NÁZOR Internet o nás vie všetko: Súkromie nám nekradne, robíme to my sami

Foto: unsplash.com

#Tagnutá fotka na Facebooku, názor na Twitteri, záber na jedlo z reštaurácie na Instagrame, pracovné skúsenosti na LinkedIn a mapa športových aktivít na Strave. A to je len zlomok. Na internete vytvárame svoj obraz, či už je braný pozitívne alebo negatívne a či si to uvedomujeme alebo nie. Pravda je však taká, že aj keď sú skoro všetky zmieňované sociálne siete či aplikácie užitočné, dokážu nám narobiť aj nemalé problémy.

Možno ste napísali pred 5 rokmi nevhodný status. Pod dávkou emócií ste vyjadrili niečo, čo ste možno ani nemysleli úplne vážne, zabudli ste na to a nechali to visieť na verejnej stene. A dnes sa vám to môže vrátiť. Možno na pohovore do práce, možno u známych, možno je to niečo, čo nájde Google, keď si doňho zadáte vaše meno.

Používatelia sociálnych sietí sa z času na čas odvolávajú na ochranu súkromia. Rôzne medzinárodné dohody, úniky informácií, hackerské útoky alebo nečítané podmienky používania ich zväčša stavajú do nevýhodnej pozície. No aj napriek tomu sú to práve ľudia, ktorí tvoria obsah sociálnych sietí a ktorí sa len ťažko môžu odvolávať na porušovanie súkromia, ak dobrovoľne napíšu či urobia nejakú hlúposť.

Napríklad sa netreba čudovať, že ľudia vedia, kam chodíme, ak máme v telefóne neustále zapnutú polohu, ak otagujeme na Instagrame každé miesto, na ktorom spravíme fotku. Nemôžme sa diviť, že tušia, kde bývame alebo si každý deň ideme zabehať, ak si to aj s mapou zavesíme na Stravu alebo iný profil.

Internet o nás vie veľa. V jeho začiatkoch sa užívatelia ukrývali pod prezývky, dnes už na väčšine sietí fungujeme pod vlastným menom. Ak teda chceme, aby náš online obraz zostal čistý, treba v prvom rade myslieť na to, či daná vec má pre nás a naše okolie nejaký zmysel a či môže nám alebo niekomu inému uškodiť. Pretože, ak sa už raz stane, nemôžeme obviňovať Facebook, ale len samých seba.

Odporúčame