Patris mala snúbenca a fungujúce podnikanie, padla však na dno: Šťastie našla ďaleko od Slovenska

foto: archív P.J.

#Influencerka Patris Jarabicová v otvorenom rozhovore o živote v džungli, vymotaní sa zo životného nešťastia, exotickom cestovaní aj osudovom stretnutí s jej súčasným priateľom, spisovateľom Tomom Jurkom. O začiatkoch ich vzťahu, milovaní v pralese aj o ich spoločnej knihe sme viac pokecali v rozhovore.

„Padla som na dno. Ak zostanem na Slovensku, stratím samú seba. Zničí ma to,“ hovoríš v traileri ku knižke Cesta Dvou. Ako vyzeral tvoj život na jeseň 2019?

Som influencerka, s mojím vtedajším snúbencom máme 4-ročný vzťah, vrátili sme sa z ciest po juhovýchodnej Ázii a spoločne sa staráme aj o biznis, ktorý dokonale pokrýva životný štýl, akým chceme žiť. Tu je ten háčik – obaja sme časom zistili, že chceme od života niečo iné a chceme žiť rozdielnymi spôsobmi života. Začali sa hádky, ťažké chvíle, smútok, neistota a do toho obrovský nátlak zo sociálnych sietí byť dokonalým párom. Pokope nás drží už len podnikanie.

Toto intenzívne obdobie trvá 4 mesiace. V jednom momente myslím na samovraždu, na moju rodinu a na život plný snov a túžob. Z oslovených psychológov mi ani jeden neodpísal, a tak som oslovila jednu koučku, s ktorou pracujem dodnes.

Rozhodla som sa vycestovať sama. Bojím sa, teším sa, absolútne neviem, čo bude so vzťahom, biznisom, idem do neistoty. Občas si myslím, že som blázon. Mala som neskutočnú potrebu pokračovať v cestovateľskom životnom štýle, jednoducho, moje vnútro ma ťahalo naspäť do juhovýchodnej Ázie, pretože som cítila, že ma tam niečo čaká, viac som to nevedela popísať.

Kam následne smerovali tvoje kroky?

Odletela som do Thajska, kde som začala objavovať cestovanie osamote, prihlásila som sa na freedivingový kurz a po pár dňoch som sa presunula do Západnej Papuy, kde som praktizovala voľné potápanie v najkrajšom podmorskom svete. Ožila som a zalial ma obrovský pocit naplnenia a šťastia.

Čo by si poradila deckám, ktoré nie sú happy so svojím životom?

My tvoríme svoj život a i keď niekedy nedokážeme ovplyvniť, čo sa deje okolo nás, to, čo vieme na 100 % ovplyvniť, je naša reakcia. Zabudnite na to, čo od vás očakáva spoločnosť či instagram, akí by ste mali byť — snažte sa prejaviť svoje JA autenticky a nasledovať svoj vnútorný hlas. Povedie vás správnym smerom a pocit naplnenia príde ako u mňa.

Oh a ešte jedno, nečakajte na to, že niekto príde a spraví vás šťastnými, prevezmite život do svojich rúk a urobte to sami! Veľmi ľahko sa to hovorí, ja na tom intenzívne pracujem už 2 roky.

Precestovala si už kus Afriky aj Ázie. Ktorá exotika ťa dosiaľ chytila najviac za srdce a prečo?

Nikdy neviem vybrať jednu. Ale v Thajsku ma chytilo za srdce jedlo a ľudia, v Indonézii podmorský svet, ktorý nemá konkurenciu, na Srí Lanke divočina a jedlo, v Botswane a Tanzánii divoká príroda, národné parky. Blízkosť levov, noci v stanoch. V Kostarike to sú opäť ľudia so super prístupom k životu a neskutočná príroda. Každá krajina má pre a proti, asi ako všetko.

Ako ste sa stretli s Tomom?

Hneď na 3. deň v Thajsku. Bola som ešte zasnúbená, ale po pár hodinách spoločnej debaty som vedela, že je nutné sa s vtedajším snúbencom rozísť. Nie s vidinou nového vzťahu, no dostala som nádej, že pre mňa vo svete určite existuje vhodneší partner. A tak isto pre neho čaká omnoho lepšia žena, ktorá dokáže oceniť to, čo som nedokázala ja.

O tom, ako sme sa s Tomom stretli a čo všetko tomu predchádzalo, napísal aj knihu a odporúčam ju prečítať, pretože človek pochopí, že náhody neexistujú a ukazuje, čo sa stane, keď sa rozhodneme vykročiť do neznáma.

Bola to láska na prvý pohľad?

Ani nie láska na prvý pohľad, ale skôr obrovské obrátenie môjho života naruby. V tom najlepšom slova zmysle.

Aké najexotickejšie miesta ste spolu navštívili?

Západnú Papuu, Malajziu, Sumatru, Tanzániu, Zanzibar, Zambiu a Botswanu, aktuálne sme na Kostarike.

2 týždne ste žili v džungli. Ako takýto život vyzerá a aké plusy a mínusy takýto život prináša?

Pobyt v dažďovom pralese je niekedy nádherný a inokedy zúfalý. Extrém. Všade tam boli pijavice, ktoré prahli po našej krvi, a tak sme s Tomom namiesto klasického rande (to sme sa poznali mesiac) zo seba strhávali pijavice. Sexy záležitosť (smiech).

Podľa mňa to je pre človeka veľmi nehostinné prostredie a nemá tam čo robiť. Napriek tomu sa v januári 2022 chystám na ďalší dobrovoľnícky program na Kostariku do džungle.

Je tam hluk, a to aj v noci, pretože džungľa v noci ožíva, je tam obrovská vlhkosť, ktorá môže spôsobiť rôzne plesne. Očakávaj jednoduchý život, žiadnu elektrina a „sprchu“ v rieke. Človek sa tam stretáva sám so sebou. So svojimi strachmi, prekonáva sa, musí ísť do extrému, často veľa riskuje. Na oplátku sa dostáva na miesta, kde sa len tak ľahko niekto nedostane, môže nasávať atmosféru pralesa, obdivovať orangutany a vyčistiť si hlavu. Pre mňa to bola skúška odvahy.

Aké to bolo, zostať zaseknutí na Sumatre, zatiaľ čo sa svet trápi s pandémiou?

Dlhšie nám trvalo, kým sa nás miestni prestali báť. Z usmievavých tvárí Indonézanov sa stali vystrašení ľudia, ktorí po nás vykrikovali „Hej, korona…!“ Báli sa nás a niekedy sme sa báli my ich. Ale toto netrvalo dlho a keď sme sa tam usadili, prijali nás medzi seba a dokonale sme zapadli. Pre nás to bolo krásne, pretože ak by sme sa vrátili do svojich rodných zemí, Tom do Česka a ja na Slovensko, rozdelili by nás a nikto vtedy nevedel, čo sa bude diať. Užívali sme si začiatky vzťahu a plánovali presun na tropický ostrov Nias.

Čo ťa toto dobrodružstvo naučilo o živote? 

Uf, to by som mohla napísať esej, ale vypichnem pár poznatkov, ktoré mi práve vyvstali v mysli.

  1. Neboj sa vykročiť do neznáma, pretože nikdy nevieš, čo alebo KTO ťa tam čaká. I keď máš pocit, že zažívaš najväčšie dno svojho života, naber odvahu, počúvaj srdce a choď do akcie. A len sa potom čuduj, čo krásne ti môže život priniesť a ako sa môže všetko otočiť. 
  2. Všade na svete sú dobrí a zlí ľudia, tak nesúď, v akých podmienkach žijú, ich rasu ani náboženstvo. 
  3. Na Slovensku sa máme tak dobre! 
  4. Život sa začína výstupom z komfortnej zóny.
  5. Vďaka prírode môžeme žiť na tejto planéte, tak si ju váž.

Tom o vašej ceste napísal knihu, pri ktorej si mu asistovala. O čom je vlastne Cesta Dvou?

Áno, Tom ju napísal a ja som stála za jej uvedením do života. Kniha Cesta dvou je skutočný príbeh dvoch ľudí, ktorí museli cestovať 8000 km, aby sa našli. V knihe sa môžete dočítať o tom, ako sme bok po boku plávali v prítomnosti žralokov, zdieľali slamenú chatrč na konci sveta medzi potomkami kanibalov, milovali sa v srdci dažďového pralesa, prežívali dobrovoľnícky program na Sumatre a čelili výzvam začínajúceho vzťahu a vnútorným bojom, ktoré zvádza väčšina z nás.

„Strach je najväčší zlodej zážitkov,“ znie jej hlavné motto. Sme tu preto, aby sme prekonávali vlastné strachy?

Sme tu preto, aby sme sa vyvíjali a bez prekonania svojich strachov a obmedzení to nejde. Navyše strach je skvelá príležitosť na náš osobný rast.

Knižka stojí viac ako 20 eur – nie je to pre Slováka veľa?

Rozumiem otázke. Stáva sa, že veľké vydavateľstvá tlačia knihy v Číne, potom ich loďou posielajú k nám a predávajú za naše náklady na knihu. Kniha Cesta Dvou je vyrobená na Slovensku, stojí za ňou viac ako 1 000 hodín práce a je zo 100 % recyklovaného papiera. Záleží nám na planéte a podpore lokálnej ekonomiky.

Navyše na trhu je veľa kravín za šialené ceny a naša kniha má pre nás obrovskú hodnotu. Vidíme to najmä z e-mailov, ktoré nám chodia, ako kniha ľudí inšpiruje. A takmer by som zabudla, stali sme sa platcami DPH, ktoré musí byť v cene zahrnuté. Ak by nás chcel niekto z vás podporiť zakúpením knihy, budeme za to nekonečne vďační.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame