Vedci potvrdili, že mp3 nás robí nešťastnými: Vybrali sme pre vás 5 alternatív na počúvanie hudby

pixabay.com

#Mp3 je asi najčastejšie využívaným hudobným formátom posledných rokov. Kedysi sme si ich vyrábali komprimovaním z CD-čiek, neskôr s nimi nastúpili obchody s digitálnym obsahom. Dnes sa ukazuje, že veľkosťou mimoriadne prakticky formát zase až tak super nie je. Podľa štúdie od Audio Engineering Library, majú komprimované mp3-ojky vplyv na to, s akými emóciami vnímame hudbu. Špeciálne ide o súbory v nižšej kvalite: od 128 kbps (kilobity na sekundu) nižšie.

Zaujímavé je, že z vypočutých v mp3 vychádzajú na povrch neutrálne a negatívne emócie, akými sú záhadnosť, hanblivosť, strach a smútok. Zároveň mp3-ojky oslabujú pozitívne emócie – radosť, romantiku, zábavu a pokoj.

Ako teda počúvať hudbu, aby sme z nej mali len pozitívne emócie? Vybrali sme pre vás niekoľko formátov, ktoré tieto problémy odbúrajú.

1. FLAC

Kultový formát pre audiofilov. Zaberá množstvo miesta na disku, no jeho obsah nie je komprimovaný. Preto dosahuje 100% kvalitu. Bez problémov sa dá hudba vo formáte FLAC kúpiť napríklad cez komunitný hudobný obchod Bandcamp, kde si interpreti hudbu predávajú sami.
Mínusy: Zaberá veľa miesta

equipment-1851112_1280
Pixabay.com

2. Vinyl

Toto je jasná voľba pre zberateľov. Vinyl je najkrajší hudobný formát. Obal je obrovský, otáčanie strán je zároveň príjemným rituálom. Zvuk nie je dokonalý, všetko pukanie a skákanie však dodáva hudbe špecifickú atmosféru. Nevýhodou je náchylnosť k poškodeniu. Dobrou správou je, že vinyl už dávno nie je len formátom starých albumov, zo zahraničnej produkcie na ňom dnes vychádza takmer úplne všetko.
Mínusy: Ľahko sa ničí, treba otáčať strany

3. Zaplatiť si za streaming

Štúdia spomína mp3-ojky v kvalite nižšej od 128 kbps. Ak však používate streamingové služby, stačí si za ne začať platiť a nielen, že sa zbavíte otravných reklám, ale aj zvýšite streamovanú a sťahovanú kvalitu komprimovaných súborov.
Mínusy: Treba platiť za niečo, čo môžeme mať aj zadarmo

music-1283877_1280
pixabay.com

4. CD

Na tento formát sa pomaly zabúda, keďže nie je hipsterský, ani praktický, ani nezničiteľný a bol v podstate vytlačený sťahovaním a streamovaním. Napriek tomu roky prebiehala diskusia, či je kvalita hudby z CD vyššia od vinylov. Odpoveď od odborníkov je taká, že áno, no CD postráda atmosféru platní. Napriek tomu vás však neurobí nešťastnými, ako zlá mp3-ojka.
Mínusy: Rýchlo sa ničia, špinia a nie sú cool

5. Kazeta

Najhipsterskejšia voľba – zašumené kazety majú tiež svoje čaro. Množstvo malých a nezávislých vydavateľstiev sa dnes vracia k tomuto formátu, keďže je lacný, ľahko prenosný a má špecifický analógový zvuk. Navyše, mnohí z nás ešte majú v autách kazetové prehrávače. Takže, ak vás práve nezaujíma nezávislá scéna na kazetách, je čas pohrabať sa v detskej izbe a nájsť nejaké poklady spred 20 rokov.
Mínusy: Páska sa vymotáva a trhá

Odporúčame