Mladá Slovenka sa ponorí na jeden nádych 95 metrov: V mladosti takmer ochrnula, dnes láme rekordy

Instagram.com/katie_freediver

#Má 24 rokov, pochádza zo Slovenska a v tom, čo robí patrí k najlepším na svete. Katarína Linczenyiová sa začala potápaniu venovať už ako dieťa. Neskôr sa však presunula k extrémnemu potápaniu bez kyslíkového prístroja, takzvanému freedivingu. V tejto športovej disciplíne sa potápači ponárajú do hĺbky desiatok metrov. Všetko na jeden nádych.

Takmer ochrnula

Katarína vo svojom živote prekonala mnohé. Keď mala 17 rokov, diagnostikovali jej autoimúnne ochorenie, pri ktorom hrozilo, že bude odkázaná na invalidný vozík. Vyzeralo to, že sa bude musieť vzdať potápania, sen o atletickej karíere sa jej rozplynul. Musela brať obrovské množstvo liekov, na ktorých záviselo jej zdravie. Katarínu to ale nezlomilo a naplno sa začala venovať freedivingu. Problémy porazila psychickou silou. O niekoľko rokov už súťažila a získavala vo freedivingu medaile.

Chce svetový rekord

„Freediving mi dáva slobodu a otvára myseľ. Keď sa ponáram, nemyslím vôbec na nič, žiadne dobré ani zlé veci. Žijem len pre ten moment,“ hovorí Katarína v jednom z videí, ktoré je možné vidieť na Youtube. Pri ideálnych podmienkach vydrží bez dychu aj neuveriteľných 7 minút. Aktuálne jej je osobných maximom 95 metrov, v pláne ma však aj atakovať svetový rekord, na ktorý jej chýba už len niekoľko metrov. Okrem toho organizuje na Slovensku kurzy freedivingu a tiež pracuje ako motivačná spíkerka.

 

https://www.instagram.com/p/5RDfC1j0IS/?taken-by=katie_freediver

 

 

Odporúčame