Poklad zo second-handu: Pár objavil miniatúrnu vázu, ktorá sa môže predať za viac ako 10 000 eur!

Dielo Namikawu Yasuyukiho je dnes veľmi vyhľadávané (Zdroj: Instagram/thecanterburyauctiongalleries)

#Patríš ku sekáčovým maniakom? Možno sa ti raz podarí uloviť podobný skvost, aký bol len nedávno objavený v anglickom obchode s tovarom z druhej ruky. Ide o drobnú vázu od uznávaného japonského keramikára z prelomu 19. a 20. storočia. Kupujúci sa riadili výlučne inštinktmi, a napriek jej nesmiernej hodnote si z dražby nechcú nechať ani euro!

Majstrovské dielo za pár eur!

Podľa CNN objavil majstrovské dielo s výškou len 10-centimetrov pár v juhovýchodnom anglickom grófstve Surrey, nachádzajúcom sa na okraji Londýna.

Pár sa ako obvykle vydal do obchodu s drobným tovarom a upútala ich precízne zhotovená váza. Napokon ju kúpili približne len za 3 eurá (2,50 £), no v tom čase ešte netušili, akú cennosť si domov vlastne berú. Teraz sa odhaduje, že v aukcii by mohla byť predaná až za 10 000 eur (9 000 £)!

Ručne zhotovená váza zachytáva s naturalistickou presnosťou domáce zvieratá – kohúta, sliepku, kuriatko, rastliny a spevavce, pričom jej vrchný a spodný okraj zdobí výrazný zlatý lem. Na jej zúženom hrdle sa nachádza niekoľko farebných ornamentov a je takmer neuveriteľné, že to všetko sa zmestilo na predmet, ktorý má veľkosť dlane.

Táto váza dokazuje, že v second-hande môžeš nájsť skutočný poklad (Zdroj: Instagram/thecanterburyauctiongalleries)

S objavom sa obrátili na aukčnú sieň

CNN uvádza, že pár našiel túto vázu len čistou náhodou, no bola v tom aj intuícia. Karen sa v tlačovej správe aukčných galérií v Canterbury vyjadrila: „S mojím partnerom Ahmetom sme sa zatúlali do charitatívneho obchodu, aby sme sa porozhliadli – ja vždy zamierim ku knihám a on ide hľadať umenie a vintage veci.“

Napriek tomu, že nie je znalcom, vypestoval si cit pre umenie, ktorý mu napovedal, že nejde len o obyčajnú lacnú ozdobu: „Nie je odborník, ale má skvelý vkus a inštinkt pre skutočnú vec.“

Spočiatku jeho nálezu nevenovala pozornosť, no vyleptané značky ich priviedli k domnienke, že váza bude skutočne stará a vzácna. Kontaktovali preto aukčnú sieň so žiadosťou o znalecké posúdenie predmetu.  

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš plné skrine a nevieš, čo s oblečením? Skús ho predať, a zarobiť si napríklad na nové kúsky!
Dielo Namikawu Yasuyukiho je dnes veľmi vyhľadávané (Zdroj: Instagram/thecanterburyauctiongalleries)

Dielo významného umelca

Experti napokon odhalili, že ide o dielo neskorého japonského keramikára Namikawu Yasuyukiho (1845 – 1927), ktorý sa zaradzuje medzi najznámejších japonských umelcov. Jeho diela sú pomerne žiadané a pre zanietených zberateľov môžu mať nevyčísliteľnú hodnotu.

Namikawa Yasuyuki je predstaviteľom zložitej techniky smaltovania, odborne nazývanej – cloisonné. V skratke ide o spájanie jemných kovových pásikov alebo drôtu, ktoré sa ukladajú na kovový povrch.  Vzniknuté medzery sa vypĺňajú farebnou smaltovanou pastou. Nasleduje pálenie, brúsenie a leštenie, čoho výsledkom je veľmi hladký povrch. Japonská verzia tejto techniky je navyše veľmi unikátna. Umelci ako Namikawu Yasuyukiho pomocou nej vedeli vytvoriť tak vysoko lesklý povrch, že sa podobal až sklu.

Blíži sa dražba s veľkorysým zámerom

Vzácna váza bude v dražbe dva dni (29. – 30. júl), no jej zisk si dvojica neplánuje ponechať. Podľa aukčného domu poputuje jej výsledok ako dar pre charitatívny obchod, v ktorom bol predmet nájdený. Podaril sa ti už podobný objav, o ktorom by sme mali vedieť? Pochváľ sa nám v komentári!

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk cnn.com
Odporúčame