Mávaš stres z pondelkov? Psychológ ti poradí, ako sa zbaviť strašiaka v podobe nedeľnej neurózy!

Strach

Strach (Zdroj:Unsplash.com/Melanie Wasser)

#Nikto ich nemá rád. Pondelky. Už v nedeľu sa cítiš v strese a v hlave sa ti prehrávajú všetky povinnosti nadchádzajúceho týždňa? Ak áno, čítaj ďalej.

Nie je nad víkend

Víkend je skvelá vec. Po klasickom päťdňovom pracovnom týždni máš konečne dva celé dni na to, aby si si oddýchol a načerpal nové sily. Idylickú predstavu však mnohým z nás kazí strach z pondelka. Postupom dňa sa nepríjemné pocity stupňujú. Ako si poradiť s takzvanou nedeľnou neurózou? Psychológ Martin Miler vysvetľuje, že pojem nedeľná neuróza zaviedol rakúsky neurológ a psychiater Viktor Frankl. Ten vypozoroval, že má medzi svojimi pacientmi a klientmi skupinu ľudí, ktorých na konci víkendu trápia zvláštne pocity. Úzkosť, depresia, strach z nadchádzajúceho dňa.

„V tejto súvislosti tvrdil, že hlavným ťažiskom problému je konfrontácia so zmyslom alebo zmysluplnosťou existencie,“ hovorí odborník.

Žiješ zmysluplne?

Miler opisuje, že nedeľná neuróza je akési existenciálne vákuum, ktoré vznikne práve na konci víkendu. Pokiaľ teda nemáš pocit, že život, ktorý žiješ, je zmysluplný, môže sa u teba vytvoriť priestor pre tento druh strachu. Nejedná sa o žiadne ochorenie alebo špeciálnu diagnózu. „Väčšinou je to úzkosť. A úzkosť je v podstate strach, ktorý nemá žiadny objekt,“ vysvetľuje. V podstate sa bojíš, len nevieš poriadne čoho. Tento problém sa môže objavovať týždeň čo týždeň, ale aj dlhodobo. Frankl v tejto súvislosti pozoroval napríklad to, či ľudí baví ich kariérne smerovanie. „Práca, ktorá je ťažká, ale zmysluplná, pre vás nie je záťažou. Môžete sa na ňu v nedeľu tešiť. Musíte vedieť, prečo ju robíte a aký zmysel vám dáva,“ približuje Miler.

Ako teda zistíš, či ťa trápi nedeľná neuróza? Na konci víkendu prežívaš nepohodu, stiesnenosť a niekedy môže mať tvoja nálada dokonca až depresívny nádych. „Máte pocit akejsi skľúčenosti alebo prežívate celý koktail nepríjemných emócií, ktoré sa stupňujú práve v nedeľu,“ dodáva psychológ.  Nedeľná neuróza sa u teba nemusí prejavovať hneď ráno po prebudení. Objavuje sa skôr popoludní alebo na večer.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš byť zdravý aj po prázdninách? Dodržiavaj tieto rady a choroba ťa bude obchádzať na kilometre!

Toto ti môže pomôcť

„Vyhraďte si víkend na aktívny aj pasívny odpočinok,“ odporúča Miler. V nedeľu popoludní sa preto vyber do kina alebo divadla, plávaj, behaj, prechádzaj sa alebo si uži wellness. „Cieľom je nabúrať nedeľný stereotyp, podľa ktorého sa v ten deň nič nerobí alebo nič sa nedá stihnúť. Vyplňte ho zmysluplnou aktivitou, ktorá vám robí radosť,“ dopĺňa psychológ.

Zmizne nástupom pondelka

Vytratí sa nedeľná neuróza nástupom pondelka úplne? Miler konštatuje, že nutnosť prepnúť do pracovného alebo študijného módu tieto negatívne pocity potlačí alebo úplne vypne. „Ráno mechanicky vstanete a pôjdete do práce alebo školy. Spočiatku môžete pociťovať nepohodu, ale už sa nejedná o depresiu, úzkosť alebo neurózu,“ upresňuje psychológ. Tento stav má iný charakter. Pokiaľ ťa trápi nedeľná neuróza, nie je vždy nutné navštíviť odborníka. V prvom rade by si si mali upratať vo svojom vnútri a zistiť, v čom je vlastne problém. Pokiaľ sa sám v sebe nevyznáš, vtedy má zmysel vyhľadať pomoc a rozobrať tvoje problémy s ďalšou osobou.

Držíme teda všetkým palce, pre ktorých je práve nedeľa veľkým strašiakom.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.cz
Odporúčame