Môj NÁZOR všetkým fajčiarom: Často ste poriadni egoisti, my váš dym nechceme!

cigareta

S fajčením sa stretávame na každom rohu (Zdroj: Unsplash/Антон Воробьев)

#Nech sa prihlási ten, kto si nikdy v živote nezapálil cigaretu. Tú moju prvú (a vonkoncom nie poslednú), som si zapálila pod Eiffelovkou počas maturitného výletu na gymnáziu. Triedna profesorka sa dala zvečniť od nejakého pouličného maliara a my sme mali čas na hlúposti.


10 geniálne vtipných a kreatívnych reklám: Ak vás toto neodradí od fajčenia, potom už nič


Niekto vytiahol cigarety a ja, aby som nebola za trápnu, som si tiež potiahla. Nechutilo mi to. Počas vysokej som si zapálila len skutočne príležitostne. Poznáš to. Prídeš do krčmy, kde je dym hustejší než mamina šošovicová polievka. Aby ma neštípali oči, tak som si zapálila. No po vysokej som nadobro skončila aj s príležitostným fajčením. Prišla som na to, že mi vadí cigaretový smrad. Avšak nech sa snažím, ako sa snažím, vonkoncom sa mu nevyhnem.

muž fajčiaci cigaretu
S fajčením sa stretávame na každom rohu (Zdroj: Unsplash/Photo by Bailey Zindel)

Pamätáš sa ešte na filmy, kedy bolo fajčenie fakt v móde? Dámy oblečené v štýle 20-tych rokov sa zvodne pretŕčali s cigaretovou špičkou a všetci z nich boli paf. Fajčenie bolo kedysi fakt „in“ a ja som rada, že toto obdobie máme dávno za nami. Mám mnoho známych, ktorí prestali fajčiť hlavne z dvoch dôvodov. Prvým bol finančný, pretože kupovanie cigariet či tabaku sa pre nich stalo luxusom, ktorý si viac nemohli dovoliť. Tým druhým bol pocit, že robia niečo, čo až tak nie je tolerované spoločnosťou. Stačí pár desiatok rokov a na mnohé veci zmeníme svoj pohľad.


VIDEO Fajčenie vs. cvičenie: Aké následky má na váš výkon v posilňovni cigareta?


Dnes je našťastie zákon v celku priaznivo naklonený k nefajčiarom. Milovníci tabakových výrobkov si môžu zapáliť len na miestach vyhradených presne na túto špecifickú činnosť. Už si nemusíš dávať „menučko“ v prítomnosti dymovej clony. Ale… Priznám sa, že ani raz som na vlakovej či autobusovej stanici nestretla policajta alebo nejakého iného kompetentného človeka, ktorý by dával pokutu fajčiarovi za nerešpektovanie zákazu. Viem, že chtíč zapáliť si môže byť viac než nutkavý, no aj tu by mal mať človek v sebe nastavené určité mantinely.

žena fajčiaca na balkóne
S fajčením sa stretávame na každom rohu (Zdroj: Unsplash/Yoann Boyer)

Nikdy nezabudnem, ako som raz čakala na meškajúci autobus. Pršalo. Na zástavke sa nás tlačilo minimálne tridsať ľudí, deti nevynímajúc. No pán vedľa mňa to nevydržal. Zapálil si, veselo fúkajúc dym na nás ostatných. Nedalo sa kde uhnúť. Asi dva metre od pána sa vynímala infografika, ktorá zakazovala fajčenie.


Drogy, alkohol a sexuálne závislosti. Takto žijú obdivované celebrity!


Avšak nikto, absolútne nikto sa neozval. A viem, že aj ja mám na tom podiel viny. Možno keby sme sa naučili nemlčať, na svete by bolo predsa len menej egoistov. Pretože spoločnosť by im dávala mantinely. Verím tomu, že zákony tu nie sú na to, aby sa porušovali. Ak náhodou fajčíš, vedz, že proti tebe nič nemám. Len sem-tam, keď pôjdeš po chodníku a budeš mať chuť si zapáliť, obzri sa vôkol seba. A nezabudni na to, že keď fajčíš ty, fajčí aj celé tvoje okolie. A to aj vtedy, keď o cigaretový dym absolútne nemá záujem.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame