Astronómovia objavili záhadnú galaxiu: Je unikátom vesmíru, chýba jej jedna zásadná vec

Galaxia sa totiž až nápadito podobá na tú našu (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

#Vesmírne objavy a konšpirácie sú obľúbenou témou nejedného astro nadšenca. Ak patríš medzi nich, máme to pre teba ďalšiu zaujímavosť z vesmíru. Tentokrát ide o novoobjavenú galaxiu, ktorá je na prvý pohľad odlišnou od tej našej, Mliečnej dráhy. Čo spôsobuje jej jedinečnosť?

Tajomná galaxia

Ako uvádza portál ScienceAlert, vedci prišli s novou štúdiou, ktorá ti vyrazí dych. Verejnosti ju predstavili na nedávnom stretnutí. Záhadnú príchuť galaxií pridáva to, že sa v nej na prvý pohľad nenachádza žiadna hviezda. Prirodzene, je takmer nemožné, aby daná galaxia nemala vôbec hviezdy. Háčikom je to, že ich vedci nedokážu vidieť.  

Galaxia sa totiž až nápadito podobá na tú našu – či už pohybom alebo hmotnosťou. Podľa hypotéz astronómov by malo ísť o prvý objav tohto druhu v preskúmanej časti vesmíru.

Objekt z plynu

Vedcov, nepochybne, tento úkaz zaujal natoľko, že sa rozhodli ho preskúmať do hĺbky, aj napriek tomu, že je od nás vzdialená približne 270 miliónov svetelných rokov. Galaxia dokonca dostala aj svoje označenie – J0613+52.

Doposiaľ známe poznatky výskumov hovoria o tom, že objekt by mal byť plný plynu, ktorý sa (napríklad v našej galaxii) zvyčajne hromadí pomedzi hviezdy. Záhadou zostáva otázka, prečo teda nie je možné nejaké z hviezd pozorovať…

Objavená náhodou

Vedci túto mysterióznu galaxiu objavili čisto náhodne. Nedopatrením zadali iné súradnice, než mali a tým nasmerovali vesmírny teleskop nesprávnym smerom.

„Je to galaxia vytvorená iba z plynu – nemá žiadne viditeľné hviezdy. Hviezdy tam síce môžu byť, no mi ich nevidíme,“ povedala astrofyzička Karen O’Neil.

Prečo teda nevidia hviezdy?

Za zmienku stojí aj to, že objekt vyzerá byť neporušený žiadnou výskumnou činnosťou. Za posledných takmer 14 miliárd rokov sa tu teda nezaznamenali žiadne procesy, ktoré by mohli pomáhať v masívnej tvorbe vesmírnych telies a teda aj hviezd.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Existoval život na Marse? Obrovský kráter na povrchu mal vzniknúť po ničivom náraze!

A prečo teda nie je možné pozorovať hviezdy? Je to úplne jednoduché. Galaxia má v sebe také množstvo plynu, ktoré šikovne ukrýva všetky objekty, ktoré by bolo možné spozorovať.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame