Zem neprestáva prekvapovať: Podľa najnovších zistení ukrýva magnetický unikát, prekoná ho niekedy niečo?

Vedci sa venovali najmä zbieraniu poznatkov o ťažkých atómových jadrách a ich časticiach, ktoré sa pri týchto nárazoch uvoľňujú (Zdroj: Freepik/vecstock)

#Americký výskumný tím prišiel s novým objavom. Naša planéta by mala mať vo svojich útrobách špeciálne magnetické polia, ktoré dokážu konkurovať aj tým najsilnejším magnetom. Je možné, že je zemeguľa najsilnejším objektom vo vesmíre?

Najsilnejší magnet na svete

Míľniky vo svete magnetizmu spustil už svetový rekord z roku 2022, ktorí majú na svedomí vedci z laboratória Steady High Magnetic Field Facility. Vytvorili hybridný magnet, ktorého pole sa považuje za najstabilnejšie na svete. Konkuruje tak aj doposiaľ najsilnejšiemu prototypu z MagLab, ktorý sa dostal do povedomia ešte v roku 1999.

Skúmali záhadné magnetické polia

Teraz ale nastal zlom. Objavili sa nové poznatky, ktoré priniesli zaujímavé zistenia. Ako uvádza Science Alert, vedci analyzovali magnetary, ktoré dokážu koncentrovať magnetickú silu na úrovni okolo 100 biliónov gaussov. Analýza ale uvádza, že skúmané objekty na našej planéte markantne prevyšovali tieto hodnoty.

Výskumom vedci odhalili rekordné magnetické polia, ktoré boli následkom zrážok iónov v RHIC. Zistené okolnosti majú údajne objasňovať okolnosti, ktoré sa diali na našej planéte pár sekúnd po Veľkom tresku.

Takzvané kvarky, ktoré sú tvorené z častí protónov a neutrónov, reagujú na gluónové častice v QGP. Zistilo sa, že „spolunažívanie“ týchto mikroskopických častíc pomôže ľudstvu lepšie vysvetliť sily, ktoré držia vesmír takpovediac po hromade.

Čo zistili?

Vedci sa venovali najmä zbieraniu poznatkov o ťažkých atómových jadrách a ich časticiach, ktoré sa pri týchto nárazoch uvoľňujú. Odhalili, že kolízie dokážu vytvoriť silné magnetické polia. Príčinou má byť špirálovitý pohyb nabitých častíc, ktoré pri ňom v priebehu mikro sekúnd explodujú.

Aj napriek tomu, že je ich existencia pomerne nestabilná, dokážu spôsobiť divy. Magnetické polia sa podieľajú na stope vďaka uvoľneniu častíc pri zrážke. Ich elektrická vodivosť poskytla poznatky o celkovom fungovaní tohto procesu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Potvrdené! Vedci zozbierali dôkazy, že na Marse bola v minulosti voda

Prelomový výskum nielen dodal modernej spoločnosti nové informácie o fungovaní magnetických polí, ale dokázal poskytnúť výskumníkom novú perspektívu. Štúdia priniesla naozaj exkluzívne informácie o silách pôsobiacich v celom vesmíre.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame