Nevymýšľaj si outfit každý deň: 5 dôvodov, prečo by si mal nosiť to isté oblečenie opakovane

Predsudky môžeš prelomiť len tak, že sa oslobodíš od svojich predpokladov a očakávaní (Zdroj: Freepik/freepik)

#Stretáš často ľudí, ktorí nosia opakovane to isté aj viac dní za sebou? Spoločenské normy a zvyky ovplyvňujú aj tvoje nakupovanie. Odevné firmy pravidelne ponúkajú produkty, ktoré by mali každú sezónu oživiť predajne s oblečením. Choď do obchodu dnes a opäť o mesiac – možno ani nespoznáš všetok ten tovar vo výkladoch…

Nemaj z toho strach!

Možno očakávaš, že ťa bude každý súdiť. Nie, ľuďom je to v podstate jedno. Skús chodiť von týždeň v tom istom, a nikto sa o tom nezmieni. Ľudia sú tak zaujatí sami sebou a svojimi záležitosťami, že si takéto banálne opakovanie nevšímajú.

Osloboď sa!

Predsudky môžeš prelomiť len tak, že sa oslobodíš od svojich predpokladov a očakávaní. Či už uvažuješ nad minimalizmom v tvojom šatníku, osvojení si nejakého druhu „uniformy“ pre tvoje bežné dni, alebo chceš len nakupovať (a podporovať fast fashion) v menšej miere…

Pozri sa na týchto 5 dôvodov, prečo by si mal ísť do spomínaného týždenného experimentu:

Zbavíš sa rozhodovania

Nevieš čo ráno na seba? Uľahči si to! Áno, rozhodovaniu v živote sa úplne nevyhneš, ale táto maličkosť ti môže zlepšiť deň. Rozhodovanie sa ti vo všeobecnosti berie energiu. A keď si unavený, robíš viac nepremyslených rozhodnutí a chýb, čo sa môže odzrkadliť v škole či v práci.

Ak si teda osvojíš univerzálny odev, môže ti to poskytnúť viac rozhodovacej sily na celý deň. Hoci je to taká (na prvý pohľad zbytočná) maličkosť.

Zisti, čo sa ti hodí

Osvoj si štýl, ktorý sa ti hodí, a cítiš sa v ňom dobre. Potom ti už nič nebráni v tom, aby si ho opakoval. Preferuješ myšlienku minimalizmu? Ok, praktizuj ho aj v obliekaní. Tvoj outfit sa môže skladať napríklad z obyčajného dobre sediaceho čierneho alebo bieleho trička a ľubovoľných nohavíc (rifle, čierna klasika, vojenská khaki…).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Známe značky a nízke ceny: Bude takto vyzerať nakupovanie budúcnosti?

Skús nosiť tieto kombinácie týždeň, a otestuj sa, či ťa nebudú nudiť. Ak nie, je to tam! Bonusom je, ak sa v outfite cítiš dobre! Hoci hľadanie svojho pravého looku môže pôsobiť náročne, a zabrať mnoho času, zistenie toho, čo je pre teba pravé ti pomôže k sebavedomiu a pohodliu počas bežných dní!

Minimalizmus v šatníku

Zameraj sa na to, na čom ti najviac v tvojej skrini záleží. Aplikuj filozofiu minimalizmu, urob revíziu skrine, a uvidíš, že si tým uľahčíš život.

Vlastniť menší, usporiadanejší a prehľadnejší šatník ti pomôže v hľadaní toho, čo na seba. Bez námahy ráno vytiahneš svoje obľúbené kúsky, a môžeš ísť do sveta!

Prijmi kvalitnú nestarnúcu módu

Urob si zoznam priorít. Zisti, ktoré kúsky v šatníku hrajú pre teba hlavnú rolu. Sú to nohavice, či košeľa? Chceš si kúpiť kúsok, ktorý nebudeš po pár praniach vyhadzovať, ale bude ti slúžiť roky? Je to náročnejšie, než investovať pár eur v fast fashion reťazci. Skús si ale vypočítať cenu za jedno nosenie.

Tričko z fast fashion značky za desať eur operieš 2-3x, a môžeš ho hodiť do koša. Tým pádom, ťa jedno nosenie vyjde na 5 až 3 eur. Pri drahších kúskoch je vyššia cena, ale aj životnosť kúskov.

Menej prania – viacej času

Ak nosíš kúsky opakovanie, menej z nich potrebuješ oprať. Samozrejme, spotené tričko hodíš do prania ihneď po vyzlečení, ale na ďalší deň ho môžeš doplniť nohavicami, ktorým relatívne nič nie je, a vieš ich nosiť opakovanie viac dní po sebe.

Čas, ktorý ušetríš praním a žehlením vieš využiť efektívnejšie. Nehovoriac o benefite úspory peňazí – voda a elektrina použitá na prevádzku práčky, či pracie prostriedky ti ušetria nejaké to euro.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miluješ nakupovanie z druhej ruky? Prieskum ukazuje, že v sekáčoch sme ochotní nechať viac peňazí, keď tovar pôsobí ako nový

Necíť sa zle – viacerí známi šudia praktizujú takéto praktiky. Napríklad taký Steve Jobs tiež nosil čierny rolák a modré džínsy dookola. Jeho úspech sa nezakladal na „šťastnom oblečení“, ale na tom, že pri svojej zaneprázdnenosti mal o proces rozhodovania v jednej veci menej.

 

Nosíš oblečenie opakovane?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame