NÁZOR Kto sú to vlastne tí hipsteri? Nevedia to ani oni sami

Clem Onojeghuo/Unsplash.com

#Aj keď to znie zvláštne, množstvo subkultúr sa vlastne nestotožňuje s tým, ako ich populácia nazýva. Punkáči či metalisti si na to možno zvykli, no existujú také skupiny, ktorých pomenovanie ich skôr obsmieva. Stačí sa pozrieť na hipsterov. Táto kultúra nie je jednotná v takmer ničom, iba v tom, že sám seba za hipstera označí bez irónie len málokto. A tak sa v jednom vreci ocitajú ľudia, ktorí nemajú nič spoločné.

Kto sú vlastne hipsteri? Tento výraz tu je od 40. rokov, spájal sa s džezom i bítnikmi, neskôr sa na scénu vrátil v nultých rokoch tohto storočia. Zjednodušene povedané, v podstate ním boli pomenovaní ľudia, ktorí sa nejakým spôsobom vymedzovali voči strednému prúdu a zároveň tým buď vytvárali módne vlny, alebo naopak, im dokonale podliehali.

8 vedecky potvrdených faktov, prečo je brada zdraviu prospešná

Ak tomu nie celkom rozumiete, tak nie ste jediní. Hipster môže byť niekto, kto trendy vytvára, aj ten, ktorý ich nasleduje. Práve módnymi vlnami sa veci, ktoré boli považované za hipsterské pred pár rokmi, zmenili na tendenčné. Prejavilo sa to v móde, hudbe, filme či záujmoch ľudí. Zároveň sa však pohľadom zvonku za hipsterské začalo označovať úplne všetko.

Viete si predstaviť, že by v jednej subkultúre boli metalisti a dychovkári? Tak to nejak je s hipstermi. Hipsterská kaviareň môže byť buď špinavá, vybavená nábytkom od košov, alebo sterilne čistá, vykachličkovaná kávičkáreň s kúskom odhalenej tehly na stene. Zároveň je hipster ten, kto si dáva záležať na najlepšom mäse a tiež ten, kto sa ho ani nedotkne a je napríklad vegánom. Alebo ten, kto vytiahne dedovi zo skrine sveter, alebo ten, kto zaňho v obchode zaplatí sto eur.

Jednoducho, hipsterské už bolo kadečo. Boli to copíky, šatky, brady, príliš veľké okuliare, ironické svetre, tetovania, neónové farby a ktovie čo ešte. Ako sa z toho dá poskladať kultúra, keď každého zaujíma v podstate niečo iné? Skúste si na to pamätať, keď budete niečo nabudúce označovať za hipsterské. Potrebujeme jednoducho nové názvy pre škatuľkovanie. Alebo neškatuľkovať vôbec.

 

Odporúčame