Vysoké IQ nie je všetko! Ako spoznáš človeka s nízkou emocionálnou inteligenciou?

Nízke EQ komplikuje každodenný život (Zdroj: Pexels.com/Andrew Neel)

#Ak sa ti už stalo, že si priateľovi povedal o nedávnej smrti svojho milovaného domáceho zvieratka a s  ním to ani nepohlo. Potom sa ti jemne „zarosili“ oči a on ťa chcel rozveseliť tak, že ti povedal vtip. Takéto správanie mu ale nemôžeš vyčítať, pretože pravdepodobne zápasí s nízkou emocionálnou inteligenciou. Ak chceš vedieť, ako sa nízke EQ prejavuje, čítaj ďalej!

Čo je vlastne EQ a ako sa prejavuje?

Emocionálna inteligencia (označovaná aj ako EI či EQ, teda emocionálny kvocient) je schopnosť vnímať, kontrolovať a používať emócie, aby sme vedeli pochopiť prežívanie iných ľudí, ale aj to vlastné. Táto schopnosť je fakticky nevyhnutná, ak chceme bezproblémovo komunikovať s okolím a vyhýbať sa konfliktom.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že EQ je pre úspešný život možno ešte dôležitejšie, než IQ. Znížená schopnosť empatie a práce s vlastnými emóciami nevedie len k problémom v medziľudskom spolunažívaní, ale aj k zlému duševnému zdraviu.

Človek s primeranou výškou EQ je schopný rozpoznať, ako sa ľudia v jeho okolí cítia, je voči nim empatický a zaujíma sa o rôzne spôsoby, ako im pomôcť. Je ale férový aj voči sebe samému, pretože si vie priznať chybu, je schopný prijať konštruktívnu kritiku a pokúsiť sa o zmenu. Človek s vysokým EQ nemusí byť vždy a ku každému milý, vie ale so svojimi pocitmi pracovať a ovládať ich.

Ako odhalíš človeka s nižším EQ?

Každý niekoho takého pozná, len o tom možno nevie! Človek s nízkym EQ musí mať vždy „posledné slovo“. Býva konfliktný, či už doma, v škole alebo medzi priateľmi (ak teda nejakých má). Musí mať skrátka vždy pravdu a názory ostatných striktne odmieta akceptovať.

Problémom býva aj nízka empatia, kvôli ktorej sa títo ľudia zdajú necitliví a arogantní. Sú schopní povedať vtip pri tragickej udalosti. Jednoducho vôbec nevedia odhadnúť situáciu. Preto majú tiež veľmi málo blízkych priateľov a udržanie takéhoto vzťahu je pre ne náročné. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zabojuj aj ty so svojim strachom z rozprávania na verejnosti: Spraviť krok k odvahe ti pomôže už aj táto malá a jednoduchá zmena

Vety človeka s nízkym EQ začínajú často slovom: Ja, ja, ja… Každú konverzáciu musí obrátiť k sebe, svojim skúsenostiam a zážitkom. Ak ti zomrel pes, človek s nízkym EQ povie, že ten jeho raz utiekol, a plynule začne hovoriť príbeh o tom, ako ho hľadal.

Odhalíš ho aj tak, že spozoruješ jeho výbuchy hnevu. Nevie sa totiž vôbec ovládať! Vyznačuje sa častými emocionálnymi výkyvmi, čo ale môže mylne označovať len ako cholerický typ temperamentu. Ak sa v niečom zmýli, obviní teba! Daj si teda pozor na to, koho máš vo svojom okolí.

Poznáš niekoho, kto má podľa teba nízke EQ?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame