyhrať. Boli naozaj lepším tímom, ale v ten najdôležitejší moment zaváhali. Čínsky tím s komickým menom FPX (FunPlus Phoenix) využil ich chybu a sériu ukončil 3-0.

Ďalší rok, bohužiaľ, prišla pandémia a G2 už nedokázali nadviazať na svoje úspechy z roku 2019. Domáce tituly síce vyhrali, ale na svetovej scéne vyhoreli. Odvtedy Perkz vyhral iba jeden titul v americkej NA LCS a na rok 2022 sa vrátil späť do Európy. Vo svojich 23 rokoch má ešte čas, ale je otázkou, či niekedy uvidíme taký skvelý tím, ako boli G2 v roku 2019.

Perkz a Caps s trofejou MSI a ocenením MVP.
Vľavo Perkz a Caps s trofejou MSI a ocenením MVP (Zdroj: cdn0.gamesports.net)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, Vojtěch Lukeš, lol.fandom.com
Odporúčame