Čo presne zažívala posádka ponorky Titan počas svojich posledných momentov? O tragickej udalosti vyjde dvojdielny dokument

Jednou z najväčších tragédií minulého roku bol tragický osud ponorky Titan (Zdroj: Unsplash/Marc-Antoine Déry)

#Určite si ešte pamätáš na tragický osud ponorky Titan. Tá mala minulý rok dopraviť päťčlennú posádku k vraku legendárneho Titanicu, no to, čo malo byť pre pasažierov jedným z najpôsobivejších zážitkov ich života sa zmenilo na nočnú moru a piati muži na palube sa už viac nad hladinu nedostali. Čo sa však s nimi dialo po tom, čo plavidlo implodovalo?

Tragédia pod hladinou

  1. júna minulého roka sa päťčlenná posádka v zložení Stockton Rush, Hamish Harding, Paul-Henri Nargeolet, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman vydala z kanadského mesta St. John’s na expedíciu k vraku Titanicu. Dva dni na to, len 90 minút po tom, čo sa pätica v ponorke nazvanej Titan ponorila, však spoločnosť OceanGate, ktorej ponorka patrila, stratila s mužmi kontakt. Situáciu podrobne sledovali svetové médiá, ktoré informovali o tom, ako dlho by mužom na palube vydržal kyslík. Odborníci mali niekoľko teórií o tom, čo sa s plavidlom mohlo stať.

Ako sa ukázalo, naplnil sa ten najhorší scenár. Po štyroch dňoch od straty kontaktu sa našli trosky a predstavitelia OceanGate potvrdili, že piati muži prišli o život následkom implózie. Ako si však môžeme takú implóziu predstaviť?

„Bolo by to také náhle, že by si ani neuvedomili, že nastal nejaký problém, alebo čo sa s nimi deje. Je to akoby ste jednu minútu boli tu a zrazu by sa vypol vypínač. Jednu milisekundu ste nažive a ďalšiu milisekundu ste mŕtvi,“ opísal doktor Dale Molé, zatiaľ čo profesor Stefan Williams prirovnal implóziu k výbuchu menšej bomby.

Dvojdielny dokument

Tomu, ako vyzerali posledné momenty ponorky Titan a jej posádky, sa bude venovať aj nový dvojdielny dokument s názvom The Titan Sub Diseaster: Minute by Minute, ktorý vyjde na stanici Channel 5. Ten bude obsahovať aj doteraz nezverejnené audio záznamy Kanadského letectva, ktoré už na začiatku pátrania zachytilo búchajúce zvuky. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zamyslel si sa, kam zmizli telá pasažierov Titanicu? Odborníci vedia, čo sa s nimi stalo

„Vytvorí detailný obraz udalostí súvisiacich s expedíciou k vraku Titanicu, pozrie sa na jej škálu a na to, aké lekcie sme sa z tejto tragédie naučili,“ znie oficiálne vyhlásenie k dokumentu, ktorého prvá časť bude mať premiéru 6. a druhá časť 7. marca.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame