Je prevádzka elektromobilu skutočne tak lacná, ako sa hovorí? Porovnali sme ich za teba

prevádzka elektromobilu

Je prevádzka elektomobilu naozaj výhodnejšia? (Zdroj: GettyImages)

#Téma elektromobility je opradená mnohými mýtmi. Hovorí sa, že prevádzka takéhoto typu auta je prakticky zadarmo, teda v porovnaní s klasickým autom so spaľovacím motorom dokážeš výrazne ušetriť. Je to však naozaj tak? Koľko peňazí ti elektromobil pomôže reálne usporiť? Porovnali sme dve podobné autá – jedno s benzínovým, druhé s elektrickým motorom a zisťovali sme, koľko by ťa reálne stála ich prevádzka.

Elektrické verzus benzínové

Do nášho porovnania sme si vybrali porovnateľné modely Mazdy. Model CX-30 vybavený 2.0-litrovým benzínovým štvorvalcom a porovnateľne veľký model MX-30, ktorý je poháňaný elektromotorom. Obe autá sú veľkostne podobné, no v ich cene je rozdiel 10 000 eur. Dokáže elektrická Mazda obhájiť svoju vyššiu cenu a zabezpečiť cenovú úsporu pri prevádzke?

mazda
Ako dopadne naše porovnanie? (Zdroj: Wikimedia Commons/Kevauto)

Jazda po meste

Pri jazdení v mestskom prostredí má benzínová Mazda CX-30 spotrebu 8,1 l/100 km. Ak si vezmeme, že cena benzínu je v aktuálnej dobe na úrovni približne 1,33 € za liter, 100 mestských kilometrov by stálo 10,7 €.

Elektrická Mazda MX-30 má pri jazdení v meste spotrebu 12 kWh/100 km. Cena za 1 kWh sa odvíja od toho, kde auto nabíjaš. Štandardná sadzba za kWh je pri domácom prúde približne 0,1 €. Teda, ak by si elektromobil nabil doma, 100 mestských kilometrov by ťa vyšlo na 1,2 €. A to už je pomerne významná úspora!

porovnnie prevádzka elektromobilu
Aj ty si zostal výsledkom prekvapený? (Zdroj: Wikimedia Commons /Vauxford)

Ak by si však auto nabíjal na verejnej rýchlonabíjačke, zaplatíš viac. Najdrahšia sadzba pri rýchlom nabíjaní DC prúdom je 0,5 € za kWh. V takomto prípade by si 100 mestských kilometrov prešiel prinajhoršom za 6 €.

Nezabúdaj na toto! Do prevádzkových nákladov sa nepočíta len cena za nabíjanie, ale aj servis. Je všeobecne známe, že pri mestskej prevádzke trpia autá so spaľovacím motorom najviac. Pri častom brzdení viac opotrebúvaš brzdy, zabrať dostávajú trecie plochy spojky a mnohé ďalšie komponenty. Tie je následne potrebné skôr vymeniť, pričom v servise necháš minimálne niekoľko stoviek eur.

Naopak, na elektromobil nemá jazdenie po meste vôbec žiadny negatívny vplyv. Benefitom je aj to, že väčšinu času brzdíš pomocou rekuperácie, teda elektromotorom a brzdy sa takmer vôbec neopotrebúvajú. Na servisných výdavkoch tak ušetríš stovky, neraz tisícky eur.

Jazda po diaľnici

Diaľničná spotreba Mazdy CX-30 je pri diaľničných 130 km/h na úrovni 8 litrov na 100 km. Teda, za prejdenie 100 km zaplatíš 10,6 €.

V prípade elektromobilu je situácia o niečo náročnejšia. Mazda MX-30 má pri rýchlosti 130 km/h spotrebu 26 kWh/100 km. Keďže má menší akumulátor s využiteľnou kapacitou 30 kWh, znamená to, že nabíjať ju budeš musieť každých 110 km. Teda, už nemôžeš využiť benefit lacného domáceho nabíjania a si odkázaný na drahšie rýchlonabíjačky. Pri cene 0,5 € za kWh by ťa diaľničných 100 km vyšlo na 13 €. V tomto prípade auto so spaľovacím motorom vyhráva.

Ale pozor! Spomínaná cena 0,5 € za kWh je prakticky najvyššia možná sadzba, akú môžeš zaplatiť. Ak si u daného prevádzkovateľa nabíjačiek vybavíš nabíjaciu kartu s nulovým mesačným poplatkom, zaplatíš len 0,39 € za kWh. Nehovoriac o tom, že ak máš dostatok času, nabíjať môžeš aj pomalším striedavým prúdom, pričom v takom prípade zaplatíš len 0,19 € za kWh. V konečnom dôsledku tak aj na diaľnici môže byť elektromobil lacnejší ako auto so spaľovacím motorom.

Aj servis sa ráta

Investícia do elektromobilu sa ti najrýchlejšie vráti v prípade, ak bývaš v rodinnom dome, respektíve, máš možnosť nabíjať ho z domácej zásuvky. Výhodnejšie sú elektromobily s čo najdlhším dojazdom na jedno nabitie. Vďaka tomu nemusíš pri diaľničných presunoch využívať tak často rýchlonabíjačky a aj dlhšie trasy budú oveľa lacnejšie ako v prípade auta so spaľovacím motorom.

Do kalkulácií prevádzkových nákladov nikdy nezabúdaj započítať výdavky za servis. Tie sa objektívne vypočítať nedajú, keďže sú závislé na množstve individuálnych parametrov. No pri niekoľkoročnom vlastníctve auta určite rátaj s úsporou vyše 1000 eur v prospech elektromobilu.

Aký máš na elektromobily názor ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame