Nečakaný objav pri rekonštrukcii: Pár našiel za kuchynskými skrinkami fresku, ktorá je staršia než samotný byt!

freska

Mladý pár našiel pri rekonštrukcií obydlia niečo naozaj nečakané (Zdroj: Unsplash/Viktor Forgacs)

#Ak už máš za sebou nejaké to sťahovanie asi vieš, že nájsť v byte či dome zabudnutú drobnosť po predošlých obyvateľoch nie je nič výnimočné. Nájsť však nástennú maľbu starú viac než 300 rokov sa nepodarí len tak hocikomu. Mladému páru z anglického Yorku sa však stalo presne to. Podľa portálu Artnet vo svojom jednoizbovom byte našli nie jednu, ale hneď dve fresky pochádzajúce zo sedemnásteho storočia.

Nečakaný objav

Keď sa dvadsaťdeväťročný medik Luke Budworth so svojou o tri roky mladšou priateľkou Hazel Mooney rozhodli prerobiť svoju kuchyňu ani len netušili, čo sa skrýva za ich linkou. Mladý pár sa spolu so psom Leonardom zo svojho bytu ešte v decembri dočasne odsťahoval a začali s rekonštrukciou.

Netrvalo dlho a kontaktoval ich jeden z robotníkov, ktorý im oznámil, že v byte našli maľbu. Keď sa dvojica vrátila, spomínaná maľba bola opäť zakrytá, tentoraz už novými kuchynskými skrinkami. Nešlo však o jedinú maľbu, ktorá sa v byte nachádzala. Bodworth mal už dlhšie pocit, že niečo sa skrýva aj za panelom v obývačke. Posmelený nálezom robotníkov sa to rozhodol preveriť.

„Vzal som si nástroje a postupne som začal panel rozoberať. Len čo som ho nadvihol, uvidel som to. Nádherné farby,“ povedal mladík, ktorý si spočiatku myslel, že za panelom bola viktoriánska tapeta.

Staré viac ako 300 rokov

Pár o svojom objave informoval organizáciu Historic England a tá rýchlo zhodnotila, že ide o maľbu národného významu. Najmä preto, že domáce nástenné maľby boli v Yorku v 17. storočí skutočnou vzácnosťou.

„Vždy sme vedeli, že časť našej steny je divná, ale mysleli sme si, že byt má len zvlnené steny, keďže v priebehu rokov slúžil asi na milión účelov,“ prezradil Bodworth.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ochutnal by si vodu starú miliardy rokov? Ak nemáš odvahu – zisti, ako životodarná tekutina chutila vedcom

Každá z fresiek má približne 2,7 x 1,2 metra. Zachytávajú muža v klietke, ktorého ťahá anjel a tiež ďalšieho muža v bielom voze. Ide o scény z knihy Emblems od básnika Francisa Quarlesa, ktorá vyšla v roku 1635. Predpokladá sa, že niekedy medzi týmto rokom a rokom 1700 vznikli aj samotné fresky. A hoci sa byt nachádza v historickej budove, tá bola postavená v roku 1747 čo znamená, že fresky vznikli ešte pred ňou. Budova je súčasťou historickej štvrte Yorku s názvom Micklegate a predpokladá sa, že pri jej výstavbe bol použitý už existujúci múr.

Všímajte si steny

Organizácia Historic England zhotovila niekoľko fotografií nájdených malieb, no potom ich obyvateľom bytu pomohla opäť zakryť, aby sa nepoškodili.

„Som veľmi rád, že sme ich našli a zbožňujem ich, no svojim spôsobom sú aj bremenom,“ povedal Budworth o freskách.

„Z toho, čo som zistil, neexistujú žiadne príspevky a ceny za ich konzerváciu sa pohybujú v tisíckach,“ vysvetlil.

„Dúfam, že sa nám podarí dostať ich do povedomia a že sa možno nájde nejaká nadácia alebo študenti, ktorí by ich chceli zakonzervovať. Takisto dúfam, že inšpirujeme aj iných obyvateľov, aby sa bližšie pozreli na svoje steny,“ dodal.

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame