8 vedecky potvrdených faktov, prečo je brada zdraviu prospešná

pexels.com

pexels.com

#Brady sú sexy. To je nevyvrátiteľný fakt, ktorý vám potvrdí hociktorá baba. Bavíme sa samozrejme o bradách, ktoré sú husté a udržiavané, tri chlpy na líci nazvať porastom nemôžete. Okrem estetického efektu má pestovanie chlpov na tvári aj iné benefity. Fúzy sú prospešné aj z lekárskeho hľadiska, čo podporili mnohé vedecké výskumy, experimenty a štúdie. Spísali sme pre vás prekvapivé výhody, ktoré zarastená tvár obnáša.

Bradou predídete ochoreniam hrdla

Husté fúzy zachytávajú alergény a baktérie a nepúšťajú ich ďalej do úst. Doktor Addison P. Dutcher vo svojej knihe „Pľúcna tuberkulóza“ dokonca vysvetľuje, že brada dokáže v skutočnosti vyliečiť veľa pľúcnych a krčných chorôb. „Nemôže byť najmenších pochýb o tom, že fúzy a chlpy rastúce v nosných dierkach boli prírodou navrhnuté tak, aby chránili pľúca pred inváziou týchto škodlivých častíc,“ tvrdí doktor. Muži pracujúci v prašnom prostredí by mali poriadne zvážiť zapustenie fúzov.

pexels.com
pexels.com

Brada pomáha ľuďom s astmou

Ak ste alergický na peľ, prach a roztoče a počas jari kýchate a soplíte nonstop a máte predpoklady na dobré strnisko, neváhajte a choďte do toho. Tak ako pri prvom bode, fúzy okolo nosa zabránia týmto spúšťačom astmy, aby sa dostali na vaše pľúca a robili zlobu. Slúžia ako ochranná extra bariéra medzi vašim telom a zaprášeným zvyškom sveta.

Brada ovplyvňuje váš sexuálny život

Tým teraz nemyslíme to, že chlpatá tvár je pre ženské atraktívna a pomôže vám dostať do postele babu skôr, ako s tváričkou hladkou ako batoľa. Znie to neuveriteľne, ale medzi sexuálnou aktivitou a rastom fúzov existuje prepojenie. Autor knihy „Závislý gén“ strávil veľmi dlhý čas v izolácii a zistil, že „stimulácia rastu brady zvyšuje sexuálnu aktivitu.“ Ak vykazujete sexuálnu aktivitu, testosterón v tele sa zvyšuje a to ovplyvňuje rast fúzov. Teraz si to obráťte a zistíte, že viac sexu znamená viac fúzov a opačne. Ešte stále nemáte bradu?

Fúzy vás ochránia pred škodlivým žiarením

Dlhodobé vystavovanie tváre slnku vám pridá na tvári viac vrások, ako by ste chceli. Vedci zistili, že slnečné lúče zanechávajú na tvári škvrny a výrazne oslabujú jej pružnosť. Brada dokáže zachytiť až 95 % škodlivého UV žiarenia a znižuje riziko rakoviny kože. Úžasné, nie?

Brada znižuje riziko infekčných ochorení tváre

Alebo inak povedané: Ak máte bradu, akné vás zďaleka obíde. Ak sa holíte každý deň, poznáte problém s akné. Podráždená koža je začervenaná a náchylná k prepuknutiu nepríjemných zápalových procesov. Fúzy na tvári majú svoj význam. Telo ich potrebuje a určite tam nie sú len na parádu.

pexels.com
pexels.com

Brada udržuje pokožku hydratovanú

Naša pokožka vylučuje prírodné oleje, ktoré kožu premasťujú a zabraňujú jej vysychaniu. Keď sa fúzy oholia, táto vrstva je narušená. Ak sa necháte zarásť, ostáva neporušená. Oholená tvár je vystavená, najmä v zime, chladu, vetru a slnku, čo kožu vysušuje. Fúzy treba, vedel to aj Štúr, vedia to aj hipsteri a podporuje ich aj veda. Stále váhate?

Vďaka brade budete mať zo seba lepší pocit

Podľa jedného prieskumu v New Yorku až 55% mužov uviedlo, že dostali omnoho viac komplimentov, keď boli zarastení. 44% z nich tiež pociťuje väčšiu sebaistotu pri nosení brady. Vôbec najznámejší experiment prebiehal počas hodnotenia mužov ženami. Väčšina dám potvrdila, že muži so strniskom sú húževnatí, zrelí, dominantní, mužnejší a najlepší romantický partneri či už na flirt, alebo dlhšiu známosť. Vedu neoklamete, brada má pre vás množstvo výhod.

Brada vás udržiava mladším

Brada vám dodáva vážnejší vzhľad a ochráni vašu pokožku pred slnkom, akné či rôznymi chorobami. Z toho logicky vyplýva, že brada vás udržuje mladšieho. O to predsa celý život ide, no nie?

Zdroj: mensxp.com, urbanbeardsmen.com, gono.net

Odporúčame