NÁZOR Kazety, ktoré sme tak neznášali, sú späť. Prečo je to tak?

Namroud Gorguis/Unsplash

#Boli super, lebo sa na ne dali nahrávať pesničky z rádia, kopírovať predražené CD od kamarátov a tiež boli mimoriadne dostupné. Na druhej strane sa pásky trhali, nedali sa preskakovať pesničky, nehovoriac o otravnom pretáčaní. Napriek tomu sa kazety vrátili. Po vinyloch to je tak ďalší retro formát, ktorý sa považoval za mŕtvy, no nie je to celkom tak.

Prečo sa to stalo? Ako aj v prípade platní, aj tu treba hľadať odpoveď v nezávislej hudobnej scéne. Digitálna hudba,  ktorú z mp3 či streamovacích služieb počúvame každodenne, sa stala samozrejmosťou. No v tej obrovskej mase skvelej hudby je pre hudobníkov a vydavateľstvá čoraz zložitejšie na seba upozorniť a vymyslieť niečo zaujímavé.

Výhody digitálu su jasné, výrobné náklady na nosič sú takmer nulové, nahrávky sa môžu dať von zadarmo, aj za peniaze. Napriek tomu táto hudba, hoci je skutočne počúvaná, akoby neexistovala. Chýba jej niečo, čo chytíme do rúk, do čoho investujeme energiu pri prehrávaní, čoho si prelistujeme obal.

Výhoda kaziet oproti CD, a špeciálne drahým vinylom, je to, že sú pre malé vydavateľstvá, ktoré fungujú často bez skutočného rozpočtu, lacné na výrobu. Zároveň sa dajú kopírovať aj doma a vydať pokojne aj v náklade 5 kusov, čím získavajú punc exkluzivity. Ide o raritu. Niečo, čo poslucháč môže držať v rukách, no zároveň je to dosť lacné, aby kúpou takéhoto fyzického nosiča podporil hudobníkov. A to aj v situácii, že kazeťák doma nemá.

Nedávno som bol na kazetovom trhu malých vydavateľov v Berlíne. Stretol som ľudí z celej Európy, ktorí vkladajú do vydávania neskutočné množstvo práce, ktorí dokážu z nudného a malého kazetového obalu vytvoriť umenie, ktorí si medzi sebou s radosťou vymieňajú svoje kúsky a sú pre vec skutočne zapálení. A skutočne, ten šum a nepraktickosť má niečo do seba. Aj ja som sa ku kazetám vrátil. Nedokážem si ani spomenúť, po koľkých rokoch to bolo. Kazeta je jednoducho artefakt.

Zaujímavé je, že na trend kaziet reagujú aj veľké vydavateľstvá, ktoré ešte pred pár rokmi vypredávali svoje sklady pások za pár korún. V Česku napríklad vyšli na kazetách albumy Lucie, Xindla X alebo skupiny Jelen. Aj renesancia vinylu pred pár rokmi prešla postupne od hip-hopu cez alternatívnu scénu až k strednému prúdu, ako to vidíme dnes. Čaká to aj kazety? Pravdepodobne nie v takých rozmeroch, ale je milé, že tak celkom ešte nezmizli.

Vedci potvrdili, že mp3 nás robí nešťastnými: Vybrali sme pre vás 5 alternatív na počúvanie hudby

Odporúčame