Zamyslel si sa, kam zmizli telá pasažierov Titanicu? Odborníci vedia, čo sa s nimi stalo

Pri tragédii zomrela väčšina pasažierov (Zdroj: Freepik/vecstock)

#Tragédiu najznámejšieho zaoceánskeho parníku si snáď nie je potrebné ani pripomínať. Osud Titanicu pozná každý človek na Zemi. Luxus na mori, ktorý sa potopil pred takmer 112 rokmi, je stále v mnohých smeroch zakrytý pod rúškom tajomstva. Pri tragédii zomrela väčšina pasažierov. Čo sa stalo s ich telami v hlbinách mrazivého Atlantiku?

Záhada na dne oceánu

Koróziu pokryté časti vraku či blatom obalené trosky a predmety boli nafotené už dávno. Pozná ich takmer každý, pretože fotografie kolujú s rôznymi expozíciami po celom svete. Žiadne verejnosti prístupné fotografie však nezobrazujú časti ľudských pozostatkov, ktoré by sa v zvyškoch (alebo aspoň v ich blízkosti) mali nachádzať.

Áno, dané fotografie by mali byť uchované ako pietna spomienka na mŕtvych, no čo ak sa v skutočnosti žiadne telá v Titanicu nenachádzajú? Táto záhada nie je len konšpiráciou, má svoje racionálne vysvetlenie.

Vysvetlenie od režiséra filmu

„Videl som presne nula ľudských pozostatkov. Videl som oblečenie, páry topánok… Ale nikdy som nevidel zvyšky ľudských tiel,“ uviedol režisér filmu Titanic, James Cameron, pre New York Times pri príležitostí stého výročia potopenia parníku.

Sám trosky niekoľkokrát dôkladne preskúmal za účelom vychytania detailov pred točením filmu. Uviedol, že na lodi strávil viac času než jej kapitán, no aj napriek tomu nevidel žiadne telá, čo sa mu zdalo, vzhľadom na počet obetí, zvláštne.

 

Nájde sa ešte nejaké telo?

„Problémom, s ktorým sa musíte vysporiadať, je to, že v hĺbke asi 900 metrov pod vodou sa dostanete pod takzvanú kompenzačnú hĺbku uhličitanu vápenatého,“ vysvetlil prieskumník Ballard pre NPR. To by znamenalo, že po tom, čo boli ľudské pozostatky čiastočne zjedené morskými živočíchmi, by nastalo jednoduchšie rozpúšťanie zvyšných kostí. Inými slovami – všetky kostry z vraku zmizli vďaka pôsobeniu morskej vody a tlaku, pod ktorým sa doslova rozpustili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chystá sa plavba nového Titanicu? Lístok na luxusnú loď si hocikto nekúpi

Ďalším vysvetlením môže byť aj to, že do uzatvorených priestoroch lodí voda nemusela vôbec preniknúť. Špekulácie tvrdia, že napríklad v takej strojovni by sa ešte nejaké ľudské pozostatky mohli potenciálne nachádzať. Samozrejme, po takej dobe od potopenia je už viac než pravdepodobné, že sa žiadne pozostatky nenájdu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame