Talianska Ravenna má čo ponúknuť: Zázračná hrobka, puding s prasacou krvou aj mozaika, ktorá ti spôsobí halucinácie

Moderné mozaiky (Zdroj: Hashtag.sk/Koko Mosaico)

#Ravenna bola vo svojej histórii trikrát hlavným mestom veľmocí – od rímskej, cez ostrogótsku až po byzantskú. Každá v nej zanechala veľkolepé diela, a tak nečudo, že sa neveľké mesto na východnom pobreží talianskeho regiónu Emilia Romagna dnes pýši ôsmimi úžasnými UNESCO pamiatkami. Jej najväčším lákadlom sú práve mozaiky, ktoré sú premostením starého sveta s modernou tradíciou. My sme sa do Ravenny pozreli a dnes ti prinášame prehľad toho, čo by si mal vidieť.

Kniha, ktorú si rozhodne musí prečítať každý chlap: Už len samotný názov si okamžite zamiluješ

Mesto mozaiok

Mozaiky sa prvotne používali len na pokrytie podlahy. Na kupoly a steny kostolov ich ako ozdobné elementy priniesli až Byzantínci, ktorí toto umenie prepracovali do dokonalosti – s hlavným cieľom – ohúriť. Tradícia pochádzajúca z východu našla v Ravenne svoj vrchol. Do prímorského mesta v 5. a 6. storočí prúdili desiatky umelcov, aby sa podieľali na tvorbe najväčších mozaikových skvostov mauzóleí a kostolov.

Hoci uplynuli celé stáročia, rôznorodí vládcovia vzostúpili a zasa padli, tieto kúsky skla zostali na svojom mieste vyše 1 500 rokov bez toho, aby stratili svoj lesk a krásu. Dnes tu nájdeš najviac mozaiok na jednom mieste a zároveň tie najstaršie v Európe. Ravenna však nezaspala na vavrínoch, dnes je považovaná za hlavné mesto súčasných mozaiok. Ich veľkú zbierku združuje galéria MAR (nájdeš tu aj mozaikového 3D jednorožca), v meste je aj umelecká škola zameraná na tvorbu mozaiok a tiež desiatky dielní, kde sa možno skladaniu drobných kúskov skla a kamienkov priučiť.

Tip: Zavítaj do prepracovanej dielne Koko Mosaico alebo do štúdia Barbary Liverani, kde ťa šperkárka za pradenia dvornej mačky Ciuci a pri šálke kávy naučí vyrobiť mozaikový šperk.

Ravenna Piazza del Popolo (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Zázračné Mauzóleum Gally Placidie

Za najväčší skvost mnohí považujú Mauzóleum Gally Placidie. Zvonku nenápadná a neveľká stavba vo svojich útrobách ukrýva jagavé hviezdne nebo. Modrá kupola je zdobená 570 zlatými hviezdami – keď totiž Galla (sestra cisára Honoria I, ktorý Ravennu povýšil na hlavné mesto a neskôr sama vládkyňa), zomrela, nad Ravennou 30 dní svietila nesmierne jasná hviezda. Mauzóleum zdobia nádherné mozaiky s biblickými príbehmi ako aj tri hrobky. Či v nich spočívajú aj kosti vládkyne, nie je zrejmé.

Denne prepraví 9 miliónov pasažierov a každá stanica je unikátna: Predstavujeme ti impozantné Moskovské metro

Legenda hovorí, že traja chlapci v mauzóleu raz videli vodu kvapkajúcu z krypty. Keď sa snažili odokryť hrobku, aby vodu zastavili, vytryskli z nej plamene, ktoré zachvátili celé mauzóleum. Ani jedna z mozaiok, ktoré patria k najstarším v celej Európe, sa pri požiari nepoškodila, Galla sa posmrtne postarala o zázrak. Pravda je dnes medzi nebom a zemou, netreba však zabúdať, že Galla bola žena činu – oboch svojich manželov nechala zabiť, keď sa snažili ohroziť jej vládu.

Mauzóleum Gally Placidie (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Vzácna Bazilika San Vitale

Hneď vedľa stojí majestátna Bazilika San Vitale, jeden z najvzácnejších príkladov byzantskej architektúry s oktagonálnym pôdorysom. Jej mozaikový oltár je majstrovským dielom. Príbehy zo Starého aj Nového zákona, ako aj dejiny cez cisára Justiniána a cisárovnú Theodoru vyobrazené vo všetkých odtieňoch zelenej a zlatej sa kúpu v slnečom svetle, ktoré presvitá cez vikiere.

Mozaika Baziliky San Vitale
Mozaiky Bazilika San Vitale (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Halucinogénne Neonovo Baptisérium a ďalšie UNESCO skvosty

Nemenej fascinujúce je Neonovo Baptisérium, ktoré Karlovi Gustavovi Jungovi spôsobilo halucinogénne stavy, neskôr im venoval esej o vedomí a nevedomí a o tom, ako predstavivosť mení naše vnímanie reality. Bazilika Sant Apollinare Nuovo je najstaršou stavbou v teodorickom štýle na svete, kvôli častým záplavám museli jej podlažie zvýšiť o takmer dva metre, za Bazilikou Sant´Apollinare sa zasa treba vybrať pár kilometrov za mesto.

Tip: V lete sa v meste pravidelne konajú nočné prehliadky venované mozaikám – Mosaico di Notte, čo predstavuje jedinečnú šancu dostať sa dovnútra po oficiálnych otváracích hodinách a uvidieť diela v úplne novom svetle.

Mozaiky Neónove baptisérium (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Dante a krypta pod vodou

Veľký stredoveký básnik Dante Alighieri bol v roku 1318 z politických dôvodov vyhnaný z rodnej Florencie. Útočisko našiel v Ravenne, kde dokončil veľkolepé dielo Božská komédia a o tri roky neskôr zomrel. Pochovaný je v hrobke vedľa Baziliky Sv. Františka, v ktorej horí olejová lampa. Olej tohto večného svetla je darom Florencie, putuje sem každý rok v marci. Za hrobkou (aktuálne zatvorená pre renováciu) leží aj rozľahlé múzeum venované básnikovi.

Tip: Bazilika sv. Františka, v ktorej sa konal Danteho pohreb, v prednej časti ukrýva kryptu z 10. storočia, ktorá je celá zaliata vodou. Vytvára tak mozaikové jazero so zlatými rybkami a slúži ako pripomienka na časy, kedy mesto ležalo na vode. Jazero leží v tme, na rozsvietenie treba z vrecka vyloviť jedno euro.

Krypta s rybkami
Krypta pod vodou (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Teodorichova hrobka a krásny park

Ostrogótsky kráľ Teodorich Veľký si v 6. storočí vybral Ravennu za svoje miesto odpočinku a z 300 ton istrijského kameňa tu nechal postaviť veľkolepé mauzóleum. Je obklopené obrovským parkom s náučnými chodníkmi, záhradami a lúkami – ako stvorené na letné športy aj piknik.

Tip: Za zeleňou sa oplatí vybrať aj do Záhrady zabudnutých byliniek neďaleko Neónovho babtiséria či verejných záhrad na okraji mesta.

Teodorichove mauzóleum
Teodorichove mauzóleum (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Ulica básnikov a úžasný streetart

Ravenna sa pýši mnohými útulnými uličkami. Od Via Cavour, ktorá tvorí hlavnú obchodnú tepnu mesta, cez Via IV Novembre lemovanú streetartom, reštauráciami a vinárňami, ktoré obľubujú aj domáci, až po Via dei Poeti – Uličku básnikov. Lord Byron, Dante Alighieri, Gustav Klimt, Henry James či Sigmund Freud – tí všetci v istom období života navštívili mozaikové mesto, ktoré ich inšpirovalo, či už k poznámkam v denníkoch alebo k celým dielam.

Dante Alighieri streetart (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzana)

Na okrajoch ulice, ktorá je lemovaná aj lavičkami, si na bielych tabuľkách môžeš prečítať ich slová venované mestu. Streetart je vďaka festivalu Subsidenze roztrúsený po celom meste, najviac diel pokope nájdeš v mestských dokoch.

Tip: Taliani sú známi svojím životom v uliciach. Vo dne i v noci najviac ožíva hlavné námestie Piazza del Popolo. V lete je obohatený o festivaly: Ravenna Music festival venovaný klasickej, jazzovej aj experimentálnej hudbe alebo Rocca Cinema – kino pod hviezdnym nebom v pevnosti Brancaleone.

Ulička básnikov
Ulica básnikov (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Gastro raj, nielen pre milovníkov cestovín

Kráľovnou kuchyne regiónu Emilia Romagna je jednoznačne piadina – jednoduchá chlebová placka, ktorú Taliani napĺňajú všemožnými dobrotami, od syrov (obľúbený je najmä mäkký squacquerone ale aj ovčí pecorino), cez prosciutto až po grilovanú aj čerstvú zeleninu. Prestretý stôl dopĺňajú cappelletti a tagliatelle, ale aj chutné hríby a morské plody.

Sladkú bodku za obedom dá Teodorin koláč – vymyslený na počesť byzantskej kráľovnej, scroccadenti – tvrdé zákusky, ktoré sa často namáčajú do sladkého vína ako Albana di Romagna, Ravennino – čokoláda s píniovým orieškom a kuriózny burlengo puding, do ktorého sa okrem kandizovaného ovocia a mandlí pridáva aj bravčová krv.

K vyhľadávaným reštauráciám patrí Ca´de Ven, historická tržnica plná reštaurácií a barov Mercato Coperto či sympatická Piadineria Mosaico pri Bazilike San Vitale.

Jedlo v Ravenne
Prosciutto so syrom a rukolou (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Plážový život a zaslúžený oddych

Ravenna kedysi ležala na stovkách ostrovčekoch, ktoré prelínali kanále a domy. Podobne ako v Benátkach, aj tu stáli na dlhých koloch. Vďaka nánosom blata a vysušením pôdy dostala dnešnú podobu kompaktného mestečka, ktoré leží na skok od mora. V severnej časti Marina di Ravenna leží prístav s desiatkami farebných rybárskych člnov a plachetníc, juh lemujú zlaté piesočné pláže so živými barmi, lehátkami pod horúcim slnkom a najmä šumom mora.

Plážový život v Ravenne
Pokojné pláže Ravenny (Zdroj: Hashtag.sk/Zuzka)

Je ti málo? Objav zábavný park aj plameniaky

Okolie Ravenny je charakteristické deltou rieky Po a prírodným parkom zaradeným aj na zoznam UNESCO. Nájdeš v nich ružové plameniaky, píniové lesy z Rímskych čias aj saliny, na ktorých sa dodnes ťaží soľ tradičným spôsobom. Sladká soľ z Cervie je známa po celom svete. Ak hľadáš adrenalín, kúsok za mestom leží Mirabilandia – najväčší taliansky zábavný park plný kolotočov a horských dráh. Neďaleko leží aj Faenza – mesto keramiky alebo Brisighella – jedna z najkrajších hornatých dediniek v tomto regióne.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame