Smäd módneho priemyslu: Na výrobu jedného trička sa minie toľko vody, ako na 108 spláchnutí

človek kráča cez padajúce jesenné lístie - foto znázorňuje smäd módneho priemyslu

Najväčšiu vodnú stopu zanechávaš, aj keď vodu práve nepoužívaš (Zdroj: Pixabay/Alterfines)

#Na prvý pohľad to ani tak nevyzerá, ale spotreba vody, ktorú minieš, nesúvisí len s množstvom vody, ktoré denne vypustíš z vodovodného kohútika alebo minieš pri sprchovaní. Našťastie, mnohí z nás si už uvedomujú, že vodou treba šetriť a nemíňať ju zbytočne. Zrejme ale len málokto si plytvanie vodou dokáže automaticky spojiť napríklad aj s takým oblečením, ktoré má práve na sebe, pričom spotreba vody nevyhnutne potrebná pri praní oblečenia v tomto zmysle takú významnú pozíciu nezastáva.

Zamyslel si sa už niekedy, akú veľkú záťaž pre životné prostredie predstavuje bežné oblečenie, ktoré denne nosíš? Že také módne a lacné kúsky síce môžu byť zábavné, ale že určite nie sú ekologické? Ďalší nový kúsok v tvojom šatníku, a ak je ešte aj za výhodnú cenu, ti síce prinesie chvíľkový pocit radosti, ale ak ho kúpiš iba preto, že veď ťa zaujal a neskôr sa môže hodiť, i keď ho vlastne vôbec nepotrebuješ, tak okrem zbytočnej útraty stratu pocíti nielen tvoj rozpočet, ale aj životné prostredie.

Módny priemysel je neuveriteľne smädný

Skutočnosť, že módny priemysel je jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia na našej planéte, je všeobecne známy fakt. Zároveň je to typ priemyselnej výroby, ktorá sa teší obrovskej popularite a doslova kŕmi celý svet ďalšími a ďalšími kúskami fast fashion oblečenia, topánok, tašiek a doplnkov, v mnohých prípadoch síce len za pár eur alebo dokonca len centov, ale žiaľ, kvalitou často iba na jedno jediné použitie.

Okrem toho, že pri ich výrobe a transporte sa produkuje množstvo odpadu a emisií, minimálne rovnako dôležité je uvedomiť si tiež to, že spotreba vody pri výrobe je štatisticky vyčíslená na približne 93 biliónov m³ ročne. Toto množstvo vody dokáže naplniť 37 miliónov olympijských bazénov a predpokladá sa, že do roku 2030 sa spotreba vody ešte zvýši o 50 %. Keď si túto informáciu spojíš s tým, že približne 3 miliardy ľudí nemajú dostatok pitnej vody, musí ti byť jasné, že je nevyhnutne potrebné hľadať a aktívne využívať udržateľné alternatívy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Módne trendy, ktoré sa vrátili: Máš v skrini zamatové teplákové súpravy či štipce do vlasov?

Pre lepšiu predstavu sa pozri do svojej skrine alebo do zásuviek a spočítaj koľko asi tričiek alebo riflí vlastníš. Samozrejme, oblečenie je nevyhnutné a jeho spotrebe neunikneš, no možno si lepšie uvedomíš, že voda a móda majú bližšie spojenie, než by si čakal. Voda sa používa aj pri farbení textílií, čo v mnohých prípadoch vedie k jej odtekaniu a kontaminovaniu okolitých zdrojov vody mixom škodlivých syntetických farbiacich surovín. Takže ďalšia škoda, ktorú môžeš móde pripísať na účet životného prostredia.

Jedno tričko spotrebuje tisícky litrov vody

Vieš si predstaviť, koľko litrov vody sa spotrebuje pri výrobe iba jediného bavlneného trička? Odpoveď je šokujúca, ide totiž minimálne o 2 700 l vody, no niektoré zdroje uvádzajú aj množstvo väčšie ako 3 200 l. Toto množstvo predstavuje dennú spotrebu pitnej vody pre jedného človeka na dobu dlhšiu ako 900 dní. Celkom konkrétny údaj však nie je konečný a týka sa iba výroby. Bežným nosením sa tričko opotrebováva a je potrebné ho pravidelne prať a spotrebovať tak ďalšiu dávku vody potrebnú na jeho údržbu.

tričká rôznych farieb a motívov
Lacné módne kúsky môžu byť zábavné, ale určite nie ekologické (Zdroj: Pixabay/Alterfines)

Bavlna je smädná rastlina, ktorá na pestovanie vyžaduje teplú oblasť s dostatkom slnečných dní a množstvom vody, aby bola správne dozretá a pripravená na zber. Mnohé oblasti sveta trpia výrazným suchom a nedostatkom prirodzených dažďových zrážok, a preto je potrebné plodiny dodatočne zavlažovať, aby boli splnené požiadavky na vyprodukovanie určitého množstva. Bavlnené vlákna sú celosvetovo populárne a všestranne využiteľné. Farmy zamerané na jej pestovanie sú monokultúrne a spôsobujú degradáciu kvality pôdy, pestovanie intenzívne využíva pesticídy a syntetické hnojivá, ktoré poškodzujú zdravie človeka a zvierat, v neposlednom rade ide o namáhavú a zle platenú prácu. Dopyt po bavlne je už roky neudržateľný a každý z nás dokáže premyslenými krokmi pri nakupovaní zmeniť veľa k lepšiemu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Myslíš, že znečistené ovzdušie a maľby nemajú súvis? Impresionistický maliar Claude Monet ti dokáže opak

Vyrobiť rifle alebo tenisky sa bez vody nedá

Kto by nemal v skrini rifle? A keby len jedny, však? Sú univerzálne, trvácne a často aj pohodlné. V tom prípade, by si ich mohol skúsiť spočítať a výsledný počet kusov vynásobiť počtom 7 000. To je približné množstvo vody v litroch použitej na výrobu jediných rifľových nohavíc, no môže byť pokojne aj vyššie, záleží od farby, hrúbky, strihu atď. A to si mal možno doteraz pocit, že sa snažíš vodou šetriť a obmedziť jej zbytočné plytvanie.

niekoľko riflí zavesených na vešiakoch
Dokážeš spočítať všetky svoje rifle? (Zdroj: Pixabay/2goldi)

Rifle – tričko – prípadne ešte mikina, a k najrýchlejšie skombinovanému outfitu na svete, chýbajú už len tenisky. Skutočne len málokto chodí po svete bosý, a aj preto je obuvnícka výroba tak rozvinutá. Odborníci predpokladajú, že do roku 2025 bude mať globálny obuvnícky priemysel hodnotu 95 biliónov dolárov, pretože na svete sa ročne vyrobí viac ako 20 miliárd topánok každý rok. Dopyt po nich je obrovský, rovnako ako uvoľnené množstvo oxidu uhličitého pri ich výrobe.

Navyše sú väčšinou vyrobené zo syntetických materiálov na ropnom základe, rozklad ktorých trvá roky až storočia. Takéto topánky sú škodlivé pre životné prostredie a v prvom rade aj pre človeka, lebo už nosením uvoľňujú škodlivé látky a negatívne ovplyvňujú zdravie. A koľko vody sa spotrebuje na výrobu takého 1 páru? Ak ťa prekvapil údaj o tričku alebo rifliach, topánky posunú latku o kúsok vyššie. Približne 8 000 l vody je množstvo použité na proces výroby a mení sa podľa použitého materiálu, strihu a spôsobu výroby.

Čo myslíš, ešte sa necháš pravidelne zlákať reklamou na novú kolekciu alebo zľavami na nové kúsky do šatníka? Alebo sa nad tým, či ich naozaj potrebuješ, teraz zamyslíš aj z iného uhla pohľadu? Prípadne investuješ do značiek s udržateľnými víziami a spôsobmi produkcie? Vykonaním aj len niekoľkých zmien, dokážeš významne zredukovať svoju vodnú stopu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sociálne siete zaplavil čudný trend: Odsávanie tuku z líc podstúpili najznámejšie hviezdičky, koľko stojí na Slovensku?

Každý z nás môže z pozície spotrebiteľa zabrániť zbytočnému plytvaniu vody prostredníctvom svojich nákupných zvyklostí a uvedomením si osobných preferencií. Riešenie prináša zníženie vlastnej spotreby, premyslené nakupovanie, či cielenie na konkrétny kus oblečenia podľa aktuálnej potreby.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame