Nejde ti písanie? Inšpiruj sa radami od Stephena Kinga, majstra v svojom odbore

Photo by Nirzar Pangarkar on Unsplash

#Študenti sa delia na dve kategórie. Na tých, pre ktorých je písanie básničiek, slohov, úvah či iných umeleckých prostriedkov absolútna malina. No drvivá väčšina študentov sa dobrovoľne zaradí do druhej skupiny. Sú to tí nešťastníci, ktorí dokážu celé hodiny presedieť nad prázdnym textovým dokumentom.

Patríš medzi nich? Ak áno, tak skús odkukať overené rady na písanie od Stephena Kinga – autora hororov, ktorý má na konte desiatky úspešných bestsellerov, akými sú It, Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa či Žiarenie. Po ich prečítaní možno dostaneš chuť naťukať aspoň pár riadkov.

#1 Gramatika nie je všetko

Ovládať vybrané slová je síce nevyhnutnosť, no pri písaní konceptu by si podľa Kinga nemal strácať čas analýzou každej čiarky či iných tajov jazyka. Treba písať, kým máš o čom písať. Ak sa zasekneš na kontrole gramatiky, môže ti hroziť, že sa zastavíš na poriadne dlhú dobu. Preto sa nestaň otrokom pravopisu. Naň budeš mať čas aj neskôr.

Photo by Thought Catalog on Unsplash

#2 Buď sebec

Ak sa rozhodneš (či si donútený) napísať nejakú esej, musíš sa stať aspoň na chvíľu egoistom. Nedaj sa rušiť, vyhoď z izby akúkoľvek návštevu. Ak máš možnosť, píš o téme, v ktorej sa cítiš ako ryba vo vode. Práve to, že sa nachádzaš v známych vodách, môže naplno rozvinúť tvoju kreativitu.

Photo by Ayo Ogunseinde on Unsplash

Keď budeš mať za sebou pár úspešných (veľ)diel, ľahšie sa ti bude písať aj o témach, ktoré sú ti absolútne vzdialené. Tie tiež nie sú na škodu. Aspoň si vďaka ním rozšíriš obzory.

#3 Veľa čítaj

(Nielen) podľa Kinga je písanie úzko spojené s čítaním. Ak nečítaš nič, okrem akciových letákov či príspevkov na sociálnych sieťach, len ťažko si vycibríš vyjadrovacie schopnosti. Ak chceš vyniknúť v písaní, neostáva ti nič iné, len siahnuť po knihách.

Photo by Thought Catalog on Unsplash

Vyberaj si však knihy z rôznych oblastí. Pomôžu ti v tom, aby si sa nezasekol na jednej téme. Všímaj si vetné spojenia autorov, skús sa pri čítaní kníh vžiť do ich kože. Analyzuj ich spôsob písania. Je niečo, čo by si napísal inak?

#4 Buď si istý, že máš čo ponúknuť

Samotné písanie veľmi odzrkadľuje tvoj vnútorný stav. Ak si myslíš, že si absolútna nula, ktorá nič nedokáže, automaticky sa to premietne aj na tvojom písaní. Stephen King zdôrazňuje, že je dôležité pracovať aj so svojou psychikou.

Photo by Realmac Dan on Unsplash

Preto si buduj zdravé sebavedomie a ukáž, že máš čo ponúknuť. Každý z nás je jedinečná osobnosť s balíkom rôznych daností, skúseností a zážitkov. Ty nie si výnimkou. Možno máš v sebe tému, ktorá skutočne dokáže druhého obohatiť. To však zistíš až vtedy, keď dáš svoje myšlienky na papier. Máš na to však odvahu?

Zdroj: nownovel.com
Odporúčame