Voda na Mesiaci môže pochádzať zo Zeme: Akým spôsobom sa tam mohla dostať?

záber Mesiaca

Voda na Mesiaci môže pochádzať zo Zeme (Zdroj: Unsplash/NASA)

#Na Mesiaci sú molekuly vody a ľad – to je známe. Zaujímalo ťa však niekedy, ako sa tam dostali? Zrážky asteroidov a komét pravdepodobne niečo časť z týchtovodných zdrojov vyprodukovali, no nová štúdia naznačuje ďalší zdroj „Mesačnej“ vody – zemská atmosféra.

Gravitačné údaje zo sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter boli použité na analýzu polárnych oblastí Mesiaca a niekoľko veľkých kráterov. Tím zaznamenal anomálie, ktoré by mohli naznačovať skalné zlomy schopné zachytiť permafrost. „Nárazy kráterov, ktoré tvoria štrukturálne rozšírenia a zlomy, umožňujú vhodné siete pórového priestoru na umiestnenie veľkých podpovrchových nádrží tekutej vody,“ píšu vedci vo svojom publikovanom článku.

Voda zo Zeme

Ióny vodíka a kyslíka, ktoré unikli z hornej atmosféry našej planéty sa pravdepodobne spojili na Mesiaci. Takýmto spôsobom mohli podľa vedcov vytvoriť až 3 500 kubických kilometrov povrchového permafrostu alebo podpovrchovej tekutej vody na Mesiaci.


Nadupaný ruksak, ktorý pomôže objavovať vesmír: Pozri, akú výbavu budú mať výskumníci na Mesiaci


Hypotéza je, že ióny vodíka a kyslíka sú hnané na mesačný povrch v tvare bubliny okolo Zeme, keď Mesiac prechádza chvostom magnetosféry Zeme. To sa deje päť dní v každom lunárnom mesiaci. Kvôli slnečnému vetru Slnka, ktorý tlačí na túto bublinu, sú niektoré magnetické silové čiary Zeme prerušené.

Keď Mesiac zasahuje do chvosta zemskej magnetosféry, niektoré z týchto prerušených spojení sa upevnia, čo vedie k tomu, že ióny vodíka a kyslíka, ktoré predtým unikli zo zemskej atmosféry, sa k nej náhle ponáhľajú späť. „Je to, ako keby bol Mesiac v sprche – spŕška iónov vody sa vracia na Zem a padá na povrch Mesiaca,“ hovorí geofyzik Gunther Kletetschka  z University of Alaska Fairbanks.


Vesmírne divadlo na oblohe! Po dlhej pauze nás čaká bohatý meteorický roj


Dosť vody na jazero

Neexistuje žiadna magnetosféra Mesiaca, takže keď ióny narážajú na mesačný povrch, vytvára sa permafrost, naznačujú výskumníci. Časť tohto mrazu by sa prostredníctvom rôznych geologických procesov mohla dostať pod povrch a premeniť na tekutú vodu.

Predpokladaná akumulácia by stačila napríklad naplnenie Huronského jazera v Severnej Amerike. Kryt, ktorý poskytujú krátery a skalné zlomy, by potom poskytol potrebný kryt, aby sa zabránilo vyparovaniu vody späť do vesmíru. Aj keď je pravdepodobné, že voda na Mesiaci pochádza z niekoľkých zdrojov – vrátane reakcií vodíka a kyslíka vyvolaných slnečným vetrom, vedci si myslia – veľa z nej mohlo prísť práve touto metódou.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame