Nové zábery z Marsu vyzerajú poriadne desivo: Tento kráter pripomína zvláštne oko

planéta Mars

mars. (Zdroj: Unsplash/Planet Volumes)

#Satelitné snímky nám môžu pomôcť lepšie pochopiť geológiu a históriu Marsu. Nová snímka, ktorú zachytila ​​kozmická loď obiehajúca okolo Marsu však skutočne vyráža dych. Ďaleko pod kamerou ESA Mars Express sa na povrchu červenej planéty rozprestiera veľký, nepomenovaný kráter veľkosti mesta. To by však nebolo nič zvláštne keby pri ňom neboli šmuhy tmavého materiálu, vďaka ktorým vyzerá ako obrovské oko hľadiace na hviezdy.

Kráter s priemerom 30 kilometrov leží v oblasti na južnej pologuli Marsu známej ako Aonia Terra. Táto oblasť je značne pokrytá krátermi a námet na nových snímkach Mars Express nie je ani zďaleka najväčší alebo najpôsobivejší, ktorým je kráter Lowell, merajúci neuveriteľných 200 kilometrov.

Ako krátery vznikli

Predpokladá sa, že Lowell a mnohé z kráterov v regióne boli vyhĺbené masívnymi nárazmi asi pred 4 miliardami rokov, počas prudkého obdobia ranej slnečnej sústavy známeho ako neskoré ťažké bombardovanie. Aj Zem bola bombardovaná, čo je proces, o ktorom sa predpokladá, že spôsobil na planéte zvýšenú koncentráciu vody a organických zlúčenín, ale atmosférické a seizmické procesy vymazali veľa dôkazov z povrchu našej planéty.


Vedci začínajú kultivovať rastliny na mesačnej pôde: Budeme ich raz môcť pestovať aj vo vesmíre?


Na Marse, neúrodnom a geologicky oveľa tichšom mieste, zostávajú dôkazy, ktoré nám poskytujú nástroj na pochopenie turbulentnejších časov v histórii slnečnej sústavy. Regióny ako Aonia Terra môžu tiež odhaliť náznaky zloženia Marsu. Dostávame sa k materiálu, ktorý by inak mohol byť skrytý pod povrchom. Oblasť zobrazená na novom obrázku naznačuje, že zloženie povrchu je zložité a rôznorodé.

Vyschnuté korytá riek

Nepomenovaný očný kráter sa nachádza v teréne vyhĺbenom kanálmi, pravdepodobne vytvorenými riekami kvapalnej vody tečúcimi po povrchu pred miliardami rokov. V týchto kanáloch možno vidieť stopy tmavšieho materiálu a niektoré z nich sa dokonca zdajú byť vyvýšené – možno v dôsledku toho, že materiál odolný proti erózii sa usádza vo vyschnutých korytách riek a zostáva, aj keď sú steny rieky odfúknuté. veterné smršte. V strede krátera je možné vidieť aj tmavší materiál vo forme tienistej vlniacej sa duny.

V kráteri je možné vidieť aj kónické kopčeky, ako aj vyvýšeniny, čo naznačuje, že slúži ako akési záchytné miesto na hromadenie materiálov. Podrobnejšie informácie o kráteri a jeho okolí by mohli odhaliť bližšie pozorovania a širšia sada prístrojov, ale je nesmierne pôsobivé, čo sa môžeme dozvedieť aj zo snímok získaných z takejto vzdialenosti. Stereo kamera s vysokým rozlíšením zachytáva informácie nielen o farbách minerálov, ale aj o nadmorskej výške objektov, čím poskytuje komplexný súbor údajov o povrchu Marsu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame