Oplatí sa vypočuť pred voľbami: (Zatiaľ) trilógia PEROXID otvára oči

29.februára čaká Slovenskú republiku veľký deň. Na programe budú parlamentné voľby a necelé tri týždne pred „dňom pravdy“ môžeme na rozličných platformách sledovať ako sa vyostruje politický súboj. V tomto momente je situácia vzácne vyrovnaná a nie je jednoduché povedať, ako bude vyzerať Národná rada Slovenskej republiky po konci tohto mesiaca.

Čo to má s hudbou? Iba hluchí a slepí nepočujú, respektíve nevidia, že k politickej situácii sa vyjadrujú stále vo väčšej miere aj vplyvné slovenské osobnosti. Výnimkou nie je ani rap, ktorý bol vždy v tomto ohľade špecifický a pomenovával problémy súdobej či súčasnej spoločnosti. Nebudeme komentovať, aké skladby vznikli v nedávnych dňoch, názor nech si urobí každý. Nebudeme komentovať ani to, koho by ste mali ísť voliť či pomenovávať kto sú tí dobrí a tí zlí.

Nič nie je čierno-biele a takmer na všetko existuje viacero pohľadov. My sme ale rozhodli, že toto obdobie pred voľbami využijeme na to, aby sme vám dali do pozornosti Pil C-ho (zatiaľ) trilógiu PEROXID. Tento slovenský raper sa o politickej situácii vyjadruje pomerne často, niekto ho za to chváli, iní kritizujú, ale v globále je dobré, že prezentuje svoje názory, na ktorých vidieť, že nie sú prvoplánové, ale má tematiku nasledovanú v dlhodobom horizonte.

Prvá skladba zo série Peroxid vznikla pred štyrmi rokmi. Civilným menom Lukáš Kajanovič v tomto tracku používa niekoľko veľmi dobrých prirovnaní a metafor, pričom sa vyjadruje aj ku konkrétnym veciam a kritizuje konkrétne mená vtedajšej slovenskej politiky, z ktorých je minimálne jedno aktuálne aj do dnešného dňa. Táto skladba sa stala populárna a ľudia ju počúvajú dodnes. Keď vznikal Peroxid, zrejme nikoho nenapadlo, že v roku 2020 už budú publikované ďalšie dve voľné pokračovania.te

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Calin analyzuje track „Hannah Montana“: Chápete ho správne?

Na druhom sólovom albume Pil Ciho V rádiu hral Elán, keď umrel Tupac, sa objavilo voľné pokračovanie prvej spomínanej skladby – Peroxid 2. Lukáš v tomto prípade ide ešte konkrétnejšie a tvrdšie ako predtým, je vidieť, že medzi trackmi rozdiel dvoch rokoch, pričom aj Pil C sa za ten čas posunul – nielen hudobne, ale aj ľudsky. Člen zoskupenia Comebackgang sa nebojí byť konkrétny a problémy, ktoré si všímajú Slováci opäť pomenuváva veľmi jasne. Až to niekomu, koho sa to týka, nemusí byť príjemné. To už ale jeho problém nie je. Ľudia potrebujú vedieť pravdu.

A máme tu zatiaľ najnovší z Peroxidov s prívlastkom „3“. Viete, čo sa stalo v úvode roka 2018 v našej krajine. Vieme, čo potom nasledovalo. Situácia v Slovenskej republike nie je ani zďaleka optimálna, ale stále sú ľudia, ktorí sa rozhodli, že to nevzdajú a skúsia to zmeniť. Pil C je evidentne jeden z nich. Tento track má viac ako šesť minút a skrátene povedané, je v ňom spomenuté asi všetko. Tri rozličné slohy s troma rozličnými mini-dejmi vás prinajmenšom donútia rozmýšľať nad tým, v akej krajine žijeme, a čo by sa s tým dalo robiť.

Túto (zatiaľ) trilógiu vyberáme schválne. Jedná sa totiž o tracky, ktoré nie sú zbytočne populistické, jednotlivé riadky a súvislosti sú premyslené a v celkovom kontexte dávajú zmysel. Poslucháč si môže z Peroxidu 1,2 a 3 čo, to zobrať a následne je šanca, že si o danej problematike naštuduje viac. Okrem toho netreba zabúdať na to, že Pil C pôsobí na veľkú časť mladých voličov, ktorých názor je premenlivý a keď niečo ich hudobný vzor povie, minimálne si ho vypočujú.

Slovensko sa blíži na politickú križovatku, ktorá môže situáciu v krajine pod Tatrami ovplyvniť viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak by ste natrafili na slovenskú rapovú tvorbu s politickým podtónom, ktorá je podľa vás trefná a vhodná na ďalšie zdieľanie, môžete nás kontaktovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majself ponúka spoveď „Zrkadlá": Zažil nebo raj aj samopal

Foto| Pil C – Instagram| Hudba| YouTube

Odporúčame