Internetový nákupný maniak: Na čo si dávať pozor pri tomto obľúbenom hobby?

Nenechaj sa zlákať na obrovské zľavy (Zdroj: Freepik/freepik)

#Online nakupovanie zažíva čoraz väčšiu slávu. Dopomohlo mu k tomu aj obdobie pandémie, kedy si inú možnosť nemal, ale ani po jej ústupe úplne nevymizlo. Niekedy je jednoducho pohodlnejšie danú vec zohnať hodinami scrollovania, než lietaním po obchodoch. Ak si to niekedy skúsil iste vieš, že takáto forma shoppingu má aj svoje riziká. Načo si dávať pozor?

Pozornosť upriam na e-shop

Nakúpil by si v obchode, kde by nemali pokladňu alebo personál? Asi nie… Mysli na takúto zásadu aj pri online nákupoch. Overený e-shop by mal mať na viditeľnom mieste stránky uvedené všetky kontaktné údaje firmy, akými sú napríklad adresa, IČO či DIČ, ideálne aj zápis v obchodnom registri. Že sú ti také veci ukradnuté? Nemali by byť…

Recenzie

V dnešnom svete plnom sociálnych médií je to jednoduché. Nebuď lenivý a daj si tú námahu! Pozri si recenzie iných zákazníkov, prípadne si over dôveryhodnosť daného obchodu či predajcu.

Ak chceš mať úplnú istotu, že neprídeš o tovar alebo peniaze, sleduj aj možnosť reklamácie. Dobrý e-shop má na svojej stránke uvedený aj reklamačný poriadok.

Je fajn, ak si tovar skontroluješ ihneď pri prevzatí od kuriéra alebo na výdajnom mieste. Ušetríš tým kopec času, nervov a peňazí, pretože pri neprevzatí poškodenej zásielky sa spíše protokol na reklamáciu, a škoda ti bude nahradená zvyčajne v plnej výške.

Pozor na zľavy!

Nenechaj sa zlákať na obrovské zľavy. Pôvodné ceny si pofidérni predajcovia často nadhodnotia, tým pádom ponúkajú tovar aj „za polovicu pôvodnej ceny“.

Chytákom bývajú aj zľavové kódy, ktoré môžu byť nefunkčné, prípadne vo finále zistíš, že si vlastne ani neušetril. E-shop môže napríklad ponúkať zľavu 10 percent, ktorá je nadhodnotená, a po nákupe zistíš, že u iného predajcu by si danú vec kúpil „v 10 percentnej zľave“ za normálnu cenu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nákupy na online trhovisku? Vyskúšaj a zistíš, prečo sa ozaj oplatia

Nenechaj sa oklamať!

Na trhu fejky rozpoznáš ihneď. Ak však na internete natrafíš na značkové okuliare za zlomok pôvodnej ceny, určite ide o lacnú čínsku napodobeninu.

Ak teda chceš nakupovať značkové veci, orientuj sa na oficiálne e-shopy ktoré poznáš. Odporúčame teda obísť všetky pofidérne stránky, ktoré sa ti už na prvý pohľad nezdajú!

Online platba

Mnoho zákazníkov sa bojí zvoliť online platbu. Pokiaľ ide o overený e-shop, nemusíš sa báť. Je málo pravdepodobné, že by sa ti stala nejaká nepríjemnosť. To by si skutočne musel dať niekomu svoje prihlasovacie údaje, alebo sa prihlasovať na verejnej wi-fi, kde by ťa mohol odchytiť hacker. Ale to už je viac menej sci-fi.

Seriózne e-shopy svojim zákazníkom zvyknú ponúkať aj funkciu platobnej brány, kde si bezpečnosť overuješ v appke alebo smskou. V prípade, že si voči tejto forme platby stále skeptický, stále môžeš zvoliť platbu na dobierku. Väčšina e-shopov túto službu ponúka.

 

Nakupuješ cez internet?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame