Máš stres z parkovania v podzemných garážach alebo úzkych priestoroch? Vďaka týmto trikom to zvládneš ľavou-zadnou!

žena parkuje svoje auto

Parkovanie si treba natrénovať (Zdroj: GettyImages)

#Parkovanie je nočnou morou nielen mnohých začiatočníkov, ale aj pokročilých vodičov. Najväčší problém obvykle predstavujú parkovacie garáže, v ktorých nie je veľa miesta na rozdávanie a veľakrát musíš s autom manévrovať niekoľko centimetrov od iných vozidiel alebo betónových stĺpov.

Čo môžeš spraviť pre to, aby si z parkovania už nemal také obavy? Prinášame ti niekoľko cenných tipov z praxe, ktoré sa oplatí poznať!

Vyskúšaj parkovacie hry na mobil

Toto je asi najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť dobre parkovať. Na prvý pohľad to možno vyzerá neuveriteľne, no parkovacie hry na mobil ti fakt veľmi pomôžu. Naučíš sa v nich totiž to najdôležitejšie – stratégiu parkovania.

Sám zistíš, na aké druhy parkovacích miest je najlepšie cúvať, kedy začať točiť volantom a čo všetko si všímať, aby si nenarazil do iného vozidla alebo prekážky. Neminieš pritom ani deci paliva, nemusíš vstať z gauča a keď náhodou narazíš, nič sa nestane a len si zopakuješ daný level.

Praktický tip: Najlepšie sú hry, v ktorých si môžeš nastaviť pohľad z miesta vodiča a vidíš aj obraz zo spätných zrkadiel. Najlepšie sa tak priblížiš parkovaniu v reálnom živote.

Spoznaj svoje auto

Keď máš dobre natrénované základné postupy parkovania, prichádza rad na tréning v reálnom živote. Keďže každé auto je iné, nikto ti nepovie univerzálny návod, ako čo najjednoduchšie zaparkovať. Najlepšie je, keď si sám nájdeš svoje vlastné triky a pomôcky, ktoré budeš vedieť používať pri parkovaní.

Trénuj na opustenom parkovisku 

Aby si čo najlepšie spoznal svoje auto, choď na najbližšie parkovisko, ktoré nie je také rušné a sú na ňom nakreslené viditeľné čiary. V prvom rade si vyskúšaj parkovanie do parkovacích miest, ktoré sú kolmo na cestu. S tými sa stretneš najčastejšie. Zisti, kedy musíš vytočiť volant, aby si sa trafil do čiar a ako veľmi si nadbehnúť. Po pár pokusoch už budeš mať celkom dobrý cit pre svoje auto.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA 80-ročný Harrison Ford sa ako Indiana Jones s fanúšikmi rozlúčil vo veľkom štýle
podzemná garáž
Parkovanie v podzemných garážach môže byť stresujúce (Zdroj: Pixabay/PublicDomainPictures)

Naša rada: Do parkovacích miest, ktoré sú kolmo na cestu, je veľakrát lepšie parkovať cúvaním. Hlavne, keď sú úzke. Pri parkovaní smerom dopredu totiž musíš vedieť odhadnúť, kde sa nachádza predok auta. Pri cúvaní uvidíš celý zadok v spätných zrkadlách, vďaka čomu budeš môcť oveľa presnejšie manévrovať.

Nájdi hranice auta

Aby si vedel zaparkovať s ľahkosťou a bez stresu skutočne kdekoľvek, musíš vedieť odhadnúť, kde sa nachádza koniec prednej a zadnej časti auta. Zistiť to môžeš rôznymi spôsobmi. Napríklad, zober so sebou kamoša na parkovisko a povedz mu, aby sa postavil pred alebo za auto. Následne sa k nemu pomaly približuj a povedz mu, nech ti zakričí, keď už budeš pri ňom veľmi blízko. Tento pokus si párkrát zopakuj a hneď budeš mať lepší odhad, kde približne končí predná kapota a ako ďaleko môžeš cúvať.

Vytvor si svoje vlastné pomôcky

Aj teba určite na autoškole učili rôzne triky typu: „Keď budeš mať kužeľ skrytý za B-stĺpikom karosérie, vytoč volant úplne doľava, následne choď rovno, kým sa ti kužeľ neskryje za A-stĺpik karosérie a potom vytoč volant na druhú stranu.“ Takéto triky skutočne fungujú, ale len pre konkrétne auto a konkrétnu situáciu – cvičisko s kužeľmi. Do praktického života sa preto veľmi nehodia.

autá zaparkované vedľa seba
Do kolmých parkovacích miest je dobré zaparkovať cúvaním (Zdroj: Pixabay/FranckinJapan)

Avšak, keď už máš svoje auto, môžeš si vytvoriť vlastné triky. Dobré je zistiť si určité záchytné body pre pozdĺžne parkovanie, ktoré robí problém mnohým vodičom. Nájdi si vhodné miesto, kde si vieš parkovanie pokojne trénovať medzi inými autami.

Skús viackrát zaparkovať na pozdĺžne miesto a všímaj si, kedy je najlepšie točiť volantom a kde zastať. Keď raz tieto body nájdeš a zapamätáš si ich, budeš ich vedieť používať viac-menej pri každom pozdĺžnom parkovaní.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Film Barbie čelí kritike ešte pred premiérou: Ryan Gosling je vraj na rolu Kena príliš starý

Samozrejme, ak ti robí stres parkovanie v stiesnených priestoroch a chceš sa mu vyhnúť aspoň vo vlastnej garáži, skús nájsť čo najpohodlnejšie státie pre svoje auto. Vyskúšaj napríklad službu parking.sk*, ktorá ponúka stovky parkovacích státí na kúpu aj prenájom po celom Slovensku.

Máš stres z parkovanie v podzemných garážach či malých priestoroch?

*Článok obsahuje inzertnú zmienku

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame