Čo sa v Ríme oplatí vidieť a ako ušetriť čas aj peniaze? Máme odpovede pre všetkých cestovateľov!

Čo sa oplatí vidieť v historickom Ríme

Čo sa oplatí vidieť v historickom Ríme? (Zdroj: Pixabay/Nimrod Oren)

#Taliansko ponúka nespočetne veľa možností. Od veľkolepých hôr, cez historické mestá, až po príjemné pláže. Ak sa ho rozhodneš navštíviť, určite nebudeš ľutovať. Poď sa s nami pozrieť do historického Ríma, ktorý uchvátil azda každého, kto ho navštívil. Predstavíme ti pamiatky, ktoré by si rozhodne nemal vynechať.

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma a ani Slovensko nerobí v cestovateľských možnostiach výnimku. Z bratislavského letiska sú pre cestujúcich k dispozícii priame lety. Priletí sa na jedno z dvoch letísk, ktoré sa nachádzajú v hlavnom meste, z ktorých sa do mesta môžeš dopraviť vďaka pravidelným spojom.

Ide o rôzne spoločnosti, pri ktorých je možnosťou objednať si lístok vopred na presne určený termín, alebo len počkať či náhodou pri odchode nemajú navyše zopár voľných miest. Už v tomto prípade je výhodou taliansky typický kontrolovane nekontrolovaný chaos, kedy je stewardom jedno či si objednaný na daný čas a či idete dvaja alebo desiati. Keď je miesto, tak vás jednoducho vezmú.

Uľahči si život s Roma Pass

Na letisku odporúčam zakúpiť takzvaný Roma Pass, ktorý slúži ako cestovný lístok na všetky druhy hromadnej dopravy a taktiež aj ako zľavový kupón do rôznych historických pamiatok. Môžeš si ho kúpiť v trvaní 48 hodín alebo 72 hodín. Určite sa to oplatí viac ako si neustále zháňať lístky na metro alebo autobus.

V súvislosti so zľavou do pamiatok je to však komplikovanejšie. Pre ich uplatnenie musíš navštíviť web a vopred sa na danú pamiatku objednať. To znamená, že nemôžeš ísť do múzea priamo, mal by si sa cez web „ohlásiť“ vopred. Stránka je našťastie prehľadná a všetky inštrukcie sú zrozumiteľne popísané.

Pamiatky, ktoré sa oplatí navštíviť

Čo sa týka pamiatok, v Ríme je ich nespočetne veľa a ani niekoľkotýždňový výlet nezaručí, že ich uvidíš všetky. Ak sa ale rozhodneš toto mesto navštíviť na pár dní, určite nezabudni na turisticky najviac atraktívne, no skutočne nádherné miesta, ktoré dýchajú históriou a dokážu zaujať hneď na prvý pohľad.

Výhodou tohto mesta je, že pomerne veľa pamiatok sa nachádza vo vzájomnej blízkosti. Je tak možné vidieť ich už počas jednej, hoci dlhšej prechádzky. Predstavíme ti preto zopár tipov, ako stihnúť čo najviac za najkratší čas.

Na pešo v rámci jedného okruhu je dostupných mnoho krásnych miest, ktoré sa v Ríme nachádzajú doslova na každom kroku. Medzi najznámejšie patrí jednoznačne Koloseum, Forum Romanum a pamätník Vittoria Emanuela II., ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti. Určite odporúčam navštíviť Koloseum aj zvnútra. V tomto prípade si odporúčam vstupenky zarezervovať vopred online na presný čas a dátum s využitím Roma Pass-u, vďaka čomu sa vyhneš dlhému čakaniu na vstup. Pri zakúpení je v cene taktiež vstup do Forum Romanun. Ide o námestie, ktoré je obklopené zvyškami významných budov politického centra rímskej ríše z obdobia antiky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rome, Italy (@visit__rome)

Medzi ďalšie turisticky obľúbené miesta, ktoré sa nachádzajú v pešej blízkosti patrí Fontana di Trevi, Španielske schody a Panteón. Spomínaná fontána patrí medzi najznámejšie pamiatky v celom Ríme a prví nadšenci sa pri nej zbierajú už od rána.

Ak si ju chceš užiť bez tlačenice, kriku a záplavy selfie tyčí, odporúčam prísť hneď ráno. Ak sa rozhodneš vidieť ju cez deň, musíš byť pripravený na dav turistov. To ale v prípade všetkých pamiatok v Ríme. V aktuálnom pandemickom období sa v meste nachádza menej turistov ako obvykle, čo je určite veľkou výhodou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marco (@micio.mic_shotz)

Určite nezabudni ani na Vatikán. Ide o mestský štát (najmenší na svete), ktorého územie pozostáva z niekoľkých území, vrátane Vatikánskych múzeí, Sixtínskej kaplnky, Vatikánskych záhrad, Baziliky sv. Petra a iných. Do každej z týchto častí je potrebná samostatná vstupenka a samostatný vstup.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travel | Nature | Vacation (@eyetravells)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pierluigi VIS (@pierlumed)

Čo sa týka baziliky, nachádza sa na známom námestí sv. Petra a vstup je zdarma. Ide o renesančno-barokovú stavbu, ktorá je jednou z najväčších a najviac navštevovanejších svätýň vo svete. Z námestia sv. Petra sa pešo môžete vybrať smerom k Anjelskému hradu. Ide o mohutnú kruhovú stavbu, ktorá sa týči nad riekou Tiber. Smerom z Vatikánu odporúčam zastávku v Parku Villa Borghese. Ide o tretí najväčší verejný park v Ríme, v ktorom sa nachádza množstvo budov, múzeí a zaujímavostí. My sme si v tomto parku požičali bicykle, prešli všetky zákutia a objavili nádherný výhľad na mesto.

Ak sa rozhodneš navštíviť Rím počas leta, určite využi aj fakt, že sa nachádza v blízkosti Tyrrhenského mora. Nasadni na mestský vlak, vystúp na jednej z mnohých staníc a navštív či už verejnú, alebo súkromnú pláž, na ktorej si vychutnáš slnečné počasie a príjemne si oddýchneš.

Na čo si dávať v Ríme pozor

  • Na každom rohu sa nachádzajú pouliční predajcovia s predraženými cenami suvenírov, selfie tyčí, minerálnych vôd a podobne, ktorí sú otravní, nenechaj sa obrať o peniaze
  • Pri vstupe do mnohých pamiatok sa vykonávajú bezpečnostné kontroly, nezľakni sa preto dlhých radov.
  • Do bazilík je zakázaný vstup s odhalenými ramenami a kolenami, vezmi si so sebou preto niečo na zakrytie – pokiaľ si nechceš vo Vatikáne kúpiť od otravného predavača šatku na krk za 10 eur.
  • V reštauráciách si čašníci účtujú prepitné sami, dávaj si preto pri platení pozor, akú sumu priplatíš. My sme si až po odchode všimli na bloku, že prepitné nás vyšlo skoro rovnako ako cena cestovín (7eur prepitné / 10 eur cestoviny). V niektorých jedálnych lístkoch majú cenu prepitného zverejnenú. Ak nie je, odporúčam ju pri platení v prípade, že ti príde vysoká, trochu vyjednať.
reštaurácia na ulici
Atmosféra reštaurácií na uliciach je nepopísateľná (Zdroj: Unsplash/fineas-anton)

Ak sa rozhodneš navštíviť Rím, určite nebudeš ľutovať. Aktuálne je vzhľadom na pandemickú situáciu potrebné sledovať podmienky určených kritérií návratu. Ak máš možnosť vycestovať, dodržuj opatrenia a určite neváhaj.

Pri vstupe do Talianska je pre cestujúcich zo Slovenska potrebné predložiť digitálny COVID preukaz, vyplniť a odoslať elektronický formulár a oznámiť príchod na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia. Všetky podmienky sú dostupné na webe ministerstva zahraničných vecí SR.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame