Gigantická lavička, kaňony, jablká v jaskyniach aj obývané hradné panstvá: Talianske Trentino uspokojí všetky cestovateľské chúťky

Palazzo_pretorio_di_Trento

Čarovné Trento sa oplatí vidieť (Zdroj: Wikimedia commons Greymouser)

#Čaro severotalianskej provincie Trentino spočíva v rozmanitosti, akú jej iné miesta môžu len závidieť. Ráno sa tu môžeš lyžovať na vrcholkoch Dolomitov, kde sa večné ľadovce neroztápajú ani v lete a o pár hodín neskôr vybaliť plavky pri najobľúbenejšom a najväčšom jazere Lago di Garda, kde vládne stredomorská klíma a vedľa paliem rastú šťavnaté citrusy aj olivovníky.

To však nie je ani zďaleka všetko – Trentino má desiatky malebných hradov, zámkov a šľachtických sídiel – mnohých stále obývaných, uzulinké kaňony, útulné údolia, vodopády, liečivé termálne pramene aj ďalšie jazerá – spolu ich je tu 300!. K tomu desiatky cyklistických aj turistických chodníčkov a neskutočne chutnú kuchyňu plnú ňokov zo surových zemiakov, syru TrentinGrana, miestnych rýb salmerino, šťavnatých jabĺk aj koláčov a ďalších dobrôt, z ktorých sa ti budú zbierať slinky. Pozri si prehľad ôsmich vecí, ktoré by si si v Trente a susediacom údolí Val di Non nemal nechať ujsť.

1. Objav Trento

Vysočizné hory, bohatá kultúra aj talianska elegancia – to všetko sa spája v hlavnom meste Trentina, ktoré má prezývku maľované, keďže mnohé fasády budov sú pokryté úžasnými freskami od podlahy až po strechu. Prejdi sa po srdci mesta – námestí Piazza del Duomo s Neptúnovou fontánou aj rozľahlou katedrálou San Vigilio, zablúď do podzemného mesta Tridentum, kde nájdeš časť starobylého mesta z dôb antického Ríma alebo si vychutnaj espresso priamo pod freskami paláca Casa Cazuffi-Rella.

Na vedecké múzeum MUSE, ultramodernú budovu v tvare pohoria z dielne slávneho architekta Renza Piana si vyhraď niekoľko hodín. Prevedie ťa dejinami fascinujúceho života na Zemi a zabaví interaktívnymi modelmi aj hrami. Za úchvatným vodopádom s výškou 42 metrov sa vyber kúsok za mesto k Orrido di Ponte Alto – riečnemu kaňonu, do ktorého bol zabudovaný systém priehrad. Ako čerešničku na torte si nechaj zámok Buonconsiglio, ktorý kedysi slúžil ako sídlo trentinských kniežat-biskupov. Spája v sebe tri stavby – Castelvecchio s nádhernou lodžiou v benátskom štýle, barokovú stavbu Giunta Albertiana a renesančnú rezidenciu Magno Palazzo s vežou Torre dell´Aquilla a vzácnymi freskami Ciclo dei mesi.

trento
Výhľad z lodžie zámku Buonconsiglio (Zdroj: Trentino Sviluppo)

2. Ochutnaj šťavnaté jabĺčka alebo si adoptuj jabloň

Údolie Val di Non neďaleko Trenta často prezývajú aj Jablkovým údolím, keďže väčšina svahov je tu priam obsypaná jabloňami. Na jar všetky stráne zakvitnú do biela, na jeseň zasa nastáva zber úrody a jablkový festival Pomaria, plný jablčných koláčov a zábavy. Z jabĺčok, ktoré hrdo nesú značku Melinda, určite ochutnaj šťavnaté Golden Delicious, žlté Rettina a červené Golden Red, ktoré získali chránené označenie pôvodu DOP.

O jedinečnú chuť jabĺk sa spolu stará štyritisíc farmárskych rodín, ktoré spojili svoje sily v jednom konzorciu. A keďže úroda je každý rok skutočne bohatá, rozhodli sa pre unikátny krok – namiesto budovania nových skladov časť jabĺk skladujú v dolomitských jaskyniach vyše 300 metrov pod zemou, ktoré slúžia ako prírodná chladnička. Ako to všetko funguje si môžeš pozrieť v senzorickom kine Golden Theater.

Náš tip: Mnohí z farmárov Val di Non ponúkajú možnosť adoptovať si jabloň. Okrem úrody, ktorú si buď prídeš sám nazbierať alebo ti ju zašlú domov, dostaneš aj pravidelné fotografie svojho stromu vo všetkých ročných obdobiach. Viac TU (link

3. Prepádluj v kajaku cez kaňony

Rozľahlé jazero Santa Giustina svojou tyrkysovou farbou láka už z diaľky. Jeho vody sa navyše vkrádajú do malebných kaňonov parku Parco Fluvioale Novella, ktorý najlepšie preskúmaš práve z kajaku. Cez uzučké štrbiny do kaňonov presvitá len pár lúčov svetla, ktoré popri špliechaní pádiel dovoľujú obdivovať úchvatné skalné útvary vyhĺbené bystrinou Novella. Na vrchu kaňonov dodnes vidno zvyšky starobylého rímskeho mostu, ktorý súžil na prechod medzi dedinami. V lete sa na okraji jazera nachádza aj príjemný bar s vlastnou plážou ako stvorený na podvečerné aperitivo.

Náš tip: Jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na priehradu, údolie a umelo vytvorené jazero Santa Giustina sa naskytá z pešej cesty s vyhliadkou Eremo di San Gallo.

Kajakom cez kaňony
Kajakom cez kaňony (Zdroj: Trentino Sviluppo)

4. Poseď si na gigantickej lavičke a ochutnaj takmer zabudnuté Groppello

Obriu žltú lavičku nájdeš v dedinke Romallo neďaleko rodinnej vinárne Laste Rosse, ktorú vedie sympatická Silvia s manželom Pietrom. Patria k posledným štyrom vinárstvam, ktoré sa venujú výrobe vína z pôvodnej odrody Groppello di Revó. Tento hrdinský vinič, ktorý rastie na nesmierne strmých a ťažko dostupných svahoch, bol v údolí Val di Non prítomný už od konca 16. storočia a svojho času si ho vychutnávala aj cisárovná Sissi. Neskôr mu však hrozil zánik, ktorému sa manželia snažia zabrániť. Aj preto organizujú zaujímavé akcie od vínneho trekkingu strmými vinicami, cez posedenia na obrej lavičke s výhľadom na vínne révy až po adopciu vína, ktorá funguje podobne ako pri spomínaných jabloniach.

5. Objav záhadné jazero Tovel

Nádherné a pokojné tyrkysové jazero je súčasťou parku Parco Naturale Adamello Brenta a v bezveterných dňoch sa na jeho hladine zrkadlia vrcholky okolitých hôr. Obľúbeným miestom je najmä Spiagga Bianca – pláž, na ktorej môžeš nachytať bronz. Jazero oplýva mnohými legendami aj skutočnou kuriozitou. V 60. rokoch sa jeho vody na časť roku kvôli prítomnosti mikroorganizmov pravidelne sfarbovali do žiarivo červena. Vyber sa na turistiku okolo jazera alebo zbehni do okolitých hôr, ktoré sú pretkané pešími a cyklistickými cestami a krásnymi výjavmi vrátane vysokých vodopádov.

Jazero Tovel
Jazero Tovel (Zdroj: Trentino Sviluppo)

6. Prejdi chodníkom v skalách k svätyni San Romedio s medveďom

Chodník hadiaci sa na okraji skál v rokline a na jeho konci medveď? Áno, aj takýto zážitok nájdeš vo Val di Non. Okrem dobrodružného nádychu však má aj duchovný a pútnicky rozmer. Svätyňa San Romedio, ktorá stojí na skalnej ostrohe uprostred hustých lesov, si pripomína bavorského šľachtica, z ktorého sa stal pustovník a svätec.

Legenda hovorí, že po tom, ako medveď roztrhal jeho koňa, šelme prikázal, aby pokľakla a nechala si nasadiť postroj. Skrotený medveď sa stal Romediovým spoločníkom po zvyšok života, aj preto dnes svätyňu stráži medveď Bruno, ktorého zachránili pred cirkusantským životom. Pôsobivá stavba je zložená z piatich prekrývajúcich sa kostolov z rôznych období, ktoré spája dlhé schodisko. Púť sa začína v obci Sanzeno, chodník vytesaný do vyše stometrových skál zbadáš už z diaľky.

7. Vstúp do obývaného zámku

Trentino je posiate hradmi a zámkami. Niektoré, ako napríklad Cles, sú ešte stále obývané šľachtickými rodmi, ďalšie sú otvorené verejnosti. Najimpozantnejším je Castel Thun, zaujímavú históriu však píše najmä okrasným viničom obrastený a obývaný Castel Valer uprostred jablčných sadov pri obci Tassullo. V skutočnosti ho tvoria dva hrady s osemhrannou vežou – jedinou svojho druhu a najvyššou v celom Trentine.

Hrad má 88 zariadených sál, ktoré od 14. storočia slúžia šľachtickej rodine Spaurovcov. Až posledný dedič hradu – gróf Ulric Spaur sa zámok rozhodol čiastočne sprístupniť aj verejnosti. Gróf zomrel vo februári tohto roka, či sa na hrad vráti niektoré z jeho štyroch detí, zatiaľ nie je známe. Bohato zdobená kaplnka San Valerio, drevom vykladané spálne či klavír, na ktorom Mozart zložil omšu na vysvätenie Ignaza von Spaura sú však stále prístupné.

Náš tip: V letných mesiacoch sa môžeš zúčastniť zaujímavej jazdy vlakom Trenino dei Castelli, ktorá ťa zavedie na celodenný výlet k štyrom úžasným zámkom – Castel Valer, Thun, Caldes a Castello S. Michele.

Castel Valer
Castel Valer (Zdroj: Massimo Ripani)

8. Vojdi do útrob kaňonu Rio Sass

Nenechaj si ujsť ani návštevu fascinujúceho kaňonu Rio Sass v dedinke Fondo. Formoval sa dlhých päť miliónov rokov v dôsledku pohybu ľadovcov a rieky. Roklina dodnes rozdeľuje Fondo na dve časti spojené stredovekými mostami. V útrobách kaňonu sa ukrývajú starobylé fosílie, steny pokrýva mach aj riasy a na istých miestach ich opracúva kvapkajúca voda s obsahom rôznych minerálov, ktoré steny sfarbujú do pestrých odtieňov. Stačí sa vybrať cez kaskádu 600 schodov a objaviť zaujímavý podzemný svet. Najkrajší je počas slnečného dňa, kedy sa svetelný kontrast postará o pôsobivé divadlo.

Vedel si že: Trentino má v rámci Talianska tak trochu výnimočné postavenie? Spolu so susedným Alto Adige je jednou z piatich oblastí v krajine, ktoré majú svoju špecifickú autonómiu. V praxi to znamená, že riadi takmer všetko od školstva až po zdravotníctvo samostatne. Poháňa ho vlastná ekonomika a rozhodnutia. Takmer 90 percent daní, ktoré jeho obyvatelia platia, neprúdia centrálnej vláde v Ríme, ale zostávajú v regióne. Vďaka tomu tiež patrí k najbohatším a tiež najrozvinutejším regiónom Talianska.

Autonómia sa zrodila po druhej svetovej vojne podpísaním taliansko-rakúskej dohody (Paríž, 1946). Parížska dohoda však má svoj základ v spoločnej histórii dvoch území nachádzajúcich sa blízko hraníc s Brennerom, ktoré boli vždy spojením latinského a germánskeho sveta. A ešte jedna historická perlička – v 16. storočí sa v Trente (kedysi Tridentum) konal slávny Tridentský koncil, na ktorom sa ustanovili základné dogmy katolíckej cirkvi platné dodnes.


Ktorý z našich tipov ťa zaujal najviac? Daj nám vedieť, kam by si sa pozrieť v komentári!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame