Zmiznutá ponorka je s Titanicom spojená viac, ako si myslíš: Manželka jej pilota mala predkov na legendárnej lodi

Posádka ponorky Titan mala osobnú spätosť s Titanicom (Zdroj: Flickr.com/Adam)

#Celým svetom otriasli správy o zmiznutej výletnej ponorke Titan, ktorá sa s päťčlennou posádkou vydala k vraku legendárneho Titanicu. Manželka jej pilota je potomkom páru, ktorý zahynul v roku 1912 pri tragickom potopení britského parníka. Tieto dve smutné udalosti sú teda prepojené ešte viac, ako sme si všetci mysleli.

Pra-pravnučka páru z Titanicu

Posádka ponorky, ktorá sa v nedeľu počas ponoru k Titanicu stratila v Atlantických vodách, má s legendárnym parníkov osobné spojenie. Je ním Wendy Rush, manželka výkonného riaditeľa, ktorý pilotoval stratenú ponorku spoločnosti OceanGate Expeditions.

Aj keď sa do poslednej chvíle nik nevzdával nádeje na ich záchranu, spoločnosť podľa BBC v oficiálnom vyhlásení potvrdila, že nik z päťčlennej posádky ponorky Titan už dnes nie je nažive.

Táto správa možno najviac zasiahne práve samotnú Wendy Rush, ktorej rodinu „Titanic“ už raz pripravil o blízkych. Ako informuje CNN, Rush je pra-pravnučkou maloobchodného magnáta Isidora Strausa a jeho manželky Idy, ktorí v apríli roku 1912 zahynuli počas prvej plavby lode Titanic. Tento manželský pár si môžeš pamätať aj z ikonického filmu Titanic z roku 1997 od Jamesa Camerona.

V spoločnom objatí až do konca

Dvojicu v snímke stvárnili Lew Palter (ako Isidor) a Elsa Raven (ako Ida) a aj napriek tomu, že sa neobjavili v mnohých scénach, všetci si ich môžeme pamätať ako pár, ktorý pri dramatickom klesaní lode ku dnu pokojne ležal na posteli vo vrúcnom objatí.

Skutočnosť pravdepodobne nebola až taká romantická, na napriek tomu sa od seba dvojica až do konca neoddelila. V skutočnosti boli preživšími naposledy videní, ako spolu stáli na palube a držali sa za ruky tesne predtým, ako ich vlna zmietla cez palubu.

Odmietli záchranu

Podľa britského Národného archívu mal pár možnosť na záchranu, no odmietli to: „V noci 14. apríla, keď Titanic narazil na ľadovec, Isidor a Ida boli nasmerovaní na záchranný čln 8. Starnúci Isidor však odmietol nastúpiť do záchranného člna, zatiaľ čo mladším mužom bolo bránené vstúpiť na palubu.“ Ida nasledovala jeho rozhodnutie a povedala: „Kam ideš ty, idem aj ja.“ 

Do záchranného člnu ešte posadili slúžku Ellen a Ida jej zanechala svoj kabát, o ktorom vedela, že ho už viac nebude potrebovať. Telo podnikateľa Isidora Strausa našli a pochovali v New Yorku, no Idu sa už nepodarilo nájsť.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk cnn.com bbc.com
Odporúčame