Umývaš sa v lete správne? Pokožka si vyžaduje starostlivosť, iba čistá voda nestačí!

Časté umývanie tváre ti pleť vysuší, a spolu so slnečným žiarením môže viesť k skoršej tvorbe vrások (Zdroj: Freepik/pvproductions)

#Nepochybne, že tvoja pokožka v lete trpí. Je namáhaná vysokými teplotami, slnečným žiarením, chlórovanou alebo slanou vodou… Dbaj na dôkladnú očistu a následnú hydratáciu aj v lete. Vieš, čo by si mal dodržať, aby si tvoja pokožka (a ty spolu s ňou) nemusela vytrpieť kopec nepríjemností?

Letný must have

V lete ťa to priam nabáda k tomu, aby si sa častejšie sprchoval, či oplachoval si tvár (alebo končatiny) studenou vodou, často aj bez použitia mydla či iných kozmetických prípravkov. Je to ale pre tvoju pokožku dobré?

Častejšie umývanie sa, jej neprospieva. Prejavuje sa to najmä na tvári. Pleť sa ti mastí, musíš ju nutne opakovane umyť, a to aj napriek tomu, že je tvoja pokožka zdravá. Nezabúdaj na to, že istá vrstva kožného mazu je ale dôležitou v ochrane tvojej pleti. Pôsobí ako akási brána proti mliečnej kyseline či kožným mikróbom.

Čistíš si pokožku dostatočne?

Nedostatočné čistenie (podobne ako to nadmerné) pokožku ničí. Tá má potom tendenciu sa brániť, a tak sa ti na tvári môžu tvoriť vyrážky, môžeš mať pleť podráždenú a začervenanú či precitlivenú. Tento stav sa ťažko napráva, preto je ideálne, ak sa mu dokážeš správnymi krokmi vyhnúť.

Dobrá starostlivosť o pleť má 4 základné pravidlá:

Neumývaj si tvár iba vodou

V lete sa primárne zaujímaš o čistenie, v zime o hydratáciu… Je to prirodzené. V lete sú tvoje mazové žľazy viac aktívne, preto je potrebné dbať na to, aby sa ti neupchávali a pleť sa nevysušovala. Ak máš potrebu sa ovlažiť, rob to v primeranej miere. Časté umývanie tváre ti pleť vysuší, a spolu so slnečným žiarením môže viesť k skoršej tvorbe vrások či zmatneniu pleti.

Pamätaj preto na to, že obyčajná voda nestačí. Nemá takú silu, aby odstránila nahromadený pot, prach a maz. Spoločne s vhodne zvoleným prípravkom pre tvoj typ pokožky to ale hravo zvládne. Čo sa týka vody – tá, ktorá bežne tečie z kohútika je skôr zásaditá, no pre udržanie správnej ochrannej vrstvy na tvári je potrebné kyslé pH. To zásadité pokožke škodí, vysušuje ju a podporuje množenie baktérií.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koloseum či obrovská socha Dia: Objav všetky divy sveta plus exkluzívne tipy na top miesta

Naša rada je, že ak si potrebuješ v priebehu dňa pleť osviežiť (napríklad po nejakej fyzickej aktivite), urob to tak, ako by si podstúpil rannú skincare rutinu. Nie je od veci, ak si do tašky zbalíš mini balenia cleanseru, tonika, hydratačného krému a SPFka. Budeš ready na ovlaženie kdekoľvek!

Výber správneho čistiaceho prípravku na tvár

Na neutralizovanie zásaditosti vody je vhodné zvoliť cleanser, ktorý bude mať pH kyslé. Ako sme si vyššie spomenuli, je to dôležité pre vyváženie potrieb tvojej pleti. To, že máš nesprávne pH produktu zistíš tak, že po umytí cítiš nepríjemné pnutie pleti. Pri správnom produkte budeš mať naopak pocit jemného filmu, ktorý ti bude pripomínať úplnú čistotu tváre.

Ak teda zvolíš správne produkty pre tvoju skincare rutinu, nebudeš mať ani v najteplejších dňoch potrebu dodatočného osvieženia, pretože produkty zvyčajne vydržia robiť svoju prácu aj niekoľko hodín.

Jemné kyseliny áno, ale…

Urobiť si príležitostne doma peeling je super, najmä v lete. Pamätaj ale na to, že všetkého veľa škodí! Do svojej večernej rutiny zaraď jemne kyslé prípravky, ktoré dokážu pleť dôkladne vyčistiť od všetkého, čo sa na nej počas dňa uložilo.

Svoju rutinu skús 1-2x v týždni oživiť peelingom. Či zvolíš mechanický alebo chemický necháme na tebe, no po chemickom sú prísnejšie opatrenia pri pobyte na slnku. Za nás je to skvelá voľba na jeseň, a v lete skôr siahame po mechanickej alternatíve.

Ochrana pokožky pred slnkom

Toto je už absolútna samozrejmosť – v lete bez SPFka ani na krok. Ešte viac pozornosti tomu venuj v prípade, že si večer na pleť aplikuješ kyseliny. Vtedy je pleť náchylnejšia na slnečné žiarenie, a preto by si pred odchodom z domu nemal preskočiť krok použitia SPFka. Ideálnou voľbou je to, ktoré má UV faktor 50. Poskytne ti komplexnú ochranu pokožky a hydratuje ťa.

Hodí sa pod make-up, ale aj v deň, kedy sa nelíčiš. V prípade, že chceš mať svoje ranné skrášľovanie rýchlejšie za sebou, môžeš zvoliť ľahko tónovaný opaľovací krém, ktorý ti poslúži ako ľahké BBčko, a zároveň ti dodá dostatočnú dávku ochrany pred slniečkom.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame