Delfíny sa rozpoznávajú ochutnávaním moču: Častejšie tak robia, keď ide o blízke zviera či priateľa

dva delfíny vo vode

Delfíny si podľa najnovších zistení ochutnávajú vlastný moč (Zdroj: Unsplash/Ranae Smith)

#Niekedy vycítime blízkosť človeka, aj keď ho nevidíme alebo nepočujeme. Veľa nám môže napovedať parfém, ktorý používa, prípadne výrazný sprchový gél a podobne. V prípade delfínov skákavých je to podľa štúdie zverejnenej v Science Advances chuť moču.

Častejšie u priateľov

Tím, ktorý zahŕňal Sama Walmsleyho a Vincenta Janika z University of St Andrews, napísal, že použitie chuti by mohlo byť veľmi prospešné na otvorenom oceáne, pretože moč vo vode pretrváva ešte chvíľu po tom, čo zviera odíde. To upozorňuje delfínov na nedávnu prítomnosť iného jedinca, aj keď nesignalizoval svoju prítomnosť hlasom. Na otázku, či si zvieratá dokážu podľa toho kategorizovať priateľov je zatiaľ ťažké odpovedať.


Od primátov skutočne nemáme ďaleko: Orangutany dokážu používať slang, predpokladá sa, že chcú byť viac cool


„Delfíny majú otvorené ústa a odoberajú vzorky moču od iných delfínov. Častejšie sa tak deje od známych jedincov ako od neznámych,“ napísal prvý autor Jason Bruck zo Štátnej univerzity Stephena F. Austina v Texase v e-maile agentúre AFP. Je to dôležité, pretože delfíny sú prvými stavovcami, u ktorých sa dokázalo, že majú sociálne cítenie len vďaka chuti.

Získavajú tak rôzne informácie

Delfíny skákavé , ktoré používajú charakteristický zvuk na selektívne oslovovanie konkrétnych jednotlivcov a dokážu si ich pamätať už viac ako 20 rokov, boli teda zaujímavým testovacím prípadom. Na preskúmanie tím predložil ôsmim delfínom vzorky moču od známych a neznámych jedincov, pričom zistil, že strávili približne trikrát dlhšie odoberanie moču od tých, ktorých poznali.

Inšpekcia genitálií, pri ktorej delfín používa svoju čeľusť, aby sa dotkol genitálií iného jednotlivca, je bežná v ich sociálnych interakciách, čo poskytuje dobrú príležitosť spoznať chuť moču iných. Na účely tejto štúdie boli delfíny vycvičené, aby na požiadanie poskytli vzorky moču výmenou za jedlo. Delfíny nemajú čuchové bunky, čo dáva tímu istotu, že v hre je chuť a nie vôňa.


KVÍZ Spoznáš zvieratá na obrázku? Plný počet dá iba absolútny znalec, alebo štastlivec


„Vzhľadom na rozpoznávacie schopnosti odhalené v našej štúdii si myslíme, že je pravdepodobné, že delfíny dokážu z moču extrahovať aj iné informácie, ako napríklad reprodukčný stav, alebo použiť feromóny na vzájomné ovplyvňovanie správania,“ napísali autori.

Skúmanie ľudskej obezity

Práca by mohla poukázať aj na iné veci, napríklad problémy. Znečistenie spôsobené človekom, ako sú ropné škvrny alebo iné chemické úniky, môže brániť schopnosti delfínov navzájom si signalizovať, a tým spôsobiť ešte väčšie škody, ako sa predtým myslelo. povedal Bruck.

V prekvapivom zvrate by výskum mohol mať pomôcť pri ľudskej obezite. Rovnaký gén, ktorý umožňuje delfínom identifikovať lipidy v moči, je totiž prítomný aj u ľudí a sprostredkúva informácie o sýtosti. Štúdium génu u delfínov by preto mohlo zlepšiť pochopenie toho, ako funguje u ľudí.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame