Proteín nie je vždy kamoš: Nová štúdia zdvíha varovný prst, jeho nadmerný príjem ti môže spôsobiť tento problém

Nadmerný príjem bielkovín môže mať pre ľudské telo fatálne následky (Zdroj: Freepik/freepic.diller)

#Pokiaľ si zakladáš na vyváženej a plnohodnotnej strave tak určite vieš, že podobne ako telu škodí nedostatok určitej živiny, môže byť problémom aj nadbytok. Vedci prišli s novými zistením, ktoré by si mal brať na vedomie aj v prípade, že nie si zarytým fitnesákom. Proteín totiž nemusí byť tak prospešný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať…

Hlavná zložka zdravého jedálnička

Proteín mnohí považujú za najzdravšiu makroživinu. Áno, popri tukoch a cukroch sa môže zdať tou najlepšou alternatívou pre tvoj jedálniček. Stále platí, že v pomere množstvo porcie a kalorická hodnota, sa oplatí siahať po potravinách bohatých na túto živinu.

Avšak, nová štúdia uvádza, že nadmerný príjem bielkovín môže mať pre ľudské telo fatálne následky. Vo veľkej miere vplýva na tvoje tepny, čo môže byť z dlhodobého hľadiska veľký problém.

Riziko vážnych zdravotných komplikácií

Pre optimálny denný príjem bielkovín je dobré poznať maximálnu hodnotu. Vo všeobecnosti sa odporúča približne jeden gram na jeden kilogram tvojej hmotnosti. Nadmerná konzumácia môže podľa výsledkov spomínanej štúdie prispieť k ochoreniam, akými sú napríklad kôrnatenie tepien či ateroskleróza, ktorá často býva krôčikom k infarktu alebo mŕtvici. Spúšťačom sú takzvané makrofágy, ktoré sú akýmsi spúšťačom „zanášania“ tepien.

„Naša štúdia ukazuje, že zvýšenie príjmu proteínu v snahe o lepšie metabolické zdravie nie je všeliekom. Mohli by ste si skutočne poškodiť tepny. Dúfame, že tento výskum začne rozhovor o spôsoboch úpravy stravy presným spôsobom, ktorý môže ovplyvniť funkciu tela na molekulárnej úrovni a tlmiť riziká chorôb,” uviedol kardiológ z Pittsburghu, ktorý sa podieľal na spomínanej štúdii.

Čo na to verejnosť?

Samozrejme, reakcie z radov širokej verejnosti na seba nenechali čakať. V súvislosti s výskumom pribúdajú nové a nové polemiky, ako napríklad teória o zavádzaní, v dôsledku čoho by malo prísť k zníženiu konzumácie proteínu, teda mäsa, ktoré je primárnym zdrojom pre človeka. Ďalší komentujúci teóriu uzatvára tým, že má ísť o šikovnú propagáciu vegánstva. Tak čo myslíš, kde je pravda?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Katastrofa pod oceánom: Dno Pacifiku je v ohrození, štiepenie povrchu môže spôsobiť geologickú pohromu

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame