Obrovská strata v slovenskej hudbe: Zomrel Vašo Patejdl

Vašo Patejdl

Zomrel Vašo Patejdl (Zdroj: Facebook.com/Vaso Patejdl Official)

#Dnes v noci slovenská hudobná scéna stratila jednu zo svojich azda najvýznamnejších osobností… Zomrel Vašo Patejdl. Skladateľ, spevák a takpovediac multiinštrumentalista nám tu po sebe nechal bohatý odkaz vo svete hudby, ktorý sa už celé generácie dotýka sŕdc mnohých fanúšikov a to naozaj hociakých vekových kategórií.

„S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že dnes 19. augusta 2023 v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek, náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne, pán Vašo Patejdl,“ napísala o tejto nešťastnej udalosti skupina Elán na svojich sociálnych sieťach. Pripomeň si jeho odkaz spolu s nami dnes aj ty…

Elán

Vašo Patejdl sa narodil 26. januára 1950 a svoju hudobnú kariéru začal v skupine Elán, kde pôsobil ako klávesák, spevák a skladateľ. Bol spoluzakladateľom tejto legendárnej skupiny a samozrejme prispel k jej úspechu niekoľkými nezabudnuteľnými hitmi, ktoré naspamäť poznáme asi všetci a je úplne jedno, že do akej vekovej kategórie spadáme. 

Po svojom odchode zo skupiny Elán sa Vašo Patejdl venoval sólovej kariére, pričom sa právom dostal do popredia slovenskej hudobnej scény a jeho pesničky sa stali neodmysliteľnou súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Vypichnúť môžeme napríklad silnú pesničku „Umenie žiť“, ktorú sme vysamplovanú mohli počuť aj v jednej z prvotných sólo skladieb Majka Spirita s rovnakým názvom. Skladba „Umenie žiť“ bola dokonca v roku 1987 ocenená Zlatou lýrou na kultovej Bratislavskej lýre. 

Čo sa samplovania Vašovho spevu týka, tak máme tu ešte jedno spojenie so slovenským rapom. Na svedomí ho má Samey, ktorý v tracku „Valeriya“ z albumu Slzy ulíc použil beat s vysamplovanou skladbou „Ak nie si moja“ od Elánu.

 

Fontána pre Zuzanu

Okrem svojej sólovej kariéry sa Vašo Patejdl venoval aj skladaniu hudby pre filmy, či muzikály. Jeho hudobné kompozície dopĺňali atmosféru takých legendárnych slovenských filmov, ako boli všetky tri časti Fontány pre Zuzanu alebo aj muzikálu Tisícročná včela. Za svoju bohatú hudobnú kariéru, či už s Elánom alebo sólo, tu po sebe Vašo Patejdl zanechal naozaj mnoho nesmrteľnej hudby, ktorá formovala nielen populárnu hudbu, ale úplne všetkých. 

Vašo Patejdl zomrel, ale jeho hudba a odkaz zostávajú živé navždy. Jeho prínos slovenskej hudbe je nesmierny a jeho piesne stále rezonujú s ľuďmi. Svojím talentom, autorskými skaldbami, ale aj charizmou zanechal nezmazateľnú stopu v srdciach slovenských i českých fanúšikov a v pamäti našej hudobnej histórie. Hudobný odkaz Vaša Patejdla bude dozaista žiť ďalej a jeho skladby nás budú sprevádzať už nastálo. A rovnako tak aj ďalšie generácie. 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame