Pavol opustil Slovensko a usadil sa na Tenerife: Otvoril tam zaujímavú školu, kde ťa naučí zadržať dych na niekoľko minúť!

Pavol Ivanov

Pavol Ivanov je majiteľom centra a školy freedivingu Atlantis Freediving (Zdroj: Instagram/deepaddict)

#Pavol Ivanov pochádza z Michaloviec, no už je to nejaký ten piatok, čo ukončil školu, začal cestovať a spoznávať rôzne kúty sveta. Najviac mu však učarovali Kanárske ostrovy, kam prišiel s veľmi jasným cieľom – otvoriť najlepšie centrum freedivingu v Európe. Už si o ňom počul?

Splynutie s prírodou na jeden dych

Freediving je potápanie sa na nádych. Nepotrebuješ pri ňom žiadne scuba aparáty, prístroje, fľašu, regulátory. Si iba ty, tvoja myseľ a úplné ticho. „Kedysi sa takto lovili ryby a zbierali mušle. Je to najekologickejšia forma lovu, lebo pri vstupe pod vodu nezanechávame žiaden odpad a nepoškodí sa pri tom okolie lovu.“

Vo väčšine krajín je takéto lovenie zakázané v sladkovodných plochách. „Sladkovodné ryby sú totiž veľmi pasívne a lov týmto spôsobom je veľmi jednoduchý, v mori je to naopak omnoho ťažšie. V niektorých krajinách sa freediving pre živobytie praktizuje ešte aj v tejto dobe, kvôli ekologickému vplyvu a udržaniu tradícií,“ dodáva skúsený freediver Pavol.

8 rokov ako freediver

„Dostal som sa k tomu úplnou náhodou, keď som žil na západnom pobreží Írska. Začalo to zvedavým šnorchlovaním, potom lovom rýb harpúnou, lovením darov mora.“ Došlo to až do štádia, kedy sa z jeho záľuby stalo aj zamestnanie. Pavol je momentálne majiteľom centra a školy freedivingu Atlantis Freediving.

„Sme otvorení po celý rok, podmienky na Tenerife nám totiž dovoľujú vykonávať túto aktivitu takmer 365 dní v roku. Ponúkame kurzy a tréning pre všetky levely – od úplného začiatočníka až po inštruktora freedivingu, alebo až po atléta, ktorý sa chystá zlomiť svetový rekord,“ vysvetľuje. K návštevníkom patria aj aktívni dovolenkári, ktorých láka spoznávanie podvodného sveta a vlastného tela.


Mladá Slovenka sa ponorí na jeden nádych 95 metrov: V mladosti takmer ochrnula, dnes láme rekordy


Freediving má zelenú

Spomínaným nádychovým potápaním si môžeš život obohatiť o skúsenosti a zážitky. Pavol ich má tiež habadej. „Rád si pripomínam strety s morskými živočíchmi. Napríklad, keď si ma prišiel obzrieť vráskavec dlhoplutvý alebo keď som si zaplával s rodinkou delfínov. Tiež sa mi stalo, že ma prišla pohladkať raja atlantická a raz mi dokonca pri potápaní robili spoločnosť aj dve veľryby,“ spomína.

Podobné strety a záujem zo strany obyvateľov podmorského sveta sú pre Pavla najkrajšími spomienkami. Vraj sa vždy trochu hanbia, ale aj oni sú zvedaví na freediverov. „Keď vás príjmu na chvíľku k sebe a dovolia vám priblížiť sa na dotyk, je to úžasný pocit a vtedy sa naozaj cítite ako súčasť celého ekosystému, v ktorom vládne obrovský rešpekt,“ dodáva. Okrem toho môžeš spozorovať aj ďalšie skvosty, či už sú to starodávne koraly alebo vraky lodí.

Stačí vedieť plávať

Ak by si chcel ísť niekedy do toho, potrebuješ ovládať iba túto zručnosť a mať chuť skúsiť niečo nové. Ostatné už ide samo.Teoreticky, naučiť sa to nezaberie viac ako 2 dni,“ hovorí. Najväčší problém pri začiatkoch býva s vyrovnávaním tlaku v ušiach. „S pomocou inštruktora sa však dajú naučiť techniky, a potom to už ide samo. Mnoho ľudí si myslí, že nebudú vedieť zadržať dych na dostatočne dlho, ale doteraz som sa ešte nestretol s nikým, kto by mal s týmto problém.“

Ak ťa táto aktivita chytí za srdce, krok po kroku sa pred tebou začne otvárať úplne iný pohľad na svet. Doteraz neznámy. Skúsení freediveri totiž dokážu zadržať dych aj na niekoľko minút. Svetový rekord aktuálne drží 56-ročný Budimir Šobat z Chorvátska, ktorý vydržal pod hladinou takmer 25 minút!

Freediving toho v sebe ukrýva oveľa viac. Ľudia majú vo všeobecnosti radi scuba, teda to klasické prístrojové potápanie, pretože môžu prísť na návštevu do morského sveta. Ale vďaka freedivingu sa staneš jeho súčasťou. „Je to zručnosť, ktorá učí porozumieť vode aj sebe samému. Ľudia, ktorí začnú s freedivingom sa cítia oveľa viac vyrovnaní a spokojní, dokážu viac ovládať stres a svoje emócie, čo vedie celkovo k lepšej kvalite života,“ dodáva na záver Pavol.


Skúsil by si freediving? Napíš nám, čo by si chcel pod vodou vidieť ty.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame