POD STAGEOM: DMS ovládli Žilinu, Separ tancoval. Sú najlepší v Československu?

Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. A ešte lepšie vidieť aj počuť. Vybrali sme sa do Žiliny na koncert DMS, ktorý sľuboval, už podľa názvu akcie, poriadne moshpit peklo. Separ, Dame aj Smart ukázali čo v nich je a poriadne nabitý klub v žlto-zelenom meste dostali do varu. Poďme sa spoločne pozrieť ako celá akcia v Žiline prebiehala. Za prípadné preklepy sa vopred ospravedlňujeme, spánku v noci príliš veľa nebolo.

Týmto článkom spúšťame novú rubriku s názvom POD STAGEOM, ktorá bude slúžiť ako druh reportáže z určitého hudobného podujatia. Včera sme navštívili koncert DMS v Žiline, ktorý bol na určité obdobie jedným z posledných v podaní Separa, Dameho a Smarta spoločne.

Dôvodom, prečo je tomu tak, je prostý. Ako Separ, tak aj Dame v tomto roku publikovali sólové albumy a v týchto dňoch riešia svoje sólové turné. OG tour aj 100RY tour by mali uzrieť svetlo sveta už na jeseň. O to cennejšie preto je vidieť DMS pokope na jednej akcii.

Aj napriek tomu, že vo svete je stále situácia aká je, v Žiline to ani zďaleka nevyzeralo tak, že by ľudia mali strach alebo, že by kvôli stúpajúcim prípadom koronavírusu na Slovensku prišlo na akciu menej ľudí. Práve naopak, nočný klub Enjoy, v ktorom sa koncert konal, praskal vo švíkoch a niektorí mali problém dostať sa do vnútra včas.

Nečudo, DMS lákalo, láka a všetko nasvedčuje tomu, že ešte dlho aj lákať bude. Šou, bordel a kvalita spoločne vytvárajú konečný produkt, ktorý ľudia chcú vidieť, nech už sa koncert koná v ktoromkoľvek kúte Slovenska alebo Česka.

Zaujímavosťou bolo, že pri vstupe do klubu ste museli na svojej tvári rúško, ale už po pár metroch ste si ho pokojne mohli dať dole. Áno, pravidlá sú pravidlá, ale v takomto prípade bolo chvíľkové použitie ochrany tváre prakticky zbytočné. To len však taká maličkosť na okraj.

Maximálne nasadenie

DMS predviedli maximálny výkon. Na Separovi, Damem aj Smartovi cítiť, že kultúrne akcie sa nekonali niekoľko mesiacov a cítiť z nich zdravý hlad po tom, čo im ide najlepšie – po bavení ľudí. Kto zažil šou DMS naživo potvrdí, že chalani z tejto skupiny robia poriadny bordel a fanúšikovia sa na ich predstaveniach ani zďaleka nenudia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Song, v ktorom Ego ukázal najvyšší level slovenčiny

Skladby z albumov MMXV, Prepáčte, MDMS či časti featov ako napríklad zo skladby 10 minút s Nerieš, z V mojom svete s Kontrafaktom či z Viac s Nerieš dotvárali celkovú parádnu atmosféru. Ľudia sa bavili a bavili sa aj samotní interpreti, čo všetko posúvalo ešte na ďalšiu úroveň.

Ľudia poznali texty ako keby ich sami napísali, Separ aj Dame ich dostávali do varu nielen svojím rapom, ale rovnako tak gestami či tancami. Ako spomína Dame v Hot16Challenge – Chcem vidieť Separa tancovať. – Nuž, a Separ skutočne tancoval, pričom, aby ste dopodrobna pochopili, čo je na tom tak špecifické a cool, museli by ste to vidieť.

Ak si niekto aj myslel, že pandémia koronavírusu niečo uberie z umu či skillu, ktorým sa DMS prezentuje, tak musel byť na omyle. Tak, ako týždne predtým, aj včera Separ, Dame a Smart dokázali, že už dlhodobo patria k absolútnej rapovej špičke Československa.

Mladé pušky 

Na stagei neboli iba Separ, Dame a Smart, ale aj viacero ľudí, z ktorých sa nám niekoľkých nepodarilo zaradiť, ale boli tam taktiež aj mladé tváre. Veľkú časť party, ktorá pokračovala po koncerte DMS na pódiu absolvoval mladý raper LucaBrassi10x, o ktorom sme už písali aj my na našom webe, a ktorý patrí medzi talentovaných mladíkov s nemalým potenciálom.

Ono, keby nemal kvalitu, nezobrali by si ho Separ, Dame a Smart na koncert, pričom predovšetkým Separ Lucu často hypeuje a dáva do popredia aj na svojom profile na sociálnej sieti Instagram. LucaBrassi10x je s DMS kamarát, čo bolo jednoznačne vidieť a niečo na ňom musia OGs nášho rapu vidieť. Aký je jeho potenciál, to zrejme napovedia až najbližšie mesiace či roky.

Okrem toho, v Žiline sa objavil aj Konex, producent, beatmaker a aj raper z českého labelu Milion+, ktorý iba pred pár dňami vydal track Voilá k rovnomennému albumu, ktorý vychádza koncom tohto kalendárneho mesiaca. Vzhľadom na to, že Konex pochádza z Popradu, nemal to takpovediac do žlto-zeleného mesta ďaleko.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Frayer Flexking spoznal súpera. Koho vyzve v ďalšom zápase?

A niet tajomstvom, že DMS má dobré vzťahy aj s Milion+. Potvrdzuje to aj track Milion minus, ktorý má Dame na albume 100RY a na feate má celú plejádu interpretov z M+, medzi ktorými je aj Konex. Keď sa lepšie zamyslíte, všetko je takpovediac poprepájané.

Kontrafakt na DMS 

Uplynulé týždne či dokonca mesiace okrem iného patrili špekuláciám o tom, aké sú vzťahy medzi tými najlepšími na našej scéne. Predovšetkým sa riešilo, či medzi sebou nemajú problém chalani z Kontrafaktu, a teda Rytmus, Ego a Anys s kolegami/rivalmi z DMS – Separom, Damem a Smartom. Boli rôzne indície, že možno nejaké komplikácie sú, i keď obe strany prezentovali, že všetko je v pohode.

A my tvrdíme, že naozaj je medzi týmito skupinami, ktoré udávajú trendy slovenského rapu, VŠETKO V PORIADKU. Ideme na to logicky. Po tom, čo skončil koncert DMS, Smart pokračoval v DJ-kej práci, pričom Dame, Separ a vlastne aj všetci ľudia v klube sa poriadne bavili. Bola to skutočne kvalitná rapová party, pričom Smart mal skvelý cit na výber konkrétnych songov.

Bolo počuť napríklad H16, Čis T-ho, Pil C-ho a áno, aj Kontrafakt. Skladby ako JBMNT či V mojom svete dostali priaznivcov DMS do varu a išli si ich aj Dame so Separom. Nevieme detaily, ale keď sa nad tým zamyslíme – keby máte s niekým problém, prečo by ste púšťali na svojej akcii ich tracky? Z toho nám vychádza, že aj keď možno nejaké nezhody boli alebo sú, nie je to nič, čo by bolo neriešiteľné.

Aj Separ po jednom tracku povedal, že by bol rád, keby sa s ním nikto neporovnával. Pravdepodobne to myslel všeobecne, ale každý si z toho môže zobrať to svoje. Ono, porovnávanie je súčasť každého odvetvia, ale čísla môžu vyvolávať zbytočnú nevraživosť. Takže načo.

Užívanie života 

Dame aj Separ sú high liferi, vedia, ako si užívať život. Predovšetkým v mladosti to nemali jednoduché, ich kariéry sú popretkávané vrcholmi aj pádmi a teraz si už dlhodobejšie udržiavajú vlnu úspechov. Kto ich pozná, tak im to praje. Tam, kde sú sa dostali vlastnými silami, šikovnosťou a konzistenciou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď Kali a Majk Spirit povedali v spoločnom songu všetko (VIDEO)

Preto, keď po koncerte ostanú na stagei, popíjajú, tancujú a bavia sa, každý to absolútne chápe, takmer každý sa baví s nimi. Na oboch bolo vidieť, ako si užívajú každú sekundu s ľuďmi. Nuž, asi jediné, ktorým sa to nepáčilo, boli ich pečene. Chlapci majú riadnu spotrebu, ale po tých rokoch, sa nečudujeme ani v tomto ohľade. Ako sa hovorí, keď už, tak poriadne.

Čo chceme ale touto časťou textu povedať je, že sláva a peniaze sú bez pochýb super, rovnako tak úspech, ale práve takéto momenty ako včera v Žiline a vlastne na každej živej šou, sú niečím, čo sa dá napodobniť len veľmi ťažko. Vlastne nedá, pretože vzájomná energia, ktorá medzi interpretmi a fanúšikmi vznikne je naozaj silnou záležitosťou.

Život si treba vedieť poriadne užiť a ak neviete ako na to, tak práve Separ, Dame a Smart by mohli byť vašimi lektormi, čo sa tejto problematiky týka.

Predzvesť OG a 100RY

Gro toho, čo v Žiline hralo boli spoločné skladby skupiny DMS, ale predovšetkým po samotnom koncerte, keď Smart púšťal skladby a Separ s Damem sa bavili, hrali aj nové tracky zo sólových albumov chalanov, ktoré vyšli v tomto roku. Mali sme možnosť počuť viacero skladieb z albumov OG aj 100RY.

Je na mieste si myslieť, že turné, ktoré chalani chystajú, budú mať obrovský úspech, pretože ľudia sa dostávali do varu už len z toho, že niektoré tracky Smart pustil a Separ s Damem si zarapovali niekoľko barov a do toho pridali gestá a pohyby.

Z OG môžeme spomenúť napríklad Strýko Separ, Ahoj ahoj čo ty, Snake Moves či OG, pričom zo 100RY to boli Zrazu, 10QSOMUCH alebo Schíza. Nečudo, obe CDs sú, ako sa zvykne hovoriť, poriadne natlakované.

Samozrejme, vždy to môže byť lepšie a dokonalosť neexistuje, ale DMS koncert v Žiline bol nemalým zážitkom a kto naň prišiel neľutoval. Momentálne (a už dlhšie) patria títo chalani k absolútnej špičke v Československu, čo sa rapu a živých vystúpení týka. Ak teda nie sú aj úplne najlepší.

Foto: Generácia Rapu, Enjoyclub Žilina, koncert DMS, 25.7.2020

 

 

 

Odporúčame