NÁZOR Rozhodla som sa odložiť telefón 30 minút pred spaním: Pozri sa, ako to zmenilo môj život

Telefón v ruke

Telefón do postele nepatrí - zapamätaj si to! (Zdroj: Unsplash/ Rodion Kutsaev)

#Spánok je pre mnohých z nás určite jedna z obľúbených činností. Problémy so spaním však mal aspoň raz každý z nás. Niekedy sú kvôli stresu alebo iným faktorom a prejdú relatívne rýchlo, ale sú prípady, kedy pretrvávajú. Tak to bolo aj u mňa. Poriadne som sa nevyspala celé týždne a túžila som to zmeniť.


Túžite sa dobre vyspať? Pre kvalitný spánok je vraj rozhodujúca táto farba steny


Keď máš v dnešnej dobe problémy, tak prvé miesto, kde hľadáš radu, je práve internet. Urobila som si research, aby som zistila, čo by mi pomohlo. Prešla som veľa webov, portálov či fór. Ponúkli mi ohromné množstvo rád, ale najviac sa mi zapáčila jedna.

Odložiť mobil 30 minút pred spánkom. Začítala som sa a začala som si zisťovať, čo všetko mi to prinesie. Vyzeralo to naozaj zaujímavo, ale bola som zvedavá, že čo ukáže realita. Vyskúšala som. Aké to malo účinky?

Žena v posteli
Spánok je pre náš život extrémne dôležitý (Zdroj: Unsplash.com)

Moja večerná rutina bola predtým rovnaká, ako bežného mladého človeka. Umyla som sa, dala som si pyžamo a ľahla som si do postele. Z tej som si ale urobila kino, pracovňu a chatovaciu miestnosť. Určite to nebolo miesto iba na spanie. Najskôr som sa snažila toho stihnúť čo najviac do práce/školy a potom som si zapla obľúbený seriál na Netflixe.

Spať som samozrejme nemohla ísť bez toho, aby som svojim kamarátom a priateľovi nezaželala dobrú noc. Bez mobilu a notebooku som si zaspávanie nevedela predstaviť. Čo iné by som robila? Problém ale prišiel, keď som vypla zariadenia, zatvorila oči, no spánok neprichádzal. Prehadzovala som sa a reálne som zaspala až po hodine. V noci som sa neraz zobudila a to, že som si skontrolovala mobil, nebolo nič výnimočné.

V posteli
Zlý spánok je tým najhorším štartom do nového dňa (Zdroj: Unsplash.com)

A prečo je to vlastne vôbec také zlé? Dám ti na to hneď pár dôvodov:

1. Modré svetlo ovplyvňuje melatonín

Vedome si svietime do očí, takže naše telo má pocit, že sa stále nezotmelo a deň veselo pokračuje. Obmedzuje sa produkcia melatonínu, ktorý je veľmi dôležitý, keďže ovplyvňuje náš cyklus spánku a bdenia. Keďže nefunguje ako má, tak je pre nás náročnejšie zaspať a ráno sa prebudiť.

2. Zvyšuje sa bdelosť v noci

Na internete vidíme naraz veľa informácií a ťažko ovplyvníme čo a kedy uvidíme. Ak sa nám objaví tesne pred spaním na feede diskusia, článok alebo recenzia, ktorá nás pohorší, tak sa pokojne nevyspíme. O čo horšie, ak nám príde osobná nepríjemná správa alebo e-mail. Máš to v hlave celú noc a chtiac-nechtiac budeš nad tým premýšľať.

3. Znižuje sa produktivita cez deň

Horší spánok logicky znamená aj horší pracovný výkon. Ak sa zle vyspíš, tak budeš nesústredený. Každý chce podávať maximálny výkon, preto určite nechceš, aby ti nepodstatné sledovanie storiek pokazilo deň.

V posteli
Malý experiment, ktorý pomohol (Zdroj: Unsplash.com)

Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Prišiel čas to zmeniť. Presne polhodinu pred plánovaným zaspatím som poslala posledný mail a zaželala všetkým dobrú noc. Odpojila som sa od wifi a mobil nechala ďalej od seba. Keďže som fyzicky dosť aktívna, tak 10 minút som si vyhradila na strečing.

Dôležité je si nájsť cviky, ktoré sú vhodné aj na večer a zbytočne nás neprebudia. Potom som sa pobrala pripraviť na noc. Umyla som si zuby a dala som sa do pyžama. Posledné chvíľky som venovala knihe, na ktorú som nemala pred tým čas. Nakoniec som zhasla, zhodnotila svoj deň a snažila sa zaspať.

Ráno v posteli
Ťažké rána v posteli môžu byť aj u vás len minulosťou (Zdroj: Unsplash.com)

Zo začiatku to nebolo jednoduché. Mala som nutkanie neustále mobil kontrolovať. Veľmi som sa musela premáhať, aby som sa udržala. Časom to bolo prirodzenejšie a ja som si vytvorila svoju rutinu. Výsledky neprišli zo dňa na deň. Musela som dlhodobo pracovať a neprestávať. Keď som si vytvorila návyk, tak moje telo vedelo, že teraz je čas na spánok.

Po čase sa vytratili problémy so zaspávaním. Namiesto bežnej hodiny mi stačilo aj päť minút. Spánok bol tvrdší a omnoho pokojnejší, aj keď zo začiatku som rozmýšľala nad tým, aká správa mi prišla a to ma rušilo. Našla som si viac času na seba, zhodnotenie svojho dňa a veci, ktoré som predtým odkladala.

Možno sú to malé zmeny, ale kvalitný spánok pozitívne ovplyvňuje tvoje zdravie, náladu a výkon. Vyskúšaš to?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame