Chcela mať originálny suvenír, trpko to oľutovala: Nicole vrátila ukradnuté kúsky z Pompeií, pretože boli údajne prekliate

Historické mesto Pompeje zamrzlo v čase

Historické mesto Pompeje zamrzlo v čase (Zdroj: Unsplash/ Andy Holmes)

#Pamätáš si časy, keď sa mohlo slobodne cestovať bez strachu z chorôb a vírusov? Keď sme si všetci slobodne užívali dovolenky a cestovali celým svetom? Každý si z týchto miest chce zachovať čo najkrajšie spomienky, a preto sa každému po byte povaľujú mušle a piesok z mora a chladničku máme zaplnenú magnetkami.


Fotograf zachytil týždňové stravovanie u ľudí z rôznych kútov zeme: Akú krajinu by si si vybral?


Práve do týchto čias je zasadený uletený príbeh dovolenkárky, ktorá je známa len pod menom Nicole. Rozhodla sa navštíviť vysnívané talianske mesto Pompeje. Samozrejme, aj ona si túžila doniesť suvenír, ktorý bude jedinečný. Svoje rozhodnutie však oľutovala hneď, ako sa okolo nej začali diať zvláštne zhody náhod.

Historické mesto je často obeťou zlodejov

Pompeje sú celosvetovo známou destináciou. Nachádzajú sa v Taliansku pod sopkou Vezuv. Približne okolo roku 79 došlo k ničivej erupcii sopky, ktorá spôsobila masívny únik lávy. Pri erupciách je bežným javom popol, ktorý sa zniesol na mesto a vytvoril v niektorých miestach až šesťmetrovú pokrývku. Mesto tak ostalo navždy spať v čase.

Historické mesto Pompeje zamrzlo v čase
Historické mesto Pompeje zamrzlo v čase (Zdroj: Unsplash/ Christopher Ott)

Samozrejme, takáto archeologická zaujímavosť láka veľké množstvo turistov. Smutné však je, že krádeže tu nie sú ničím neobvyklým. Nicole z Kanady nebola výnimkou. V roku 2005 si z mesta uniesla úlomky rôznych keramík. Odvtedy ju však životom sprevádzalo samé nešťastie.

Choroby aj finančné problémy

Nicole má len 36 rokov, no za svoj život si vytrpela veľmi veľa. Mala dvakrát rakovinu prsníka, pričom v obidvoch prípadoch musela podstúpiť ich amputáciu. Akoby to nebolo málo, od toho nešťastného výletu mala veľmi veľké finančné problémy, ktorých sa nedokáže zbaviť.

Modliaca sa žena, ktorá má evidentne veľa problémov
Úlomky z mesta boli prinášali drobným zlodejom nešťastie (Zdroj: Unsplash/ Naassom Azevedo)

Svoje nešťastie pripisuje práve drobnej krádeži. Preto sa rozhodla poslať anonymný list, ktorý obsahoval odcudzené predmety s krátkym listom. „Nie sme zlí ľudia, chcela som len historickú spomienku. Nechcem túto vlnu negativity a nešťastia preniesť aj na moje deti a rodinu.“

Nejde o ojedinelý prípad

Balíček neobsahoval len úlomky od Nicol. Pribalené v ňom boli aj ďalšie kúsky, ktorý si zobral pár z Kanady rovnako v roku 2005.Vzali sme si tie veci, pričom sme si neuvedomili koľko utrpenia a bolesti tie úbohé duše počas erupcie zažili. Je nám to veľmi ľúto, prosím odpustite nám. Nech tieto duše odpočívajú v pokoji.“


Talianska Ravenna má čo ponúknuť: Zázračná hrobka, puding s prasacou krvou aj mozaika, ktorá ti spôsobí halucinácie


Ako roky plynuli, do „rodného“ mesta sa vracia čím ďalej tým viac relikvií. Pri každej jednej sa vždy nachádza aj list s vysvetlením. Vrátených vecí bolo tak veľa, že správcovia sa rozhodli otvoriť múzeum, v ktorom tieto veci aj s príbehmi vystavujú.

Zdroj: theguardian.com
Odporúčame